کروبی و موسوی: راهپیمایی پیش‌بینی شده برگزار نمی‌شود

میرحسین موسوی و مهدی کروبی
Image caption رهبران مخالفان در بیانیه مشترک خود از دولت ایران انتقاد کرده اند که تنها به موافقان خود اجازه راهپیمایی می دهد

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت در ایران می گویند که به دلیل "حفظ جان و مال مردم" از برگزاری راهپیمایی در سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور صرف نظر کرده اند.

آقای کروبی و آقای موسوی امروز پنج شنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) در بیانیه ای مشترک نوشته اند: "با توجه سابقه سیاه یک سال گذشته در سرکوب معترضانی که تنها جرمشان طلب نمودن رأی خود به شیوه مسالمت آمیز بود و همچنین اخبار رسیده از سازماندهی مجدد افراطیون و سرکوبگران در جهت یورش به مردم بی دفاع و مظلوم، از مردم و معترضان می خواهیم که خواسته ها و مطالبات به حق خود را از مجاری کم هزینه تر و موثرتری دنبال کنند".

این بیانیه پس از آن صادر شده است که رهبران مخالفان دولت و احزاب اصلاح طلب ایران از صدور مجوز راهپیمایی برای روز ۲۲ خرداد توسط دولت ناامید شده اند.

در بیانیه مشترک آقای موسوی و آقای کروبی آمده است: "دست اندرکاران و سیاستگذاران بیش از هر کس به این نکته واقفند که جنبش زنده است و افتخار واقعی از آن کسانی است که علیرغم همه تهدیدها و مخاطرات، ناامنی ها و علم به عواقب احتمالی مالی و جانی، هنوز از اعتراض بحقشان دست نکشیده اند و حتی یک اعلام حضور کوچکشان، وحشت بر سرتاپای سرکوبگران می اندازد و لشکرکشی همه جانبه انتظامی و امنیتی را به دنبال می آورد".

به نطر می رسد این عبارت اشاره به حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان های مرکزی تهران است که از سه روز پیش از سالروز انتخابات آغاز شده و مقامات ایران آن را "مانور ارتقای امنیت پایتخت" معرفی کرده اند.

مخالفان دولت می گویند که این حضور به منظور ارعاب معترضان بوده است تا آنها را از شرکت در تجمع اعتراضی احتمالی منصرف کند.

ایرادهای دولت ایران به درخواست اصلاح‌طلبان برای راهپیمایی سکوت

Image caption درخواست راهپیمایی سکوت توسط اصلاح طلبان، یادآور راهپیمایی‌هایی بود که در نخستین روزهای پس از انتخابات توسط معترضان برگزار شد

ساعتی پیش از صدور بیانیه مشترک آقای موسوی و آقای کروبی، منابع خبری اصلاح طلبان از مخالفت قطعی دولت ایران با تقاضای مجوز راهپیمایی در سالروز انتخابات خبر داده بودند.

به گزارش این منابع، علی شکوری راد و ابوالفضل قدیانی، نمایندگان احزاب و گروه های درخواست کننده مجوز مذکور، در گزارشی از ملاقات خود با مسئولان وزارت کشور نوشتند: "تصمیم قطعی و نهایی در وزارت کشور بر عدم صدور مجوز است، ولی برای این تصمیم دلایل قانونی تراشیده می شود".

۹ حزب اصلاح طلب ایران دو روز پیش در نامه ای به وزارت کشور ایران متعهد شده بودند که راهپیمایی سالگرد انتخابات در سکوت، بدون شعار، بدون سخنرانی، بدون قطعنامه، بدون حمل اسلحه، به طور مسالمت آمیز، با رعایت موازین امنیت ملی و تنها با استفاده از رنگ سبز و پلاکاردهای حاوی "درخواست اجرای بدون تنازل قانون اساسی" و "انتخابات آزاد" برگزار شود.

اما نمایندگان آنها در گزارش خود آورده اند که محمود عباس زاده مشکینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشور در ملاقات با آنها گفته است که در آئین نامه مصوب دولت تأکید شده که شعارهای راهپیمایی باید از قبل به اطلاع وزارت کشور رسیده باشد و راهپیمایی در "سکوت" در این آئین نامه پیش بینی نشده است.

این در حالی است که آقای عباس زاده مشکینی دیروز گفته بود که بر خلاف آئین نامه دولت، نماینده رسمی هیچ حزبی "حضورا" برای ارائه درخواست مجوز راهپیمایی به وزارت کشور مراجعه نکرده است.

او همچنین گفته بود که درخواست مجوز می بایست یک هفته پیش از تاریخ راهپیمایی به وزارت کشور تسلیم شود.

آقای عباس زاده مشکینی اضافه کرده بود که آئین نامه دولت در این مورد را از قضا میرحسین موسوی در زمان نخست وزیری خود امضا و ابلاغ کرده است.

به گفته مدیرکل سیاسی وزارت کشور ایران، متقاضیان تجمع و راهپیمایی مطابق این آئین نامه باید "موضوع راهپیمایی یا اجتماع و هدف از برگزاری آن"، "تاریخ برگزاری و ساعت آغاز و پایان آن"، "مسیر راهپیمایی و ابتدا و انتهای آن"، "محل سخنرانی و قرائت قطعنامه"، "مشخصات کامل مسئولان اجرایی و انتظامی مراسم با معرفی نامه کتبی از گروه مربوطه"، "نام سخنرانان و موضوع سخنرانی ها"، "شعارهای راهپیمایی"، "یک نسخه از طرح و شیوه انتظامات داخلی راهپیمایی" و "یک نسخه از قطعنامه تهیه شده" را از قبل به دولت ارائه دهند.

اما آقای شکوری راد و آقای قدیانی در گزارش خود نوشته اند که در دیدار با نمایندگان وزارت کشور در پاسخ به این نکته که درخواست مجوز راهپیمایی باید یک هفته قبل ارائه شده باشد، به تجمع هواداران آقای احمدی نژاد در میدان ولی عصر تهران در روز ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ اشاره کرده اند و پرسیده اند که پس چطور مجوز این تجمع ظرف ۲۴ ساعت صادر شده بود؟

آنها همچنین گفته اند که اگر استدلال وزارت کشور مبنی بر لزوم تقاضای تجمع و راهپیمایی توسط احزاب درست باشد، راهپیمایی های حکومتی، از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن که به درخواست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یا سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود هم غیر قانونی است، چرا که این شورا یا سازمان "حزب" نیستند.

وزارت کشور ایران پیش تر از پذیرفتن درخواست برگزاری راهپیمایی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت خودداری کرده و گفته بود که تنها احزاب می توانند چنین درخواستی مطرح کنند.

مطالب مرتبط