اتهام دخالت احمدی نژاد و سپاه در ماجرای حسن خمینی

Image caption روز چهاردهم خرداد ابتدا محمود احمدی نژاد، بعد حسن خمینی و سپس آیت الله خامنه ای سخنرانی کردند

دبیر مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و سپاه پاسداران را تلویحا به دست داشتن در ماجرای جلوگیری از سخنرانی حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، متهم کرد.

محمد علی انصاری که رئیس موسسه حفظ و نشر آثار آیت الله خمینی نیز هست، در نامه ای سرگشاده خطاب به حسن خمینی گزارشی از نحوه سازماندهی و برگزاری مراسم بیست و یکمین سالگرد درگذشت رهبر پیشین ایران در چهاردهم خرداد ارائه کرده است.

این نامه را پایگاه اطلاع رسانی جماران با عنوان "پشت صحنه مراسم چهاردهم خرداد و حوادث تلخ آن" در روز هجدهم خرداد منتشر کرد.

به نظر می رسد که آقای انصاری در مقام دبیر مراسم هر سال چنین گزارشی را بطور خصوصی به بیت آیت الله خمینی می دهد، ولی امسال برای اولین بار آن را سرگشاده نوشته است.

او انگیزه خود را آگاهی بیشتر مردم ایران و خانواده بنیانگذار جمهوری اسلامی و "رفع شبهاتی که به سرعت بعد از این حادثه توسط برخی محافل دامن زده می شود"، بیان کرده است.

آقای انصاری توضیح می دهد که تصمیم درباره این که در روز چهاردهم خرداد ابتدا محمود احمدی نژاد، بعد حسن خمینی و سپس آیت الله خامنه ای سخنرانی کنند، در جلسه ای در سی و یکم فروردین با حضور آقای "وحید"، رئیس اجرایی دفتر رهبر کنونی ایران، گرفته شد.

یکی از نکات جالب این نامه روشن شدن نقش دفتر آیت الله خامنه ای در گزینش مهمانان مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی است.

آقای انصاری نوشته است که آقای وحید تاکید کرد: "افراد خاصی (که ایشان نام بردند) نباید تحت هیچ شرایط در مراسم حضور یابند و افراد دیگری را نیز ذکر نمودند که نباید دعوت شوند ولی حضور آنان در میان مردم منطقی است. استدلال ایشان این بود که حضور بعضی از افراد در مراسم موجب بی نظمی و اخلال می شود."

حسن خمینی یا حسن مصطفوی؟

رییس موسسه حفظ و نشر آثار آیت الله خمینی در ادامه خاطر نشان می کند که هر سال این نهاد تنها مرجع سازماندهی و اطلاع رسانی مراسم سالگرد درگذشت رهبر سابق ایران بوده، اما امسال افراد و گروه هایی خودسرانه اقدام به این کار کرده اند.

به عنوان نمونه، از رییس ستاد نماز جمعه تهران یاد شده که در مصاحبه ای گفته است حسن خمینی در این مراسم تنها خیرمقدم خواهد گفت و بنابراین سخنرانی نخواهد کرد.

نکته جالب دیگر این نامه این است که عده ای از حامیان حکومت که از همسویی حسن خمینی با رهبران مخالفان دولت طی یک سال اخیر راضی نیستند، می کوشند از او با نام "سید حسن مصطفوی" یاد کنند.

در ادامه این گزارش آقای انصاری ضمن گلایه از این که با وجود درخواستهای مکرر، نتوانسته دوباره با آقای وحید دیدار کند، توضیح می دهد که در هشتم خرداد نحوه صدور و توزیع کارت دعوت مهمانان به چند نفر از مسئولان دفتر رهبر کنونی ایران توضیح داده شد و آنها ابراز رضایت کردند.

هدف آقای انصاری از بیان این نکته این است که با وجود سختگیری درباره داشتن دعوتنامه برای حضور در جلوی جایگاه ویژه، برهم زنندگان سخنرانی حسن خمینی کارت دعوت نداشتند.

او می افزاید این عده از ساعت شش صبح وارد و "مستقر" شده بودند، حال آن که قرار بود درها از ساعت هشت صبح به روی مردم باز شود.

Image caption این افراد علیه معترضین به نتایج انتخابات خرداد گذشته شعار دادند

دبیر مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی سپس توضیح می دهد که مسئولیت حفاظت و حراست از "حلقه امنیتی یک و دو" یعنی جلوی جایگاه و محوطه نزدیک به آن بر عهده سپاه بوده و نیروی انتظامی کنترل امنیت بخشهای دیگر را برعهده داشته است.

آقای انصاری گلایه کرده است که ماموران با وجود هماهنگی قبلی به مجری و قاری منتخب ستاد گرامیداشت درگذشت آیت الله خمینی که "از افراد شناخته شده و فارغ از گرایشهای حساسیت برانگیز سیاسی بودند"، اجازه ورود به جایگاه را ندادند ولی قاری، مجری و مداح منتخب ستاد نماز جمعه از ساعتها قبل در جایگاه بودند.

"برو، شما چکاره اید؟"

در ادامه این نامه به نقش محمود احمدی نژاد و مصطفی محمد نجار، وزیر کشور و نماینده ویژه دولت در ستاد مخصوص مراسم، در ایجاد بلوا هنگام سخنرانی حسن خمینی اشاره شده است.

آقای انصاری می گوید از هفته ها قبل به تیم تشریفات ریاست جمهوری اطلاع داده شده بود که سخنرانی آقای احمدی نژاد از ساعت یازده آغاز می شود و نیم ساعت وقت به او اختصاص داده شده است.

بنا به این نامه، آقای احمدی نژاد در روز واقعه بیست دقیقه دیر می رسد ولی قرار می شود تا ساعت دوازده وقت سخنرانی داشته باشد. آقای انصاری می گوید با وجود دو بار درخواست، رییس جمهوری ایران اعتنایی نمی کند و حتی آقای نجار او را تشویق می کند که تا دوازده و نیم به سخنانش ادامه دهد.

آقای انصاری می نویسد بعد از آن که اطمینان یافت هدف، جلوگیری از سخنرانی حسن خمینی است، در نهایت "برگشتم کنار تریبون به آقای رئیس جمهور دو سه نوبت عرض کردم وقت شما تمام است که ایشان با اخلاق خاص خود جلوی انظار عمومی و رسانه ها تندی نمودند و اظهار داشتند برو شما چکاره اید؟"

سپس آقای انصاری برای یافتن راه حل نزد رهبر ایران می رود. او می نویسد: "عرض کردم که ظاهرا بنا بر این است که نگذارند آقای حاج سید حسن آقا سخنرانی کنند که ایشان با قاطعیت فرمودند: "برای چه؟ " حتما باید ایشان سخنرانی کنند."

بهرحال پس از نطق آقای احمدی نژاد، حسن خمینی موفق شد پشت تریبون بایستد ولی گروهی با سر دادن شعارهایی مانند "مرگ بر منافق" و "نواده واقعی روح الله، سید حسن نصرالله" اجازه سخنرانی به او ندادند.

نقش نیروهای امنیتی

آقای انصاری قصور سپاه پاسداران در برخورد با این گروه را مایه تعجب می داند و می پرسد: "چه شد که در صحن اصلی مراسم که بیشترین دغدغه نظم و آرامش وجود داشت، گروهی به خود اجازه دهند که تصویر نادرستی از عملکرد نیروها(ی امنیتی) در اذهان عمومی برجای بماند؟ آیا این زنگ خطری برای کل نظام و اعتبار نظام نیست؟"

او همچنین علنا سرخوردگی خود از عدم پیگرد قضایی این افراد را ابراز کرده و خطاب به حسن خمینی نوشته است: "اگر مسئولیت این گروه اندک را کسی به عهده نمی گیرد، چرا از شناسایی آنان واهمه می شود؟ در حوادث یک سال اخیر، بسیاری از افراد از طریق تصاویر تلفن همراه و غیره شناسایی و دستگیر شده اند، اما این گروه که بدون نقاب و در فاصله دو متری دهها دوربین پر قدرت و فیلم برداری صداو سیما و خبرنگاران بودند و از اول تا آخر سخنرانی جنابعالی جست و خیز و هیاهو می کردند و برنامه ای بدین عظمت را در بیش انظار جهانیان آنگونه مشوه جلوه دادند، قابل شناسایی نیستند؟"

احمد سلامتیان، تحلیلگر امور ایران می گوید که بعید می داند این میزان هرج و مرج به علت غفلت این مامور یا آن مامور صورت گرفته باشد، بلکه باید در راس حاکمیت ایران، یک اراده سیاسی قوی برای ایجاد چنین آشفتگی وجود داشته باشد.

بعد از این ماجرا برخی از رسانه های محافظه کار، اصلاح طلبان را به دخالت متهم کردند.

آقای انصاری با اشاره به این موضوع نوشته است: "بحث بسیار مضحک و شرم آوری را بعضی ها طرح کرده اند که ستاد کارت ها را توزیع می کند (پس خودشان جوابگو باشند)! آری ستاد کارت میهمانان را صادر و توزیع می کند اما آیا اینها با کارت ستاد آمده اند؟ در این صورت چون تمام کارتهای ستاد دارای کد رهگیری و با نام افراد و ارگانهاست، چه خوب است که این گروه چند صد نفری را شناسایی و با اسم و رسم و تصویر به مردم معرفی کنند. در هر حال نیروهای اطلاعاتی کشور نباید از کنار این قضیه براحتی بگذرند."

احمد سلامتیان به بی بی سی فارسی می گوید اگر تا به حال با این گروه برخورد نشده، دلیل آن است که آیت الله خامنه ای به اندازه آقای انصاری برای این موضوع اهمیت قائل نیست.

"انتقام و بهانه جویی"

از زمان آغاز اعتراضها این اولین باری نیست که آقای انصاری برای دفاع از حسن خمینی مقابل تندروهای جمهوری اسلامی می ایستد.

او در مهر ماه 1388 در نامه ای به علی سعیدی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه، یادآوری کرد که آیت الله خمینی نیروهای نظامی را از دخالت در امور سیاسی منع کرده بود و بنابراین فرماندهان و روحانیون سپاه باید از اظهار نظر درباره حوادث پس از انتخابات و متهم کردن حسن خمینی به همراهی با رهبران مخالفان پرهیز کنند.

این نامه خصوصی بود، اما آقای سعیدی شش ماه بعد در اسفند ماه در نامه ای سرگشاده پاسخ داد که سپاه نیروی صرفا نظامی نیست و باید در قبال آنچه جنگ نرم دشمنان خوانده می شود، از انقلاب دفاع کند.

او همچنین گفت که مواضع حسن خمینی از جمله عدم شرکت در مراسم تنفیذ و تحلیف آقای احمدی نژاد و دیدار با زندانیان سیاسی آزاد شده، سوالات زیادی را در ذهن سپاهیان و بسیجیان طرح کرده است.

آقای انصاری در پاسخ به این نامه آقای سعیدی هرگونه شائبه رویارویی حسن خمینی با آیت الله خامنه ای را رد کرد و نوشت: "احساس می کنم خطی ناشناس در صدد انتقام و بهانه جویی است."

همچنین بعد از حملات بی سابقه محمد جواد لاریجانی، برادر رییس قوه قضاییه و رییس مجلس ایران، به حسن خمینی، آقای انصاری از او خواست از "دروغ پردازیهای هدفمند دهها بولتن و جعلیات بعضی از چهره‌های پشت صحنه تخریب" پیروی نکند.