به روز شده:  16:00 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژوئن 2010 - 20 خرداد 1389

گفت و گوی اختصاصی با وزیر امور خارجه بریتانیا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا، از تصويب قطعنامه جديد تحريم ها عليه ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد استقبال کرد و شمار کشورهای حمايت کننده از اين قطعنامه را نشانه آشکاری از اراده کشورهای جهان دانست که خواهان جلوگيری از گسترش تسليحات هسته ای از سوی ايران هستند.

وی روز چهارشنبه در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفت:"تصويب اين قطعنامه نشان می دهد که جامعه بین المللی مایل است فشار صلح آمیز و مشروع خود را بر ایران بیشتر کند تا ایران ثابت کند برنامه هسته ای اش صلح آمیز است."

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه۱۹ خرداد (۹ ژوئن) با ۱۲ رأی مثبت قطعنامه جدیدی را علیه ایران تصویب کرد که تحریم ها علیه این کشور را تشدید می کند.

ترکیه و برزیل، دو عضو غیر دائم شورای امنیت به این قطعنامه رأی منفی دادند و لبنان نيز به آن رأی ممتنع داد.

وزير امور خارجه بريتانيا که پس از تصويب اين قطعنامه با بخش فارسی بی بی سی گفت و گو می کرد، گفت:"اين قطعنامه نشان می دهد خودداری از گفتگو بیهوده است. بریتانیا و کشورهای دوست ما همواره آماده بوده اند و هستند تا با ایران در باره برنامه هسته ای اش به طور عام گفتگو کنند."

به گفته وزير امور خارجه بريتانيا ایران اما رغبتی به گفتگو نشان نداده است.

وی گفت:"ايران توافق های قبلی را نقض کرده، به قطعنامه های قبلی شورای امنیت بی توجهی کرده، و به غنی سازی اورانیم تا 20 درصد ادامه می دهد، کاری که در یک برنامه ی هسته ای صلح آمیز ناموجه است. با تصویب قطعنامه ی جدید، دنیا نشان داده روش خودداری از گفتگو نتیجه نمی دهد و پیشنهاد گفتگو با ایران همچنان به قوت خود باقی است."

ويليام هيگ در مورد ماهيت تحريم های در نظر گرفته شده در قطعنامه جديد شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران گفت: تحریم های جدید از قبلی ها شدیدترند و تمرکزشان بر برنامه هسته ای ایران است.

ویلیام هیگ گفت بریتانیا و متحدانش همواره آماده بوده و هستند تا با ایران در باره برنامه هسته ای اش به طور عام گفتگو کنند

وی افزود:" اين قطعنامه برای اولین بار سپاه پاسداران و ارتباطات احتمالی اش را با فعالیت های تسلیحاتی هسته ای و نیز هرگونه تلاش ایران برای پیشبرد برنامه های موشکی بالستیک، خرید تسلیحات و یا تلاش برای تهیه تسلیحات تهاجمی متعارف را هدف قرار می دهد."

وزير امور خارجه بريتانيا در گفت و گوی خود با بخش فارسی تاکيد کرد که تمرکز اين تحريم ها بر دولت ايران و فعاليت ها و برنامه های هسته ای و تهاجمی و نظامی اين کشور است و نه مردم ايران.

آقای هيگ گفت:" ما با مردم ایران جدلی نداریم. کشورهای دوست ما در سازمان ملل متحد هم با مردم ایران جدلی ندارند. حرف ما این است که کشوری که برنامه هسته ای دارد باید مثل بقیه کشورهای دیگر دنیا ثابت کند برنامه هسته ای اش غیرنظامی و صلح آمیز است و به تعهداتی که همه ما با امضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای به آن ملزم شده ایم، عمل و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. ایران از این کار سر باز می زند."

وی افزود:"فکر نکنم تعداد مردم معمولی که در برنامه های هسته ای مورد بحث ایران دخالت دارند، چندان زیاد باشد. هدف تحریم ها هم تاثیر بر مردم عادی نیست، دست کم بیشتر این تحریم ها چنین تاثیری نخواهد داشت. اصلاً دلیل اینکه در باره تحریم ها در شورای امنیت توافق حاصل شده این بوده که تمرکزش بر برنامه هسته ای و نظامی ایران است."

وزير امور خارجه بريتانيا گفت:"تحريم های جديد تحريم های مهمی است و در عين حال، حمایت از آن گسترده بوده و فقط به بریتانیا و فرانسه و آمریکا محدود نبوده است بلکه چین و روسیه و مکزیک و نیجریه هم از آن حمایت کرده اند، و همين نکته نشانه جديت جامعه بين المللی است."

آقای هيگ با اشاره به مخالفت برزيل و ترکيه با قطعنامه شورای امنيت گفت: "نظر برزیل و ترکیه درباره این قطعنامه خاص با ما فرق می کرده، اما به اعتقاد من باید توجه کرد برزیل و ترکیه هم مایلند ایران به گفتگوهای معنی دار بازگردد. آنها هم می خواهند ایران به قطعنامه های قبلی سازمان ملل متحد احترام بگذارد. به همین دلیل اگر رهبری ایران تصور کند برزیل و ترکیه برای رسیدن به این اهداف با بقیه دنیا متحد نیستند، اشتباه بزرگی کرده است."

وزير امور خارجه بريتانيا در عين حال تاکيد کرد که با وجود تصويب قطعنامه تازه ای عليه ايران، امکان انجام گفتگوهای بیشترهمچون گذشته همچنان وجود دارد.

وی افزود:" بریتانیا و کشورهای دوستش در سازمان ملل متحد، همچنان و هر زمان آماده اند با مقام های ایران دیدار کنند تا در باره برنامه ی هسته ای این کشور به طور عام گفتگو کنند. بنابراین فرصت گفتگوهای بیشتر همواره وجود داشته اما ایران به آن اقبالی نشان نداده است."

ويليام هيگ در ارزيابی واکنش محمود احمدی نژاد به تصويب قطعنامه تحريم های تازه عليه ايران گفت:" ایراد چنین سخنانی از طرف رییس جمهوری ایران چیز جدیدی نیست. موضع قبلی او هم همین بوده؛ اینکه کلا درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو نمی کند."

ما گزینه اقدام نظامی را رد نکرده ایم، اما هرگز خواهان آن نبوده ایم و روشن است استدلالمان هم به آن سمت نیست. تمرکزمان بر همین فشار صلح آمیز و مشروع است. من همیشه گفته ام مجهز شدن ایران به سلاح هسته ای، به همان اندازه برای دنیا فاجعه بار است که اقدام نظامی علیه آن. این است که بر اهمیت این فشار صلح آمیز و مشروع تاکید می کنیم

ویلیام هیگ

وی گفت:" حتی زمانی که با ترکیه و برزیل بر سر راکتور پژوهشی تهران توافق حاصل شد، ایران به غنی سازی اورانیم تا 20 درصد ادامه داد. کاری که در چارچوب یک برنامه صلح آمیز هسته ای کاملاً ناموجه است. ایران از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر تاسیسات غنی سازی قُم هم که قبلا آن را مخفی نگاه داشته بود، سرباز زده است. به همين دليل، همکاری نکردن با جامعه بین المللی، همواره موضع ایران بوده است."

آقای هيگ تاکيد کرد که با صدور این قعطنامه، دنیا گفته سرباز زدن از گفتگو راه حل این قضیه نیست.

وزير امور خارجه بريتانيا در پاسخ به سوالی در اين مورد که آيا توجه به پرونده فعاليت های اتمی ايران موجب ناديده گرفتن وضعيت حقوق بشر در اين کشور نشده است؟ گفت:" هر دو موضوع بسیار مهم هستند. بریتانیا نقض حقوق بشر را در ایران محکوم کرده، و هرجای دیگر هم بود این کار را می کرد."

وی تاکيد کرد:" ما با مردم ایران جدلی نداریم. اما مساله مهم، نه تنها برای مردم ایران بلکه برای تمام جهان، خطر گسترش تسلیحات هسته ای است. به این دلیل است که دنیا باید واکنش نشان دهد."

ويليام هيگ در باره احتمال اقدام نظامی عليه ايران گفت:" ما طرفدار اقدام نظامی نیستیم. من هرگز از چنین اقدامی هواداری نکرده ام. در عین اینکه خیلی از کشورها اقدام نظامی را رد نکرده اند، خواهان آن هم نیستند. آنچه در این تحریم ها دیده می شود، آشکارا بیشتر شدن فشار صلح آمیز و مشروع بر ایران است تا به یک راه حل سیاسی ِصلح آمیز تن دهد."

وزير امور خارجه بريتانيا در عين حال گزينه اقدام نظامی عليه ايران را منتقی ندانست و گفت:"من اصلا چنین حرفی نمی زنم. ما این گزینه را رد نکرده ایم، اما هرگز خواهان آن نبوده ایم و روشن است استدلالمان هم به آن سمت نیست. تمرکزمان بر همین فشار صلح آمیز و مشروع است. من همیشه گفته ام مجهز شدن ایران به سلاح هسته ای، به همان اندازه برای دنیا فاجعه بار است که اقدام نظامی علیه آن. این است که بر اهمیت این فشار صلح آمیز و مشروع تاکید می کنیم."

ويليام هيگ در پايان گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی در پاسخ به سوالی در باره افغانستان و آينده اين کشور گفت:"معتقدم باید در افغانستان یک روند آشتی برقرار شود، اما به رهبری افغان ها. اهمیت جرگه صلح هم در همین است: اجتماعی که آقای کرزی چند روز پیش خطاب قرار داد و به نظر من موفقیت آمیز بود."

وی اظهار اميدواری کرد که افرادی با خصوصیات طالبان در مناطق مختلف افغانستان باشند که بخواهند دوباره به جامعه این کشور برگردند.

با اين وزير امور خارجه بريتانيا تاکيد کرد که شرایط چنین مصالحه ای مشخص شده و آن طور که آقای کرزی پس از بازگشت از آمریکا گفت، شامل نداشتن رابطه با القاعده، احترام به قانون اساسی افغانستان، از جمله حقوق بشر و حقوق زنان است. این موارد به وضوح بیان شده و دولت افغانستان باید بر این مبنا پیش برود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.