دولت ایران تورهای سفر به خارج را کنترل می کند

مسافران در فرودگاه
Image caption سازمان میراث فرهنگی ایران از کنترل بیشتر مسافرانی که به قصد تفریح به کشورهای خارجی سفر می کنند، خبر داد

یکی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی ایران از "کنترل و نظارت دقیق" این سازمان بر تورهای گردشگری به مقصد کشورهای خارجی، خبر داد.

حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران از برگزاری نشست "کمیته بررسی و تعیین مقاصد مجاز و غیر مجاز گردشگری" در روز سه شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) خبر داد و هدف ان را "بحث پیرامون وجود خطرات بهداشتی، امنیتی، اخلاقی و اجتماعی در برخی از کشور ها برای مسافران ایرانی" عنوان کرد.

آقای محسنی همچنین از برگزاری جلسه های توجیهی برای مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان تورهای گردشگری در زمینه های "رعایت شئونات اسلامی و عدم اسکان مسافران در اماکن یا مناطقی که شهره به فساد اخلاقی است یا مشکلات امنیتی دارد"، خبر داد.

او گفت که قرار است دستورالعملی مبنی بر "رعایت شئونات اسلامی در سفرها، عدم تبلیغ فعالیت های گردشگری غیر اخلاقی، عدم ارائه تور سفر در روزهای عزاداری به مقصد کشورهایی که شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند و الزام راهنمایان به رعایت شئونات اسلامی در طول سفر و هدایت مسافران در این مورد" تدوین شود.

همچنین مقرر شده است که از این پس دفاتر خدمات مسافرتی قبل از تنظیم برنامه تورها با استفاده از سایت وزارت امور خارجه ایران نسبت به قوانین و مقررات کشور مقصد و همچنین توصیه های امنیتی مرتبط، اطلاعات لازم را به دست آورند.

به گفته آقای محسنی قرار است پلیس ایران کنترل شدیدتری بر مسافران خروجی در خصوص حمل و مصرف مواد مخدر داشته باشد و وزارت بهداشت ایران هم یک سایت اینترنتی را به منظور انتشار توصیه های بهداشتی درباره سفر به کشورهای مختلف، حداکثر تا یک ماه آینده راه اندازی کنند.

آقای محسنی "اطلاع رسانی به موقع در مورد کشورهایی که در مقاطعی از زمان، سفر ایرانیان به آنها مورد تایید دولت ایران نیست" را از دیگر مصوبات این جلسه برشمرد.

دولت ایران در گذشته نیز چندین بار محدودیت هایی را برای سفر به ترکیه با پروازهای داخلی در نظر گرفته بود و برای نمونه شرکت های هواپیمایی داخلی را از پرواز مستقیم به آنتالیا منع کرد.

سازمان گردشگری ایران در بهمن ماه سال گذشته نیز با صدور بخشنامه ای به آژانس های مسافرتی دستور داده بود تورهای مسافرتی خود به کشورهای همسایه ایران نظیر ارمنستان، امارات متحده عربی و ترکیه را به خاطر مصادف شدن با "ایام سوگواری" و به خاطر احتمال "رعایت نکردن شئونات اسلامی" توسط مسافران این تورها لغو کنند.

مطالب مرتبط