پوتین: تحویل موشک های S-300 به ایران تعلیق می‌شود

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه
Image caption ولادیمیر پوتین قطعنامه تازه شورای امنیت را دلیل لغو تحویل سیستم موشکی به ایران عنوان کرده است

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در دیدار با نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفت که کشورش تحویل موشک های S-300 به ایران را به حالت تعلیق در می آورد.

بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، آقای پوتین دلیل این تصمیم را همراهی با قطعنامه تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران عنوان کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ها، دولت فرانسه از این تصمیم روسیه استقبال کرده است.

پیش از این وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که فهرست انواع تسلیحاتی که فروش آنها به ایران ممنوع است، در حکمی توسط رئیس جمهوری روسیه مشخص خواهد شد.

سرگئی لاوروف، در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در تاشکند، پایتخت ازبکستان به خبرنگاران گفت که تدوین این حکم بلافاصله بعد از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران آغاز شده است.

این درحالی است که در روزهای گذشته اظهارات متناقضی از طرف مقام های روسی در باره تحویل موشک های S-300 به ایران منتشر شده بود.

تغییر موضع روسیه

وزارت امور خارجه روسیه روز پنج شنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) با اشاره به ماهیت دفاعی موشک هایS-300 اعلام کرد که تحویل این موشک ها به ایران با قطعنامه تازه شورای امنیت تناقضی ندارد.

اما بعد از آن، چند مقام دولتی دیگر روسیه، از جمله آقای پوتین از تاثیر تحریم های تازه شورای امنیت بر قرارداد تحویل این موشک ها به ایران سخن گفتند.

Image caption آمریکا از خویشتنداری روسیه در تحویل موشک های S-300 به ایران قدردانی کرده است

قطعنامه تازه شورای امنیت که روز چهارشنبه تصویب شد، فروش ادوات سنگین نظامی از جمله سیستم های ضد هوایی موشکی مندرج در فهرست سلاح های متعارف سازمان ملل را به ایران قدغن کرده است.

قرارداد فروش موشک های S-300 در سال ۲۰۰۵ میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها از جمله آمریکا، روسیه تاکنون از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه ۱۰ ژوئن از "خویشتنداری روسیه در انتقال سیستم های موشکی S-300 به ایران" قدردانی کرد.

روسیه از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است که روز چهارشنبه به قطعنامه تحریمی ایران رای مثبت داد.

"ایران نمی تواند عضو سازمان همکاری شانگهای شود"

در اظهار نظری دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای، به خبرنگاران گفت تا زمانی که تحریم های بین المللی علیه ایران اجرا می شود، این کشور نمی تواند به سازمان همکاری شانگهای محلق شود.

ایران در حال حاضر عضو ناظر این سازمان است و پیش از این برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای ابراز تمایل کرده بود.

اجلاس سالانه سران سازمان همکاری شانگهای روز پنجشنبه ۱۱ ژوئن در تاشکند پایتخت ازبکستان آغاز شد و امروز جمعه به کار خود پایان می دهد.

دو روز قبل از برگزاری اجلاس امسال، رئیس جمهوری ایران برنامه شرکت در اجلاس شانگهای را لغو کرد و گفته شد که دلیل این تصمیم، ناخرسندی او از موضعگیری روسیه و چین در قبال قطعنامه شورای امنیت علیه برنامه اتمی ایران بوده است.

مطالب مرتبط