آمریکا نامه ایران درباره شهرام امیری را بررسی می کند

Image caption دو ویدیوی متفاوت از شهرام امیری منتشر شده است

آمریکا تایید کرد که دولت سوئیس یادداشت دیپلماتیک ایران درباره شهرام امیری، کارشناس ایرانی را به واشنگتن فرستاده است.

خبرگزاری های دولتی ایران سه شنبه هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) اعلام کردند شهرام امیری، "کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر" با ارسال پیام تصویری از ربوده شدنش توسط نیروهای آمریکا و عربستان سعودی پرده برداشت.

پس از انتشار این ویدیو، فردی که خود را شهرام امیری معرفی می کند، در وب سایت یوتیوب ویدیویی منتشر کرد که در آن با ابراز ناخرسندی از شایعاتی که در مورد او پخش شده، اعلام کرد بطور آزادانه در آمریکاست و "در امان است."

شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا اواخر ماه مارس سال جاری به نقل از منابع اطلاعاتی ایالات متحده که از آنها نامی برده نشده بود، گزارش داد، آقای امیری به آمریکا پناهنده شده و اطلاعات ارزشمند خود از برنامه های اتمی ایران را در اختیار آمریکایی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، افشای برنامه ساخت یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم یکی از نتایج همکاری شهرام امیری با سازمان های اطلاعاتی غرب بود.

دولت آمریکا این گزارش را تایید نکرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه نهم ژوئن (۱۹ خرداد) تایید کرد که ایران از طریق دولت سوئیس درباره شهرام امیری به ایالات متحده یادداشت دیپلماتیک فرستاده است.

خبرگزاری های ایران پیش از این خبر داده بودند که وزارت امور خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران که به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند را احضار و اعتراض جمهوری اسلامی را به وی ابلاغ کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا درباره محتوای نامه ایران اظهار نظر نکرده، اما می گوید در حال بررسی آن است.

یک مقام امنیتی آمریکا که نخواست نامش برده شود این اتهام که شهرام امیری شکنجه شده را رد کرده و گفته است: "اینکه آمریکا در شکنجه افراد با هدف گرفتن اعترافات غیر واقعی پناهنده شدن درگیر است، ادعایی نادرست است. چنین اعمالی روش ما نیست. چنین ادعایی به هیچ وجه منطقی نیست."

ایران سازمان های اطلاعاتی غربی را، علاوه بر ربودن شهرام امیری، به ربودن علیرضا عسگری، معاون پیشین وزارت دفاع ایران هم که در سفر به ترکیه ناپدید شد، متهم کرده و از سازمان های بین المللی برای رهایی آنان درخواست کمک کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست