ایران قطعنامه جدید شورای امنیت را بی ارزش خواند

محمودی احمدی نژاد
Image caption محمود احمدی نژاد قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد را به "دستمال مصرف شده ای" تعبیر کرده است که "باید در زباله دان انداخته شود"

دقایقی پس از تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد و وضع تحریم های تازه علیه ایران، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفت: "این قطعنامه ها برای ملت ما پشیزی نمی ارزد."

آقای احمدی نژاد که هم اکنون در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان به سر می برد، در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت گفت: "به یکی از آنها پیغام دادم که این قطعنامه ها که شما صادر می کنید مثل دستمال مصرف شده ای است که باید در زباله دان انداخته شود."

آقای احمدی نژاد همچنین گفت: "کسانی که خود بمب اتم دارند و از آن استفاده و آن را ذخیره کرده اند و با آن دیگران را تهدید می کنند، اکنون به این بهانه که ممکن است در آینده ایران بمب اتم بسازد، چپ و راست علیه ما قطعنامه صادر می کنند."

همچنین علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، لحظاتی پس از تصویب قطعنامه چهارم شورای امنیت گفت: "این اقدام هیچ چیز را عوض نخواهد کرد."

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: "طرح موضوع صدور قطعنامه و تحریم ایران رویکرد غلطی است و با این رویکرد فقط اوضاع پیچیده تر می شود."

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر امروز (چهارشنبه نهم ژوئن - 19 خرداد) قطعنامه جدیدی علیه ایران تصویب کرد که تحریم ها علیه برنامه هسته ای این کشور را تشدید می کند.

نسخه ای از متن کامل پیش نویس این قطعنامه و پیوست های آن که حاوی اسامی افراد و شرکت های ایرانی مشمول مجازات هاست یک روز پیش تر به دست بی بی سی رسیده بود.

تحریم های جدید

Image caption شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر امروز قطعنامه جدیدی علیه ایران تصویب کرد که تحریم ها علیه برنامه هسته ای این کشور را تشدید می کند

قطعنامه جدید ایران را موظف می کند که ساخت تمام مراکز غنی سازی اورانیوم یا تاسیسات اتمی آب سنگین ( مراکز پلوتونیوم) را متوقف کند و از ساخت تاسیسات مشابه خودداری کند.

مجازات های مندرج در این قطعنامه جدید عبارتند از:

 • فعالیت های اتمی تجاری ایران در خارج از جمله هرگونه شرکت در طرح های استخراج اورانیوم در کشورهای دیگر یا شرکت در تولید مواد یا تکنولوژی های اتمی در خارج را ممنوع می کند.
 • دولت های دیگر را موظف می کند که از حضور دولت ایران و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در موارد فوق جلوگیری کنند.
 • کشورها را موظف می کند که از انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هشت نوع سلاح سنگین از جمله تانک، خودروهای زره ای، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، کشتی های نظامی و سیستم های موشکی به ایران جلوگیری کنند.
 • منع فعالیت های ایران در خصوص تولید موشک های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته ای.
 • منع آزمایش های موشکی ایران که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد.
 • کشورها را موظف می کند که از ورود شمار دیگری از مقام های ایران به قلمروی خود جلوگیری کنند و دارایی های تعداد دیگری از افراد و شرکت های ایرانی را در فهرست تحریم ها برای مسدود شدن قرار می دهد.

این قطعنامه همچنین خطوط کشتیرانی ایران را هدف قرار می دهد:

 • از دولت ها می خواهد تمام محموله های هوایی و دریایی که به ایران فرستاده می شود یا از آن خارج می شود را در فرودگاه ها، بنادر و آب های قلمروی خود در صورتی که بر این باور باشند که آن محموله ها حاوی مواد اتمی، موشکی یا نظامی ممنوع اعلام شده است، بازرسی کنند.
 • به کشورها اجازه می دهد محموله های دریایی ایران را بر اساس قوانین بین المللی در آب های آزاد بازرسی، توقیف و حتی در صورت لزوم نابود کنند.
 • به کشورها اجازه می دهد از تامین سوخت یا ارائه خدمات دیگر به کشتی های ایران یا کشتی های خارجی حامل محموله های "غیرقانونی" ایران خودداری کنند.
 • از کشورها می خواهد "مراقب" مبادلات مالی اشخاص یا شرکت ها با افراد و کمپانی های ایرانی از جمله شرکت های وابسته به سپاه پاسداران یا خطوط کشتیرانی ایران باشند.
 • از کشورها می خواهد "مراقب" مبادلات مالی بانک های ایرانی از جمله بانک مرکزی این کشور باشند تا از مبادلاتی که مربوط به فعالیت های اتمی حساس ایران یا سیستم های پرتاب کلاهک های هسته ای این کشور می شود، جلوگیری کنند.
 • از کشورها می خواهد که با اتخاذ تدابیر لازم از افتتاح شعبه ها و نمایندگی های بانک های ایران در قلمروی خود در صورتی که معتقدند چنین شعبی با فعالیت های اتمی ایران ارتباط دارند، جلوگیری کنند.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پیش تر به قدرت های بزرگ هشدار داده بود که اگر قطعنامه جدید تصویب شود، "جواب آنها از قبل مشخص است."

مطالب مرتبط