قدردانی آمریکا از روسیه بخاطر عدم انتقال اس-۳۰۰ به ایران

موشک اس ۳۰۰
Image caption برخی تحلیلگران می گویند روسیه از سیستم اس ۳۰۰ بعنوان برگ چانه زنی با ایران و غرب استفاده کرده است

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این موضع روسیه که قطعنامه جدید شورای امنیت شامل حال فروش سیستم های دفاع موشکی اس- ۳۰۰ به ایران نمی شود را تایید کرده، اما از"خویشتنداری" روسیه در عدم انتقال این موشک پیشرفته به ایران قدردانی کرده است.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است تحریم های اخیر شورای امنیت علیه ایران فروش موشک های پیشرفته اس- ۳۰۰ را منع نمی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنج شنبه (۱۰ ژوئن) این موضع روسیه را تایید کرد ولی یادآور شد که قطعنامه شورای امنیت برای نخستین بار از دولت ها می خواهد که در انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی دیگر به ایران احتیاط و خویشتنداری کنند.

او همچنین گفت: "ما از خویشتنداری روسیه در انتقال سیستم های موشکی اس- ۳۰۰ به ایران قدردانی می کنیم."

خبرگزاری روسی اینترفکس پیش تر به نقل از یک مقام روسیه اعلام کرده بود قطعنامه اخیر شورای امنیت به مسکو اجازه نمی دهد سیستم های دفاع موشکی اس- ۳۰۰ را به تهران بفروشد.

اما آقای لاورف که در تاشکند پایتخت ازبکستان با خبرنگاران صحبت می کرد گفت این موشک های ضدهوایی جنبه دفاعی دارد و در قطعنامه شورای امنیت که تنها فروش سلاح های تهاجمی را به ایران ممنوع کرده ذکر نشده است.

قطعنامه شورای امنیت که روز چهارشنبه تصویب شد فروش ادوات سنگین نظامی از جمله سیستم های ضد هوایی موشکی مندرج در فهرست سلاح های متعارف سازمان ملل را به ایران قدغن کرده است.

مقام های روسیه می گویند موشک های اس- ۳۰۰ در این فهرست نیست.

سرگئی لاورف همچنین گفت مذاکراتی با مقام های ایران برای ساخت چند نیروگاه هسته ای دیگر در این کشور در جریان است.

روسیه سالهاست که در حال ساخت نیروگاه اتمی بوشهر است و قول داده آن را در سال جاری راه اندازی کند.

آقای لاورف نیز پیش تر گفته بود فروش این موشکها مشروط به ثبات خاورمیانه است.

به گفته برخی تحلیلگران، روسیه از قرارداد فروش سیستم موشکی اس- ۳۰۰ بعنوان برگ چانه زنی در مذاکرات خود با ایران و نیز با کشورهای غربی استفاده می کند.

قرارداد فروش موشک های اس- ۳۰۰ در سال ۲۰۰۵ میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها نظیر آمریکا، روسیه از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

موشکهای اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است. این موشک می تواند ۱۰۰ هدف را در آسمان ردیابی کند.

جدیدترین نوع این موشکها بین ۳۰۰ تا ۱۹۵ کیلومتر برد دارند و می توانند هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتری از زمین هدف قرار دهند.

گفته می شود ایران قصد دارد با خرید این موشکها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای اش ایجاد کند.

مطالب مرتبط