افزایش ده درصدی پرونده‌های قاچاق در ایران

قاچاق کالا در ایران
Image caption به گفته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تنها سه درصد از کالاهای قاچاق در ایران کشف می‌شود

بنا بر اعلام گمرک ایران، آمار کشف کالاهای قاچاق در سال ۱۳۸۸ خورشیدی نشان می دهد که تعداد پرونده های مظنون به قاچاق نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل از آن ۱۰ در صد افزایش داشته است.

بنا بر گزارش خبرگزای دانشجویان ایران، ایسنا، در طول سال گذشته بیش از ۳۴ هزار پرونده مظنون به قاچاق با ارزشی معادل سه هزار میلیارد ریال تشکیل شده است.

در این گزارش آمده است که با وجود افزایش تعداد پرونده های مظنون به قاچاق، بهای مالی آن در مقایسه با سال ۱۳۸۷ بیش از ۴۲ در صد کاهش داشته است.

در این میان از هر چهار پرونده مظنون به قاچاق، یک پرونده با محکومیت رو به رو شده است.

بر اساس این گزارش ارزش جریمه تعیین شده برای پرونده های قاچاق در سال گذشته خورشیدی، حدود هشت هزار میلیارد ریال بوده که تنها ۲۲۲ میلیارد ریال یعنی کمتر از سه درصد مبلغ تعیین شده، وصول شده است.

بنا بر اعلام گمرک ایران در سال گذشته بیشترین تعداد پرونده‌های قاچاق مربوط به استان سیستان و بلوچستان، با بیش از پنج هزار پرونده به ارزش بیش از ۸۶ میلیارد ریال بوده است.

از نظر بهای مالی پرونده‌ها هم استان هرمزگان با سهم بیش از ۲۳ درصد اولین استان است.

"سه درصد کالاهای قاچاق در ایران کشف می شود"

در همین حال سعید مرتضوی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران روز پنجشنبه، ۱۳ خرداد در بندر عباس اعلام کرد که هرمزگان از جمله هفت استان اصلی مورد توجه در بحث قاچاق است و "به دلیل موقعیت حساس و استراتژیک آن" نخستین استان هدف برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز محسوب می‌شود.

آقای مرتضوی همچنین گفت که تنها سه درصد از کالاهای قاچاق در ایران کشف می‌شود.

اول اردیبهشت ماه سال ۸۹، صد و شانزده نماینده مجلس ایران در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور خواستار جلوگیری از "قاچاق بی سابقه کالا" شده بودند.

در نامه این نمایندگان آمده بود که "قاچاق بی رویه پوشاک، چای، کفش و زیتون در سال گذشته موجب نابودی بخشی از تولیدات داخلی و ورشکستگی بخشی از کارخانجات مرتبط و از بین بردن زمینه اشتغال در ایران شده است."

مطالب مرتبط