آمریکا شش نفر را به صدور تجهیزات ماهواره ای به ایران متهم کرد

محمود احمدی نژاد در نمایشگاه ماهواره ای ایران
Image caption ایران در سال های اخیر در صنعت هوا و فضا سرمایه گذاری زیادی کرده است

هیات منصفه ای در آمریکا یک آمریکایی و پنج ایرانی را به توطئه برای تامین سخت افزار و فناوری ماهواره ای برای ایران متهم کرده است.

مقام های وزارت دادگستری آمریکا معتقدند که فناوری ارسالی، که در نقض قانون تحریم های آمریکا علیه ایران صادر شده، به ایران کمک کرده است تا در اکتبر سال 2005 یک ماهواره دوربین دار را راهی فضا کند.

این شش نفر به ایجاد یک شرکت ساختگی برای انجام معاملات غیرقانونی متهم هستند.

متهمان با حداکثر پنج سال زندان به اتهام توطئه روبرو هستند.

چند نفر از آنها همچنین ممکن است به اتهام پولشویی به 20 سال زندان مجازات شوند.

نادر مدانلو، 49 ساله، که در ایران متولد شده و شهروند آمریکا شده است، به عنوان متهم اصلی در کمک به ایران برای ساخت آن ماهواره معرفی شد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا آقای مدانلو در سال 1992 شرکتی به نام "فاینال آنالیسیس" تاسیس کرد و در سال 1994 گفتگو با سازمان فضایی پلیگلات روسیه - که شرکتی دولتی است - را درباره ارسال ماهواره های "اف اِی آی" به فضا آغاز کرد.

به گفته مقام های آمریکایی او در سال 2001 مجبور شده بود شرکتی تازه به نام "نیویورک ساتلایت اینداستریز ال ال سی" تاسیس کند که دارایی های شرکت ورشکسته "اف اِی آی" را به کنترل درآورد؛ او همچنین با معامله ای برای کمک به "یک مشتری در ایران برای ساخت و پرتاب ماهواره ها و یک ایستگاه زمینی" موافقت کرد.

به گفته این مقام ها، مدانلو همچنین با حمید مالمیریان که خود را نماینده دولت ایران معرفی می کرد و مسئولان شرکت پلیگلات ملاقات کرد تا معامله ای را برای پرتاب ماهواره های کم ارتفاع جوش دهد.

براساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، مدانلو، مالمیریان و دو متهم دیگر سپس شرکت "پراسپکت تله کام" را به منظور "پنهان کردن مشارکت ایران به عنوان سرمایه گذار/وام دهنده در فعالیت ارتباطات ماهواره ای مدانلو" راه اندازی کردند.

براساس این بیانیه، زمانی که این شرکت تاسیس شد، 10 میلیون دلار به حساب شرکت "نیویورک ساتلایت اینداستریز ال ال سی" حواله شد و آقای مدانلو موافقت کرد که مجوزهای لازم برای ماهواره را بگیرد.

مدانلو و یک متهم دیگر به نام رضا حیدری همچنین متهم هستند که مشارکت ایران در شرکت "پراسپکت ته کام" را در جریان فرآیند اعلام ورشکستگی برای شرکت پنهان کرده اند.

در این اتهام نامه 10 میلیون دلار جریمه برای هر یک از شش متهم درخواست شده است و هر یک با حداکثر پنج سال زندان روبرو هستند.

مدانلو همچنین با اتهام نقض محدودیت های صادراتی آمریکا با 20 سال زندان روبروست. چهار متهم از جمله مدانلو به اتهام پولشویی ممکن است حداکثر 20 سال زندان بگیرند.

مطالب مرتبط