نرگس محمدی، فعال حقوق بشر بازداشت شد

(عکس: سایت "تغییر برای برابری)"
Image caption بازداشت خانم محمدی را می توان نشانه افزایش فشار بر فعالان حقوق بشر در ایران دانست

نرگس محمدی، روزنامه نگار و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران بازداشت شد.

تقی رحمانی، از فعالان سیاسی ایران و همسر خانم محمدی در این باره به بی بی سی فارسی گفت که شامگاه پنجشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) ماموران دادستانی بدون داشتن "حکم مشخصی" برای بازداشت خانم محمدی، پس از تفتیش منزل آنها، خانم محمدی را بازداشت کردند.

آقای رحمانی گفت که خانم محمدی پرونده ای در رابطه با کانون مدافعان حقوق بشر داشته است و در سال گذشته بارها برای بازجویی احضار شده و ده روز پیش از بازداشتش، بازپرس پرونده او را با قرار وکالت آزاد کرده بود.

خانم محمدی روزنامه نگار و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر از یک سال پیش "ممنوع الخروج" بوده است.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران در این باره گفته بود که خانم محمدی به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم است.

خانم محمدی بارها این اتهام را رد کرده است و به گفته آقای رحمانی: "فعالیت او فقط در زمینه حقوق بشر و کانون مدافعان حقوق بشر بوده است."

کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ به ابتکار شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، و شمار دیگری از وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران پایه گذاری شد.

دولت ایران در یک سال گذشته اعضای این کانون را به شدت تحت فشار گذاشته است و تعدادی از اعضای آن را که از وکلای سرشناس ایران هستند، بازداشت کرده است.

محمد علی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و عبدالرضا تاجیک از جمله اعضای این کانون هستند که طی سال گذشته برای مدتی بازداشت شدند.

خانم محمدی همچنین از اعضای شورای ملی صلح است که در سال ۱۳۸۶ و همزمان با احتمال حمله نظامی خارجی به تاسیسات هسته ای ایران، با هدف کمک به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران به ابتکار کانون مدافعان حقوق بشر تاسیس شد.

سال گذشته کمیته علمی بنیاد الکساندر لانگر، که یک سازمان غیردولتی مستقر در ایتالیاست، نرگس محمدی را به عنوان برنده جایزه بین المللی این بنیاد در سال ۲۰۰۹ معرفی کرد.

مطالب مرتبط