استاندار تهران: به چه دلیل باید مجوز راهپیمایی می‌دادیم؟

مرتضی تمدن
Image caption آقای تمدن می گوید که هیچ مجوزی برای تجمع در روز 22 خرداد صادر نشده است

مرتضی تمدن استاندار تهران درخواست معترضان برای راهپیمایی در روز 22 خرداد را "درخواست راهپیمایی غیرواقعی" خوانده و گفته چه دلیلی داشت که در فضای آرام کنونی مجوز راهپیمایی بدهیم.

به گفته آقای تمدن، روز شنبه 22 خرداد "مجوز هیچگونه تجمعی داده نشده و هر حرکت غیرقانونی که در راستای اخلال در نظم عمومی جامعه و ایجاد مزاحمت برای مردم باشد، تحمل نخواهد شد و برابر قانون برخورد می شود."

چند روز پیش ۹ حزب اصلاح طلب ایران از وزارت کشور درخواست مجوز راهپیمایی کرده و متعهد شده بودند که راهپیمایی سالگرد انتخابات در سکوت، بدون شعار، بدون سخنرانی، بدون قطعنامه، بدون حمل اسلحه، به طور مسالمت آمیز، با رعایت موازین امنیت ملی و تنها با استفاده از رنگ سبز و پلاکاردهای حاوی "درخواست اجرای بدون تنازل قانون اساسی" و "انتخابات آزاد" برگزار شود.

ولی بعد از ناامید شدن احزاب مخالف دولت از صدور مجوز راهپیمایی و نگرانی برخورد خشن نیروهای دولتی با راهپیمایی، روز گذشته (10 ژوئن - 20 خرداد) میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت نیز با صدور بیانیه ای اعلام کردند که به دلیل "حفظ جان و مال مردم" از برگزاری راهپیمایی در سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور منصرف شده اند.

آقای تمدن با طرح این سوال که "به چه دلیل باید به این راهپیمایی مجوز می دادیم"، گفت: "اینها یک دورغ بزرگ در راستای انتخابات مردمی مطرح کردند و آن هم دروغ بزرگ تقلب بود."

استاندار تهران تقاضای راهپیمایی را "بحث خنده آور" توصیف کرده و گفته که نامه ای فاقد شماره به استانداری فرستاده شده بود و "هیچگونه پیگیری هم نکردند و این نامه مستند به هیچ ضمانتی نبود."

وزارت کشور بعد از دریافت درخواست راهپیمایی، اعلام کرده بود که باید نمایندگان این گروه ها به وزارت کشور مراجعه و ضمانت بسپارند و بنابر گزارشها چند نفر از نمایندگان احزاب درخواست کننده راهپیمایی نیز با مسئولان وزارت کشور دیدار کردند.

علی شکوری راد و ابوالفضل قدیانی، نمایندگان احزاب و گروه های درخواست کننده مجوز راهپیمایی، در گزارشی از ملاقات خود با مسئولان وزارت کشور نوشتند: "تصمیم قطعی و نهایی در وزارت کشور بر عدم صدور مجوز است، ولی برای این تصمیم دلایل قانونی تراشیده می شود".

مخالفان دولت در نامه ای متعهد شده بودند که در سکوت راهپیمایی کنند اما نمایندگان احزاب متقاضی راهپیمایی می گویند که محمود عباس زاده مشکینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشور در ملاقات با آنها گفته است که در آئین نامه مصوب دولت تأکید شده که شعارهای راهپیمایی باید از قبل به اطلاع وزارت کشور رسیده باشد و راهپیمایی در "سکوت" در این آئین نامه پیش بینی نشده است.

این در حالی است که آقای عباس زاده مشکینی گفته بود که بر خلاف آئین نامه دولت، نماینده رسمی هیچ حزبی "حضورا" برای ارائه درخواست مجوز راهپیمایی به وزارت کشور مراجعه نکرده است.

به گفته مدیرکل سیاسی وزارت کشور ایران، متقاضیان تجمع و راهپیمایی مطابق این آئین نامه باید "موضوع راهپیمایی یا اجتماع و هدف از برگزاری آن"، "تاریخ برگزاری و ساعت آغاز و پایان آن"، "مسیر راهپیمایی و ابتدا و انتهای آن"، "محل سخنرانی و قرائت قطعنامه"، "مشخصات کامل مسئولان اجرایی و انتظامی مراسم با معرفی نامه کتبی از گروه مربوطه"، "نام سخنرانان و موضوع سخنرانی ها"، "شعارهای راهپیمایی"، "یک نسخه از طرح و شیوه انتظامات داخلی راهپیمایی" و "یک نسخه از قطعنامه تهیه شده" را از قبل به دولت ارائه دهند.

اما آقای شکوری راد و آقای قدیانی در گزارش خود نوشته اند که در دیدار با نمایندگان وزارت کشور در پاسخ به این نکته که درخواست مجوز راهپیمایی باید یک هفته قبل ارائه شده باشد، به تجمع هواداران آقای احمدی نژاد در میدان ولی عصر تهران در روز ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ اشاره کرده اند و پرسیده اند که پس چطور مجوز این تجمع ظرف ۲۴ ساعت صادر شده بود؟

آنها همچنین گفته اند که اگر استدلال وزارت کشور مبنی بر لزوم تقاضای تجمع و راهپیمایی توسط احزاب درست باشد، راهپیمایی های حکومتی، از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن که به درخواست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یا سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود هم غیر قانونی است، چرا که این شورا یا سازمان "حزب" نیستند.

وزارت کشور ایران پیش تر از پذیرفتن درخواست برگزاری راهپیمایی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت خودداری کرده و گفته بود که تنها احزاب می توانند چنین درخواستی مطرح کنند.

مطالب مرتبط