فشار غرب برای سفر گزارشگر حقوق بشر به ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
Image caption شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان اعزام گزارشگر ویژه ای به ایران است

کشورهای غربی روز پنجشنبه در شورای حقوق بشر، ایران را متهم کردند به گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اجازه سفر به تهران را نمی دهد.

اما جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، این اتهام ها را رد کرد و گفت تاکنون بیش از پنج گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران سفر کرده اند.

در جریان نشست بررسی عملکرد ایران در زمینه حقوق بشر که در ژنو برگزار شد آیلین داناهی سفیر آمریکا گفت ایران تعهدات بین المللی خود را دستکم در دو جبهه حقوق بشر و چالش اتمی نقض کرده است.

خانم داناهی به خبرنگاران گفت: "قولهای تو خالی کافیست ... وقت آن رسیده که ایران گامی برای وضعیت حقوق بشر بردارد."

اما او از اینکه ایران در این جلسه شرکت کرده ابراز خرسندی کرد.

سفیر آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تاثیرات احتمالی تحریم های اخیر شورای امنیت علیه برنامه های اتمی ایران گفت به اعتقاد او این تحریم ها به وضعیت حقوق بشر کمک خواهد کرد.

سفیر نروژ نیز اظهار داشت ایران از یکسو به گزارشگر ویژه حقوق بشر دعوتنامه می دهد و از سوی دیگر اجازه نمی دهد او برای بررسی وضعیت شکنجه به این کشور سفر کند.

اما جواد لاریجانی گفت ایران میزبان بیش از پنج گزارشگر بوده و برای سفر گزارشگر بعدی در "آینده نزدیک" آماده می شود.

او گفت آمریکا بهتر است نگاهی به وضعیت بد حقوق بشر خود بکند که مملو از "تبعیض، بیگانه هراسی و اسلام هراسی" است.

گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد می گویند طی پنج سال گذشته موفق به سفر به ایران نشده اند.

"تعمیق بحران"

در همین حال دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای بمناسبت سالگرد انتخابات ریاست جمهوری و وقایع پس از آن نسبت به "عمیق شدن بحران" در ایران ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است اعتراضات عمومی از خیابانها به زیر پوست جامعه رفته، نیروهای امنیتی حضور خود را در سراسر کشور افزایش داده و فعالان جامعه مدنی، روزنامه نگاران و وکلا بیش از پیش از مورد سرکوب و آزار قرار می گیرند.

دیده بان حقوق بشر گفته است این سرکوبها علاوه بر معترضین به نتیجه انتخابات، سایر گروهها و مخالفین را هم در برگرفته و از سال گذشته تاکنون حداقل هفت دگراندیش کرد به اتهام محاربه اعدام شده اند.

این بیانیه می افزاید حکومت ایران به گونه فزاینده ای از فناوری های پیچیده برای محدود کردن جریان اطلاعات و ارتباطات استفاده می کند.

دیده بان حقوق بشر از کشورهای جهان خواسته است به فشارهای ایران باری ساکت کردن صدای دگراندیشان اعتراض کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست