ایران 'رویکرد دوگانه' غرب به برنامه های اتمی خود را مردود دانست

رای گیری شورای امنیت
Image caption قطعنامه جدید شورای امنیت محدودیتهای بیشتری را علیه ایران وضع کرده است

در ادامه واکنش به قطعنامه جدید شورای امنیت، دولت ایران سیاست کشورهای غربی را ناکارآمد خوانده، مجلس از احتمال کاهش روابط ایران و آژانس انرژی اتمی سخن گفته و رسانه های خبری واکنش کشورهای مختلف به این قطعنامه را منعکس کرده اند.

روز پنجشنبه، 20 خرداد (10 ژوئن)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به اظهارات اتحادیه اروپا در مورد ادامه مذاکرات برای حل بحران اتمی ایران همراه با تلاش غرب در به تصویب رساندن قطعنامه جدید شورای امنیت، گفت که "جمهوری اسلامی ایران رویکردهای دوگانه ای را که کشورهای غربی مطرح می کنند، رویکردی درست نمی داند."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - اظهارات آقای مهمانپرست در واکنش به سخنان کاترین اشتون، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، ابراز شده است.

به گفته ایرنا، خانم اشتون بلافاصله پس از تصویب قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت حاوی تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، با ابراز تمایل نسبت به ادامه مذاکرات با جمهوری اسلامی، با صدور بیانیه ای گفت که تصویب و اعمال این تحریم ها به منزله پایان بازی نیست بلکه بخشی از "یک رویکرد" دوگانه است.

احتمالا منظور کاترین اشتون از "رویکرد دوگانه" سیاست ترغیب ایران به قبول خواست شورای امنیت و شورای حکام آژانس بین المللی در مورد توقف بخشی از برنامه های اتمی این کشور از طریق پیشنهاد کمک های اقتصادی، سیاسی و فنی و همراه با آن، توسل به فشارهای بین المللی در صورت عدم توافق جمهوری اسلامی با این خواست است.

مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا خواستار ملاقات و گفتگو با سرپرست مذاکرات هسته ای ایران در اسرع وقت شده بود.

آقای مهمانپرست که با خبرنگار ایرنا سخن می گفت اظهار داشت که اینگونه سیاست های دوگانه کارآمد نخواهد بود و افزود "برای اینکه حقوق ملت ها محترم شمرده شود، بهترین راه پرهیز از اقدامات تبعیض آمیز و رفع بی عدالتی ها در عرصه جامعه بین المللی است."

وی صدور قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی و اشتباه و صدور آنها با هدف "جلوگیری از دسترسی ملت ایران به پیشرفت و فناوری های نوین" توصیف کرد و گفت که اینگونه اقدامات "زمینه های حل بحران های موجود را نیز از بین خواهد برد."

Image caption مهمانپرست سیاست دوگانه غرب را ناکارآمد توصیف کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در این مصاحبه از رای منفی ترکیه و برزیل و رای ممتنع لبنان به قطعنامه شماره 1929 قدردانی کرد و این موضعگیری را "نشانه تحولی جدید" در صحنه بین المللی دانست و گفت که تصویب پیش نویس قطعنامه با دوازده رای مثبت حاصل فشار برخی اعضای دایم شورا بر اعضای غیردایم بوده است.

ماه گذشته، ایران پیشنهاد برزیل و ترکیه برای مبادله اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت رآکتور اتمی تهران را پذیرفت اما کشورهای گروه 1+5 این توافق را برای خودداری از تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی کافی ندانستند.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، منوچهر متکی، وزیر خارجه هم که به جمهوری ایرلند سفر کرده، تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران را محکوم کرده و گفته است که "صادرکنندگان قطعنامه به حیثیت و اعتبار شورای امنیت سازمان ملل خدشه وارد کرده اند."

آقای متکی وضع تحریم های بین المللی علیه ایران را سیاستی شکست خورده توصیف کرد و با اشاره به تصویب قطعنامه های قبلی شورای امنیت علیه ایران، گفت که با وجود تحریم های بین المللی، جمهوری اسلامی در خلال پنج سال اخیر به پیشرفت های عمده اقتصادی و علمی دست یافته است.

محمود احمدی نژاد نیز این قطعنامه را، که حاوی منع روابط تجاری و مالی با شماری دیگر از شرکت ها، موسسات و مقامات ایرانی است، بی اهمیت دانست و گفت که "قطنامه جدید برای ملت ایران پشیزی نمی ارزد."

تهدید به کاهش همکاری اتمی

در همانحال، واکنش های داخلی و خارجی به صدور قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران همچنان ادامه داشته است.

روز پنجشنبه،خبرگزاری مهر به نقل از علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزارش کرد که این کمیسیون از یکشنبه هفته آینده، طرح دو فوریتی کاهش روابط ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را بررسی خواهد کرد.

به گفته آقای بروجردی، در واکنش نسبت به تصویب "قطعنامه پیشنهادی آمریکا" در شورای امنیت سازمان ملل، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پس از تنظیم پیش نویس این طرح، آن را برای مذاکره و رای گیری در صحن علنی مجلس مطرح خواهد کرد.

اگرچه قطعنامه جدید با تلاش چند ماهه کشورهای غربی و پس از کسب حمایت اعضای گروه 1+5 از آن در شورای امنیت مطرح شد و به تصویب رسید، آقای بروجردی اسرائیل و آمریکا را مسئول تصویب این قطعنامه دانست و گفت که انگیزه آنان منحرف کردن افکار عمومی جهانیان از ماجرای حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی حامل اقلام کمکی برای نوار غزه بوده است، که هفته گذشته روی داد.

Image caption برخی مقامات ایرانی نحوه رای دادن برزیل، لبنان و ترکیه را نشانه شکست آمریکا دانسته اند

پیشتر، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، گزارش کرد که علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است که جمهوری اسلامی به همکاری خود با آژانس ادامه می دهد و تاکید کرده که ایران هرگز مانع از دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات اتمی خود نشده است.

آقای سلطانیه در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا، با اشاره به آرای مخالف و ممتنع سه عضو شورای امنیت، گفت که "آمریکا نتوانست اجماع را در قطعنامه به دست آورد" و این وضعیت را شکستی برای ایالات متحده دانست.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت که اکثر کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی حمایت می کنند و افزود که ایران تنها کشوری در جهان است که "در برابر فشارها مقاومت کرده و اجازه نداده آژانس بین المللی استقلال خود را از دست بدهد."

در ماه مارس سال 2006، آژانس بین المللی انرژی اتمی پرونده هسته ای ایران را به دلیل بی اعتنایی این کشور به قطعنامه های مصوب شورای حکام این نهاد، به شورای امنیت سازمان ملل ارسال داشت که تصویب یک رشته تنبیه های بین المللی علیه جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم در مورد موضوع طرح دو فوریتی مجلس برای کاهش سطح روابط با آژانس گفته است که این موضوع تنها در حد یک پیشنهاد با مسئولین قوه مجریه مطرح شده و افزود که "ما منتظر هستیم تا پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر، در نشست مشترک با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه اظهار نظر کنیم."

آقای صالحی که با خبرگزاری کار ایران - ایلنا - سخن می گفت، افزود که این طرح باید به صورت دقیق ارزیابی شود و تاکید کرد که در این زمینه، با صبوری و تدبیر عمل خواهد شد هر چند، به گفته وی "طرف مقابل در صدد است تا دولت ایران را وادار به اتخاذ تصمیمات افراط گرایانه کند اما مثل همیشه، دچار انحرافات بزرگ در تصمیم های خود شده است."

واکنش های بین المللی

خبرگزاری ها و رسانه های داخلی و خارجی گزارش های متعددی را از واکنش دولت ها، شخصیت ها و سازمان های خارجی نسبت به تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت مخابره کرده اند.

مقام های روسیه اظهارنظرهای متناقضی در مورد تحویل موشک های اس سیصد به ایران داشته اند.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، یک مقام ارشد در سازمان همکاری های نظامی و فنی روسیه به این خبرگزاری گفته است که در پی صدور قطعنامه جدید شورای امنیت، این سازمان همکاری های خود در زمینه های فنی و نظامی را کاهش می دهد و افزود که این قطعنامه برای تمامی کشورها، از جمله روسیه، الزام آور است و در نتیجه، "طبیعتا ارسال شبکه موشکی اس 300 به ایران متوقف می شود."

اما بعد از اظهارات این مقام نظامی، یکی از سخنگویان رسمی وزارت امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت موشک های اس 300 مشمول تحریم های تازه نمی شود.

آندره نسترنکو گفت این تحریم ها سلاح های ضد هوایی را در بر نمی گیرد.

در همان حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس سفلای پارلمان روسیه نیز گفته است که قطعنامه شورای امنیت مربوط به منع صدور تسلیحات تهاجمی به ایران است و جنگ افزارهای تدافعی، مانند موشک های ضدهوایی اس 300 را شامل نمی شود.

روسیه چند سال قبل با فروش موشک های اس 300 به ایران موافقت کرد اما تا کنون آنها را به ایران تحویل نداده است.

صدور قطعنامه همچنین واکنش دو کشور برزیل و ترکیه را نیز در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری ملی برزیل، سلسو آموریم، وزیر امور خارجه برزیل، گفته است که ممکن است این کشور و ترکیه اقدامات خود برای حل و فصل بحران هسته ای ایران از طریق مذاکره را متوقف کنند.

Image caption قدرتهای جهانی بیانیه تهران را برای جلوگیری از وضع تحریمهای جدید کافی ندانستند

به گفته آقای آموریم ادامه این تلاش ها به واکنش دولت محمود احمدی نژاد نسبت به قطعنامه جدید بستگی دارد هرچند در پی تصویب تحریم های جدید، که به منزله خاتمه مرحله ای مشخص است، امکان ضعیفی وجود دارد که ایران همچنان نسبت به مذاکره در این زمینه تمایل داشته باشد.

این مقام برزیلی در عین حال تاکید ورزیده است که مخالفت آمریکا با طرح ابتکاری برزیل و ترکیه و رای منفی این دو کشور به قطعنامه شورای امنیت بر "روابط استراتژیک" برزیل و ایالات متحده تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

در همانحال، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که تصویب قطعنامه جدید نشانه ای از عزم قاطع جامعه جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای و وارد کردن فشار بر ایران است تا ثابت کند برنامه های خود را با هدف های صلح آمیز دنبال می کند و خودداری از مذاکره برای حل بحران کنونی، برای این کشور مفید نخواهد بود.

آقای هیگ گفته است که کشورهای عضو شورای امنیت اختلافی با ملت ایران ندارند و به همین دلیل هم قطعنامه جدید مشخصا امکانات هسته ای و نظامی ایران را هدف قرار داده است.

در اسرائیل، دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، با صدور بیانیه ای از صدور قطعنامه جدید شورای امنیت حمایت کرده و خواستار اقدامات بیشتری برای وارد کردن فشار بر بخش انرژی ایران شده است.

نخست وزیر اسرائیل در این بیانیه اظهار داشته است که تصویب این قطعنامه هشدار می دهد که کشورهای عمده جهان با برنامه های هسته ای ایران مخالفند و افزوده که "بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی این است که کشوری با خطرناکترین رژیم در جهان به خطرناکترین اسلحه موجود مسلح شود."

در مقابل، هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، قطعنامه جدید شورای امنیت را مردود دانسته و واکنش محمود احمدی نژاد را تکرار کرده که این قطعنامه ارزشی ندارد.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فارس، گروه حزب الله لبنان تصویب قطعنامه شورای امنیت را "تصمیمی غیرمنصفانه و ناعادلانه" خوانده و گفته است که این تحریم ها باعث می شود تا ایران توانمندی های خود را تقویت کند.

همین خبرگزاری به نقل از جنبش حماس نوشته است که تحریم ایران نشانه سیاست یک بام و دو هوای شورای امنیت است، و افزوده که این شورا ایران را به خاطر برنامه صلح آمیز هسته ای مجازات می کند اما از اسرائیل، که دارای زرادخانه بزرگ هسته ای است، حمایت به عمل می آورد.

مطالب مرتبط