نامه نوری زاد در انتقاد از رهبر ایران و دلجویی از حسن خمینی

محمدنوری زاد
Image caption محمد نوری زاد پیش تر از حامیان سرسخت آیت الله خامنه ای بود، اما در حال حاضر به جرم "توهین" به آقای خامنه ای در زندان است

محمد نوری زاد در نامه ای که از زندان اوین به حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، رهبر پیشین ایران نوشته است از برخورد صورت گرفته با او در مراسم سالگرد درگذشت بنیان گذار انقلاب ایران و سخنان آیت الله خامنه ای در این مراسم انتقاد و از حسن خمینی دلجویی کرده است.

در این نامه که خطاب به حسن خمینی نوشته شده و روز پنجشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) در سایت خبری کلمه منتشر شد، برخوردهای صورت گرفته با او در روز ۱۴ خرداد "تقاص بدیهی رفتار خود ما با مردمان بی پناهمان" دانسته شده است.

آقای نوری زاد در این نامه به "وعده های چشم نواز و شوق آفرین" آغاز انقلاب اشاره کرده و نوشته است که با این وعده ها: "مردم خود را به عقد معامله ای فراخواندیم که یک سمتش ما بودیم و سمت دیگرش آنان" و "معامله که انجام شد، دغلکاری های ما نیز شروع شد."

او که تا پیش از وقایع پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران از حامیان سرسخت آیت الله خامنه ای بود، در نامه اش به حسن خمینی نوشته است: "قبول کن که ما، مردم خود را فریفته ایم."

روز ۱۴ خرداد، مراسم بزرگداشت بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در محل آرامگاه او در نزدیکی تهران برگزار شد.

در این مراسم هنگام سخنرانی حسن خمینی، گروهی از حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رئیس جمهوری پرداختند.

آقای نوری زاد در بخش دیگری از این نامه از سخنرانی آیت الله خامنه ای در مراسم ۱۴ خرداد،که پس از به هم خوردن سخنرانی آقای خمینی انجام شد، انتقاد کرد و نوشت: "رهبر ما نیز نیک سخن نگفت، او با سخنان پدرانه خود باید آب بر آتش فتنه رئیس جمهور و دار و دسته او می افشاند، اما سخنان رهبرمان، متاسفانه آن آتش فتنه را شعله ور تر کرد."

او در این نامه از اینکه آیت الله خامنه ای از طلحه و زبیر سخن گفته است و خود را به جای حضرت علی گذاشته است انتقاد کرد و نوشت: "من در نامه اولم به رهبر، همین خطا را متذکر شده ام که ما تنها زمانی می توانیم دیگران را طلحه و زبیر بدانیم و خود را علی، که رفتارمان، نعل بالنعل، علی گونه باشد. علی کجا با مردم خود چنین می کرد که ما می کنیم؟"

محمد نوری زاد که در سال های گذشته همواره به عنوان یکی از مخالفان اصلاح طلبان شناخته می شد و از نویسندگان روزنامه کیهان بود، از جمله به دلیل انتشار چند نامه سرگشاده به رهبر ایران در انتقاد از وقایع پس از انتخابات بازداشت و به سه سال و نیم حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

دو سال از این محکومیت به دلیل توهین به آیت الله خامنه ای بوده است.

آقای نوری زاد در نامه اخیرش از ناراضی بودن نزدیکان آیت الله خمینی از وضع موجود و نحوه رهبری آیت الله خامنه ای سخن گفته و از اینکه او به طور مستقیم از "فردی بی تعادل" جانبداری می کند انتقاد کرده است.

او در ادامه دستگاه قضایی ایران را "آلت دست بزرگتر ها و مرعوب ماموران وزارت اطلاعات" دانسته و در بخش دیگری از نامه اش از مجلس ایران انتقاد کرده است: "امروز اما مجلس خفیف ما، حتی از پیگیری مصوبات خود عاجز است، تا بلکه بتواند به خواست ها و توپ و تشرهای رئیس جمهور، به اسم همراهی و مصلحت نظام، شکلی قانونی دهد."

آقای نوری زاد خطاب به حسن خمینی نوشته است: "قبول می کنی که راز ناسزا ها و بی ادبی های آن روز، در اسائه ادبی است که خود ما به ساحت حق مردم روا داشته ایم؟ روزگار ما در فردا و فرداها، اسف بارتر از این خواهد بود. وقتی یک بی تربیتی فرصت ابراز پیدا می کند، همین بی تربیتی می تواند در فردای خود ما، مطالبات گستاخانه و بی ادبانه ای داشته باشد. دیروز این بی تربیتی به سمت تو احاله داده شد، اما فردا، همین بی تربیتی از دامن خودشان خواهد آویخت؛ چرا که بی تربیتی سامان پذیر نیست."

او در پایان نامه اش به حسن خمینی هشدار داده است که خود را برای روزهای گدازنده تری مهیا کند و با تشویق او به مقاومت نوشته است: "فردا با تو و با مردمانی است که خواهان حق و حقیقت اند و از پلیدی و زشتی بیزارند."

حسن خمینی در جریان وقایع پس از انتخابات سال گذشته ایران مواضعی نزدیک به معترضان داشت و در چند مورد به دیدار زندانیان سیاسی رفت که از زندان به مرخصی آمده بودند.

اخلال در سخنرانی نوه آیت الله خمینی واکنش های بسیاری به دنبال داشت و افرادی از طیف های مختلف سیاسی در ایران این برخورد را توهین آمیز دانستند و آن را محکوم کردند.

مطالب مرتبط