غبار هوا برخی شهر های ایران را تعطیل کرد

گرد و غبار
Image caption پدیده گرد و غبار هوای استان خوزستان را فرا گرفته و برخی شهرها را به تعطیلی کشانده است

افزایش گرد و غبار در هوای مناطق جنوب غرب ایران، ادارات دولتی شهر های دزفول، اندیمشک و شوش را تعطیل و پرواز هواپیماها در شهرهای بوشهر، آبادان و اهواز را مختل کرد.

واحد مرکزی خبر روز سه شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) از افزایش پدیده گرد و غبار در استان خوزستان و تعطیل شدن ادارات شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش خبر داد.

همچنین بهنام صناعی، رئیس سازمان هواشناسی ایران در گفت و گو با خبرگزاری فارس علت این پدیده را فعال شدن یکی از کانون های بحران در شمال عراق و سوریه عنوان کرد و گفت: "این توده گرد و غبار استان های بوشهر و بخشی از هرمزگان و خوزستان را درگیر کرده و باعث بروز مشکلاتی در روند پروازهای بوشهر، آبادان و اهواز شده است."

او گفت که این ذرات شن که از کشور عراق وارد ایران می شود بسیار ریز هستند و به دلیل سبک بودن، پایداری آنها در هوا بسیار زیاد است.

آقای صناعی از ورود توده جدیدی از گرد و غبار به هوای ایران از سمت مرزهای غربی این کشور خبر داد و درباره احتمال تاثیر این توده بر هوای تهران گفت: "بستگی به شدت این توده خواهد داشت."

به گفته آقای صناعی ایستگاه های هواشناسی عراق تعطیل شده و اطلاعات سازمان هواشناسی ایران فقط بر اساس اطلاعات ایستگاه های هواشناسی منطقه جنوب و خوزستان در ایران است.

در روزهای اخیر بارها پدیده گرد و غبار در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهرها شده است.

آقای صناعی با اشاره به اینکه در سال گذشته، مردم خوزستان ۱۸۰ روز را با هوای آلوده به گرد و غبار مواجه بوده اند، گفت: "این ذرات وارد ریه افراد شده و مشکلات تنفسی بسیاری را برای مردم ایجاد می کند."

برخی کارشناسان معتقدند استفاده از ماسک های معمولی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی شهروندان کافی نیست، اما با این حال پزشکان توصیه می کنند در زمانی که هوا غبار آلود است، سالمندان و بیماران قلبی و کودکان، در صورت خروج از خانه حتما از ماسک استفاده کنند چون با تنفس این هوا، خاک وارد ریه می شود.

بهنام صناعی همچنین نسبت به افزایش ورود گرد و غبار هشدار داد و گفت که اوج این پدیده از اواخر تیر ماه تا مرداد ماه خواهد بود.

به گفته کارشناسان این گرد و غبار از عراق و عربستان می آید. گسترش بیابان ها و بی توجهی به طرح های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی است اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان های همسایه غربی ایران یعنی عراق وارد ایران می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست