ایرادهای گروه وین در مورد 'توافق تهران' به ایران ابلاغ شد

یوکیو آمانو
Image caption پاسخ گروه وین تنها چند ساعت پیش از تشکیل جلسه شورای امنیت برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران ابلاغ شده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ دولت های آمریکا، فرانسه و روسیه به پیشنهاد مبادله سوخت مورد توافق ایران، ترکیه و برزیل را به مقامات ایران اطلاع داده است و مقامات ایران گفته اند که این پاسخ را بررسی می کنند.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) به خبرنگاران گفت که پاسخ کشورهای گروه وین از طریق نماینده دائمی ایران در آژانس به دولت ایران ابلاغ شده است، اما محتوای این پاسخ را فاش نکرد.

ساعتی بعد علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن تأیید دریافت پاسخ مذکور، گفت که سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه نظر خود را در نامه های جداگانه ای اعلام کرده اند.

او گفت که این نامه ها حاوی سئوالاتی است که ایران پس از بررسی آنها، پاسخ مناسب را خواهد داد.

پاسخ گروه وین به توافق تهران تنها چند ساعت پیش از تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک به منظور تصویب تحریم های تازه علیه ایران ارائه شده است.

آقای صالحی در این مورد گفت: "پاسخ گروه وین با اقداماتی که در نیویورک انجام می شود در تعارض است".

او گفت تلاش برای تصویب تحریم های تازه علیه ایران نشان می دهد که کشورهای گروه وین "از ابتدا هم تمایلی به انجام مبادله سوخت نداشتند و آن را یک مسئله سیاسی و تلاشی برای باز نگه داشتن مسئله هسته ای ایران می دانستند".

دیپلمات هایی که در جلسه صبح امروز شورای حکام حضور داشتند، به خبرگزاری های بین المللی گفتند که گلین دیویس، سفیر آمریکا در آژانس، نگرانی های دولتش را در مورد توافق تهران به اطلاع ۳۵ عضو شورا رساند و نمایندگان روسیه و فرانسه هم موارد مشابهی را اعلام کردند.

جلسه شورای حکام بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

به گفته دیپلمات ها، آقای دیویس در این جلسه گفت که توافق تهران به موضوع اساسی عدم پایبندی ایران به الزامات مربوط به عدم اشاعه تسلیحات اتمی پاسخ نمی دهد.

او همچنین گفت که این توافق، موضوع تولید و نگهداری اورانیوم با غنای ۲۰ درصد توسط ایران را نادیده گرفته و در آن از حق ایران برای ادامه غنی سازی اورانیوم حمایت شده است.

ایراد دیگری که نماینده آمریکا به توافق تهران گرفته این است که در آن برای انتقال ذخیره اورانیوم با غنای کم ایران به ترکیه زمان تعیین نشده اما برای تحویل سوخت هسته ای به ایران توسط طرف های غربی "جدول زمانی غیرواقع بینانه ای" پیش بینی شده است.

به گفته او تبدیل این حجم از اورانیوم با غنای پائین به میله سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران در مهلت یک سال (که در توافق تهران در نظر گرفته شده است)، از توان فنی همه کشورها خارج است.

بر اساس پیشنهاد مورد توافق ایران، ترکیه و برزیل در مورد تبادل سوخت، ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم از ذخیره اورانیوم با غنای پائین خود را به خارج می فرستد که گفته می شود حدود نیمی از ذخیره اورانیوم این کشور است.

آقای دیویس گفته است که پس از انتقال این میزان اورانیوم از ایران، هنوز هم ذخیره باقی مانده اورانیوم در ایران به حدی است که ارزش "اعتمادساز" پیشنهاد اولیه را کاهش می دهد.

مطالب مرتبط