شورای نگهبان به نامه احمدی نژاد پاسخ داد

عباسعلی کدخدایی
Image caption آقای کدخدایی می گوید قوانین مصوب مجلس مغایرتی با قانون اساسی ندارد و لازم الاجرا است

عباس علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان می گوید که ایرادهای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به قوانین مصوب مجلس وارد نیست و این قوانین لازم الاجرا هستند.

آقای احمدی نژاد در نامه ای که روز دوشنبه ۱۷ خرداد (۷ ژوئن) به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، نوشته بود که قانون "ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن" ، "طرح پذیرش دانشجو در آموشکده های فنی و حرفه ای، مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی" و الحاق احکامی به قانون بودجه، مغایر با قانون اساسی است.

آقای کدخدایی امروز گفت که قوانین حمایت از تولید و مسکن و طرح پذیرش دانشجو هیچ مغایرتی با قانون اساسی ندارد و لازم الاجرا است. او درباره ایراد سوم گفت که رییس مجلس " اشتباه تایپی را مطرح کرده بود که نظر شورای نگهبان این است که مانند سایر مصوبات برای ما ارسال شده تا شورا اعلام نظر کند."

سخنگوی شورای نگهبان گفت این شورا به رییس جمهوری در تاریخ ۱۹ خرداد ( ۹ ژوئن) پاسخ داده و متن کامل این نامه به زودی منتشر خواهد شد.

او همچنین گفت که در این نامه به دولت اعلام شده که نظرات خود درباره قوانین را هنگام طرح و تصویب آنها در مجلس، با نمایندگان مطرح کند.

اختلاف دولت و مجلس

نامه رئیس جمهوری به شورای نگهبان، نقطه اوج دور تازه ای از اختلافات بین دولت و مجلس بود که در نهایت به دخالت آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران انجامید.

از زمان تشکیل دولت دهم، بحث درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها، واردات بنزین، برنامه پنجم توسعه، لایحه بودجه سال ۸۹ و اجرای برخی مصوبات مجلس یا تغییر لوایح پیشنهادی دولت باعث بروز اختلاف بین دو قوه ایران شده است.

نامه آقای احمدی نژاد به شورای نگهبان در حقیقت واکنشی بود به انتقاد های علی لاریجاین رییس مجلس از دولت که روز یکشنبه، شانزدهم خرداد ( ۶ ژوئن) در صحن علنی مجلس مطرح شد. آقای لاریجانی دولت را به تخلف از قانون متهم و تهدید کرده بود که اگر دولت تخلفات را انکار کند، این موارد را علنی خواهد کرد.

نامه آقای احمدی نژاد با واکنش تند نمایندگان مجلس روبرو شد.

آیت الله خامنه ای هم یک روز بعد از انتشار نامه رییس جمهوری، در دیداری بانمایندگان مجلس از هر دو قوه مقننه و مجریه خواست تا همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

آقای خامنه ای در این دیدار گفت: "نباید در دولت هیچگونه انگیزه نافرمانی از مجلس به وجود آید و در مجلس نیز نباید مطلقا انگیزه معطل کردن دولت وجود داشته باشد."

مطالب مرتبط