درگیری های پراکنده در سالگرد انتخابات در تهران

ایران
Image caption تصاویر منتشر شده در سایت یوتیوب تظاهرات دانشجویان ایرانی را در سالگرد انتخابات نشان می داد

در اولین سالگرد انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران، گزارش ها و مشاهدات شاهدان عینی از تهران حاکی از بروز درگیری های پراکنده در این شهر است و پلیس ایران از بازداشت عده ای از معترضان خبر می دهد.

سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که "تعداد اندکی" از معترضان "به عنوان مظنون" در تهران بازداشت شده اند.

او گفت که پرونده این عده "ظرف امشب" تکمیل می شود و آنها به مقامات قضایی معرفی می شوند.

یک شاهد عینی عصر امروز شنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) به بی بی سی فارسی گفت که در خیابان آزادی، تقاطع بهبودی شاهد درگیری میان گروهی از معترضان و مأموران حکومتی بوده است.

به گفته این شاهد عینی، تعداد زیادی از مأموران در طول خیابان آزادی و به خصوص در محدود دانشگاه شریف، پایگاه مقداد و نزدیکی میدان انقلاب مستقر بوده اند.

یک شاهد عینی دیگر از دستگیر شدن عده ای از معترضان در خیابان انقلاب، مقابل دانشگاه تهران خبر داد و گفت که خط ویژه خیابان انقلاب در این محدوده پر از موتورسواران بسیجی است و مأموران یگان ویژه خیابان های اطراف را بسته اند.

به گفته او، دانشجویان از درون دانشگاه شعار "مرگ بر دیکتاتور" می دهند.

درگیری در دانشگاه تهران

یک دانشجوی دانشگاه تهران هم که در جمع معترضان در داخل دانشگاه بود، به بی بی سی فارسی گفت که تعداد زیادی از مأموران که خود را مأمور حراست دانشگاه معرفی می کردند به همراه گروه بزرگی از مأموران اطلاعاتی در داخل دانشگاه مستقر شده بودند و در سه مقطع که دانشجویان معترض قصد جمع شدن و حرکت دستجمعی داشتند، به ضرب و جرح آنها پرداختند.

به گفته او، کسی که به نظر مأموران امنیتی می رسید با دوربین هندی کم از دانشجویان معترض فیلم می گرفت و آنها را تهدید می کرد که از دانشگاه اخراج خواهند شد.

او گفت که دانشجویان بسیاری از مأمورانی که خود را عضو حراست معرفی می کردند را نمی شناختند و چهره های جدیدی در جمع دانشجویان دیده می شد که اصلا آشنا نبود.

به گفته این دانشجو، مأموران حدود ساعت سه و نیم بعدازظهر زنجیره ای تشکیل دادند و ضمن ممانعت از حرکت دانشجویان به سوی سردر اصلی دانشگاه تهران، معترضان را یک به یک گرفتند و پس از انتقال به سوی دیگر زنجیره خود، آنها را با مشت و لگد کتک زدند.

او گفت که پیش تر هرگز چنین خشونتی را در داخل دانشگاه ندیده بود.

به گفته این شاهد عینی، گروهی از دانشجویان معترض بازداشت شده اند.

از سوی دیگر ویدیوهای منتشر شده در سایت یوتیوب، گروهی از دانشجویان معترض را در دانشگاه شریف نشان می دهد که تظاهرات می کنند، سرود یار دبستانی را می خوانند و اعتراضات خود را در رویارویی با مأموران بسیج با فریاد نشان می دهند.

همچنین شاهدان عینی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که ده ها تن از معترضان در میدان آزادی تهران با مأموران پلیس ضد شورش درگیر شدند.

شاهد عینی دیگری بعدازظهر امروز به بی بی سی فارسی گفته بود که تعداد زیادی مأمور امنیتی، اعضای بسیج و خودروهای پلیس، بسیج و آمبولانس را در خیابان های ولی عصر و مطهری و همچنین میدان های ونک و ولی عصر در مرکز تهران دیده، اما در آن ساعت تجمع یا اعتراضی وجود نداشته است.

او گفت که موتورسواران نقاب دار بسیجی را دیده است که از میدان ولی عصر به داخل بلوار کشاورز رفته و در برابر وزارت کشاورزی در تقاطع خیابان دهکده تجمع کرده اند.

یک خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس در تهران هم در گزارش خود نوشته است که با پایان یافتن ساعت کار ادارات و شرکت ها در عصر امروز، فضای خیابان های مرکزی پایتخت ایران تا حدودی "تنش آلود" بوده، اما او نمونه ای از اعتراض یا درگیری مشاهده نکرده است.

این در حالیست که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان دولت ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک اینترنتی افزایش آگاهی رسانی درباره "استبداد" در ایران را خواهان شده اند.

آن ها پیش از این اعلام کردند به دلیل "حفظ جان و مال مردم" از برگزاری راهپیمایی در سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور صرف نظر کرده اند.

با وجود تشدید تدابیر امنیتی در تهران طی چند روز اخیر، گزارش ها از آن حکایت دارد که دیشب (جمعه شب) گروهی از ساکنان این شهر به پشت بامها رفتند و شعار الله اکبر سر دادند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست