موسوی: فیلم، عکس و پوستر ارتش ماست

عکس کلمه
Image caption برخی طرفداران دولت خواهان محاکمه این دو رهبر معترضان هستند

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان دولت ایران در آستانه اولین سالگرد انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری افزایش آگاهی رسانی درباره "استبداد" در ایران را خواهان شدند.

آن ها برای اولین بار در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک اینترنتی شرکت کردند و به سوال های خبرنگاران وب سایت های حامی "جنبش سبز" پاسخ دادند.

این مصاحبه در ۱۸ خرداد و توسط وبسایت کلمه که دیدگاه های میرحسین موسوی را منتشر می کند، برگزار شده است.

در این گفتگو، این دو نامزد پیشین انتخابات درباره فشارهای سنگین ماموران امنیتی به آنها و علمای منتقد دولت، لزوم تقویت احزاب، گسترش پایگاه و پیام جنبش سبز در میان اقشار مختلف، نقش شورای نگهبان در پیروزی نامزد دلخواهش اظهار نظر کردند.

آقای موسوی که همراه آقای کروبی بخاطر امتناع وزارت کشور از صدور مجوز، راهپیمایی ۲۲ خرداد را لغو کرده، از معترضان خواست فعالیت های خود را به اعتراضهای خیابانی محدود نکنند.

او گفت: "تنها یکی از راههای بسط آگاهی، ظهور در خیابان است که به محض آمادگی شرایط باید از آن استفاده کرد. من فکر می کنم با شبکه گسترده اجتماعی که ایجاد شده هر کس بنا بر موقعیتش و محیطش می تواند از گونه ای از بسط آگاهی استفاده کند. ما هر کدام عضوی از دهها شبکه گسترده اجتماعی هستیم و در تک تک آنها اگر در کار خودمان، ایده سبز بیداری را زنده نگه داریم، فرصت پیدا خواهیم کرد که آگاهی را گسترش دهیم. این همین چیزی است که آنها از آن می ترسند."

برخی طرفداران دولت ایران مهدی کروبی و میرحسین موسوی را از "سران فتنه" توصیف می کنند و خواهان بازداشت و محاکمه آنها شده اند.

"گسترش عکس ها"

میرحسین موسوی گفته است: "مردم باید کمک کنند که این فیلمها، این عکس ها، این کلیپ ها، این فیلمهایی که توسط دوربین های موبایل گرفته می شود، این سایتها و پوسترها گسترش پیدا کند. اینها بهترین وسیله ماست. اینها مثل یک ارتش عمل می کند. وقتی که نیروی نظامی در برابر ما قرار می دهند، در واقع این سپاه ماست که می تواند پیام جنبش را به همه مردم برساند."

نخست وزیر پیشین ایران تاکید کرد که نباید مطالبات جنبش سبز به روشنفکران محدود شود، بلکه باید معلمان، کشاورزان، کارگران و همه اقشار را مخاطب قرار داد.

با این حال، آقای کروبی اذعان کرد که با توجه به "سرکوبگری" حکومت جمهوری اسلامی، دستیابی به این هدف آسان نیست.

او گفت: "به ما آنقدر فشار می آورند که سر قبر پدرمان هم نمی توانیم برویم و فاتحه بخوانیم. همین شب جمعه گذشته، یکی از پاسدارهای بنده را برده اند و حسابی کتک زده اند و بردند. حالا مشکل این پاسدار این بوده که یک جمله گفته است بابا، ایشان آمده اند فاتحه بخوانند."

آقای کروبی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی جذب نیروهای امنیتی به جنبش سبز گفت که حکومت سپاه پاسداران را از ماموریت اصلی اش منحرف کرده است.

او گفت: "ما نباید به ارگانی که این قدر فداکاری کرده آسیب بزنیم. اجمالا شرایطی را نه فقط برای سپاه، که برای افراد به وجود آورده اند که جرات نمی کنند با من تماس بگیرند و گمان می کنند با این فشارها می شود کار کرد. مگر سپاه چند نفر نیرو دارد؟ چند نفر در این هیاهو میدان داری می کنند؟"

در پایان آقای موسوی شرایط جنبش سبز را با توجه به دستاوردهای یک سال اخیر خوب دانست.

او گفت: "ما ممکن است در یک صحنه خود را جمع کنیم، ولی در صحنه دیگر حضور خود را ادامه خواهیم داد و این آینده ملت ماست. ما نمی خواهیم کز کرده باشیم و عده خاصی حکومت کنند و مردم به هیچ شمرده شوند، آزادیهای مردم سلب شود و دیگران بدون آن که مردم به آنها وکالتی داده باشند، خود را وکیل مردم بدانند."

مهدی کروبی نیز هشدار داد که اگر معترضان از مسیر کنونی مطالباتشان یعنی اجرای کامل قانون اساسی منحرف شدند، مقصر خود حکومت است.

او گفت: "من اینجا هشدارمی دهم که اگر شعارهای مردم به سمت افراط رفت و جامعه رسید به کارهای تند بدانید که مسئولش شمائید. ما معتقدیم معقول و منطقی برید به سمت مطبوعات آزاد و انتخابات ازاد و رعایت حقوق مردم."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست