ایران: وارد خاک عراق نشده‌ایم

پیکارجویان کرد
Image caption گفته می شود پیکارجویان کرد ایرانی در مناطق کردنشین عراق پناه می گیرند

سفیر ایران در عراق گزارش های منتشر شده در مورد نفوذ نیروهای نظامی ایران به داخل خاک مناطق کردنشین عراق را تکذیب کرده و آن را 'جو سازی علیه ایران' خوانده است.

حسن کاظمی قمی روز چهارشنبه ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) به خبرگزاری مهر گفت که رسانه های عرب زبان با انتشار این گزارش ها قصد دارند از برقراری روابط خوب میان ایران و عراق جلوگیری کنند.

او با این حال بروز تنش در مرز میان دو کشور در منطقه کردستان را تأیید کرده و آن را ناشی از فعالیت "گروه های تروریستی" در این منطقه دانست.

او گفت: "خوشبختانه همکاری و هماهنگی میان دولت های ایران و عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق در زمینه مقابله و برخورد با گروه های تروریستی وجود دارد".

این اظهارات یک روز پس از آن منتشر می شود که گزارش ها از اعتراض دولت عراق به ایران در مورد گلوله باران مناطق مرزی شمال شرق عراق حکایت داشت.

مقامات عراقی گفته بودند که این حملات متجاوز از یک هفته قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد.

آنها می گویند که هدف این حملات، پیکارجویان کرد ایرانی است که در مناطق کردنشین عراق پناه گرفته اند، اما در جریان این گلوله باران ها دست کم یک غیرنظامی کشته شده و صدها خانواده ناچار به فرار از محل سکونت خود شده اند.

وزارت خارجه عراق، سفیر ایران در بغداد را احضار کرده و نگرانی عمیق دولت عراق در مورد این حملات را به او ابلاغ کرده بود.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد روز سه شنبه گزارش داد که دولت محلی کردستان عراق، از نفوذ نیروهای ایرانی به سه کیلومتری داخل خاک عراق خبر داده است.

به گفته او، مسعود بارزانی، رئیس دولت محلی کردستان عراق با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق در بغداد تماس گرفته و ضمن ابراز نگرانی و خشم در مورد این واقعه، آنان را به مداخله برای محافظت از مرزهای عراق ترغیب کرده بود.

جیم میور می افزاید در حالی که ایران اعضای یک گروه کرد ایرانی موسوم به پژاک را تعقیب می کند، دولت ترکیه نیز در تلاش برای سرکوب کردهای عضو پ ک ک، به حملات مشابه دست زده است.

پیکارجویان عضو پ ک ک، نیز که یک گروه شورشی کرد ترکیه است، حملات خود را از شمال عراق سازماندهی می کنند.

در هفته های اخیر چندین بار هواپیماهای ارتش ترکیه نواحی دورافتاده کوهستانی را در داخل خاک عراق بمباران کرده اند.

تصور می رود مواضع نفرات پ ک ک، در این مناطق قرار دارد.

آقای بارزانی اخیرا به ترکیه رفته بود و گفته می شود در آنجا از جانب مقامات ترکیه تحت فشار قرار گرفته بود که برای کنترل پ ک ک، تلاش بیشتری کند.

در سال های اخیر، گزارش هایی از اقدامات مسلحانه نفرات پژاک در ایران، به خصوص مناطق مرزی با عراق، انتشار یافته که تلفاتی نیز به نیروهای دولتی ایران وارد کرده است.

نیروهای امنیتی ایران نیز به اقداماتی علیه این گروه، از جمله گلوله باران مناطقی در داخل کردستان عراق مبادرت کرده اند که در مواردی اعتراض مقامات عراق را به دنبال داشته است.

گروه پژاک می گوید که برای کسب حق خودگردانی در مناطق کردنشین ایران مبارزه می کند.

آقای کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق در اظهارات تازه خود گفته است: "طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت مرزهای خود حساسیت جدی دارد، اما آنچه مهم است و آنچه باید به عنوان ریشه اصلی بحران و تنش حل کنیم، وجود این عناصر تروریستی است که باید از منطقه پاکسازی شود".

مطالب مرتبط