پلیس ایران از افزایش نظارت بر پوشاک خبر داد

نمایشگاه مد ایرانی
Image caption برگزاری نمایشگاه های لباس های اسلامی از طرح هایی بوده که انتقاد گروه های متعصب را در ایران به همراه داشته است

یکی از مسئولان پلیس ایران از افزایش نظارت پلیس بر فروشگاه های پوشاک در این کشور خبر داد.

سرهنگ عباس میرائی، رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ایران روز پنجشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) اعلام کرد: "نظارت بر رعایت شئونات اسلامی توسط فروشندگان و پرهیز از تولید و عرضه پوشاک نامناسب و مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی و جمع آوری اقلام ممنوعه در سطح فروشگاه ها " از اقدامات پلیس ایران در زمینه افزایش کنترل در زمینه پوشاک است.

در طول سال های پس از انقلاب در ایران، نحوه لباس پوشیدن از موضوعات بحث بر انگیز بوده است و بین مقامات این کشور درباره شکل پوشش و نحوه اعمال آنچه که "شئو نات اسلامی" نامیده شده، همواره اختلاف نظر وجود داشته است.

آقای میرائی همچنین از تشکیل جلسه ای میان مسئولان و اطراحان و تولید کنندگان پوشاک خبر داد که در آن از آنها خواسته شده است که پوشاک و لباس هایی با "مدل ها و الگو های اسلامی" تولید کنند.

او درباره طرح استفاده فروشندگان پوشاک از "لباس های متحد الشکل" گفت: "این کار به منظور پیشگیری از تخلفات و سواستفاده عناصر معلوم الحال و رعایت شئونات جامعه اسلامی با همکاری مبادی ذیربط در دست بررسی است."

یک روز پیشتر، مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی ایران اعلام کرده بود که چنانچه وزارت ارشاد نوع خاصی از پوشاک وارداتی را "برهم زننده نظم اجتماعی و تولید داخلی" تشخیص دهد، وزارت بازرگانی آمادگی دارد تا مانع ورود چنین پوشاکی به داخل ایران شود.

او گفت که وزارت بازرگانی آمادگی دارد تا واحدهای صنفی خاصی را برای عرضه و تولید پوشاک متناسب با فرهنگ اسلامی اختصاص دهد.

پیشتر نیز پلیس ایران در مقاطعی به کنترل و نظارت لباس های عرضه شده در فروشگاه لباس پرداخت که این کار با انتقاد شدید صنف فروشندگان لباس رو به رو شد.

بسیاری از ناظران برخوردهای پلیس و ماموران با افرادی که آنها را بد حجاب می نامند، سلیقه ای می دانند.

از چندی پیش پلیس تهران طرحی به عنوان "طرح جدید امنیت اخلاقی" در این شهر به اجرا گذاشته است و با افرادی که آنها را "بدحجاب" و "مزاحم نوامیس" می نامد، برخورد می کند.

عده ای از نمایندگان مجلس ایران، برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه شهرهای مختلف ایران در ماه های اخیر انتقاد های تندی از وضعیت پوشش زنان در ایران داشته اند.

مطالب مرتبط