طرح افزایش نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس ایران آماده شد

تصویری از مجلس ایران

نمایندگان مجلس ایران از آماده شدن طرحی خبر داده اند که برای اعمال نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس این کشور تهیه شده است.

این طرح تنها یک روز پس از آن آماده می شود که رهبر ایران خواستار "اعمال نظارت بیشتر" بر نمایندگان مجلس شده بود.

نادر قاضی پور، نماینده مجلس ایران که از تهیه کنندگان این طرح است، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد (نهم ژوئن) گفت: "تاکنون این طرح به امضای ۱۵ نفر از نمایندگان از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس و احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس رسیده است."

آقای قاضی پور تهیه این طرح را "اقدامی عملی" در پاسخ به سخنان روز سه شنبه آیت الله علی خامنه ای خوانده است.

آقای خامنه ای، در دیدار با نمایندگان مجلس ایران گفته بود: "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید."

او همچنین بر لزوم همکاری میان دولت و مجلس این کشور تأکید کرد و گفت: "نباید در دولت هیچگونه انگیزه نافرمانی از مجلس به وجود آید و در مجلس نیز نباید مطلقا انگیزه معطل کردن دولت وجود داشته باشد."

تهیه طرح "نظارت برعملکرد نمایندگان مجلس" در حالی تهیه می شود که طی ماه های گذشته اختلاف میان مجلس و دولت ایران بر سر موضوعات مختلف، افزایش یافته است.

قانون هدفمند کردن یارانه ها، واردات بنزین، برنامه پنجم توسعه، لایحه بودجه سال ۸۹ و اختلاف نظر مجلس و دولت بر سر اجرای برخی مصوبات مجلس یا تغییر لوایح پیشنهادی دولت توسط مجلس از جمله موارد اختلافی است که در یکسال گذشته و پس از تشکیل دولت دهم به بروز واکنش ها میان نمایندگان مجلس و محمود احمدی نژاد منجر شده است.

در تازه ترین مورد از این اختلاف ها محمود احمدی نژاد دوشنبه (۱۷ خرداد - هفتم ژوئن) در واکنش به تهدید علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در زمینه افشای تخلفات دولت از قانون، نامه ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت و سه قانون مصوب مجلس را خلاف قانون اساسی معرفی کرد.

در این نامه، آقای احمدی نژاد تاکید کرده بود که "مجلس شورای اسلامی نباید در امور اجرایی و لوازم آن دخالت کند و تصمیماتی بگیرد که از وظایف قوه مجریه است."

نامه آقای احمدی نژاد در واکنش به سخنان علی لاریجانی (شانزدهم خرداد - ششم ژوئن) در صحن علنی مجلس عنوان شده بود که طی آن رئیس مجلس ایران در جمع اعضای کمیسیون اصل نود مجلس گفت: "موارد تخلف دولت از قوانین موجود است و اگر اصرار شود موارد تخلف دولت از قانون انکار شود، آنها را به اطلاع مردم می رسانیم."

'عده ای نااهل متصدی برخی سمت های کشوری شده اند'

در همین حال، احمد توکلی، از چهره های سرشناس اصولگرای مجلس ایران، با انتقاد از اطرافیان آقای احمدی نژاد گفت: "عده ای نااهل متصدی برخی سمت های کشوری شده اند که این موضوع باید اصلاح شود".

آقای توکلی، در حالی که به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در شهر شمالی رامسر سخن می گفت، با انتقاد از سخنان رئیس جمهوری ایران گفت: "حتی اگر قانون نیز اشتباه باشد قوه مجریه حق هیچ مقاومتی ندارد. چراکه قانون اساسی این حق را داده است که رییس جمهور و رییس دولت یک لایحه دو فوریتی به مجلس بیاورد و تقاضای اصلاح لوایح و قانون را بکند."

رئیس مرکز پژوهش های مجلس همچنین به سخنان آقای احمدی نژاد که گفته بود یک نماینده که با شش هزار رأی وارد مجلس می شود نباید با او که ۲۴ میلیون رأی دارد مخالفت کند، واکنش نشان داد.

آقای توکلی گفته است: "بر اساس قانون اساسی یک نماینده شش هزار رایی حق دارد که وزیر را برای پاسخگویی به پشت تریبون بکشد و ۱۰ نماینده شش هزار رایی می توانند یک وزیر را استیضاح کنند و ۷۵ نماینده شش هزار رایی می توانند یک رئیس جمهور ۲۴ میلیون رایی را استیضاح کنند. بنابراین حق با قانون است."

این نماینده مجلس که در دوره های قبلی انتخابات رئیس جمهوری دو بار کاندید شده بود، درباره مشکلات میان نمایندگان مجلس و آقای احمدی نژاد گفت: "یکی از مشكلات نمایندگان مردم و رئیس جمهور محترم اين است كه ايشان افرادي را اطرف خود جمع كرده كه مشكل دار و تعدادي از آنها نيز منحرف هستند. به طور مثال کسی که می گوید دوران حاکمیت دین بر جهان گذشته است قطعا منحرف است و بايد با او برخورد كرد. كار به جايي رسيده است كه این منحرف همه کاره کشور شده است."