به روز شده:  11:03 گرينويچ - 13 ژوئن 2010 - 23 خرداد 1389

جنتی: رئیس جمهور نمی تواند در وظایف دیگران دخالت کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در باره قوانین خلاف قانون اساسی مصوب مجلس پاسخ داده و گفته که "مقامات ونهادها وظیفه ای جز اجرای قانون و رعایت آن ندارند."

آقای جنتی در نامه خود از این که آقای احمدی نژاد نامه خود به شورای نگهبان را "علی رغم انتظار" در رسانه ها منتشر شد، گلایه کرده و تاکید دارد که دولت باید قوانین را رعایت کند.

آقای احمدی نژاد در نامه ای که روز دوشنبه ۱۷ خرداد (۷ ژوئن) به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشت، قانون "ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن" ، "طرح پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای، مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی" و الحاق احکامی به قانون بودجه، را مغایر با قانون اساسی دانست.

جنتی

آقای جنتی می نویسد که مقامات و نهادها وظیفه ای جز اجرای قانون و رعایت آن ندارند

استدلال رئیس جمهور این بود که چون این قوانین مغایر قانون اساسی است یا امکان اجرا ندارد، آنها را برای اجرا ابلاغ نکرده است.

دبیر شورای نگهبان ضمن شرح کوتاهی در باره این موارد می نویسد که دو مصوبه مجلس (سازماندهی و حمایت از تولید مسکن و طرح پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای و مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی) "با نظر شورای نگهبان اکنون به عنوان قانون تلقی شده است و دستگاه های ذیربط مکلف به اجرای آن می باشند."

آقای جنتی می نویسد که اگر دولت " از نظر کارشناسی و مصلحت سنجی نظراتی" داشته باشد می تواند آنها را در هنگام بررسی آن در مجلس با نمایندگان در میان بگذارد تا به آن موارد توجه شود.

یکی از مواردی که در نامه احمدی نژاد به آن اشاره شده بود، مربوط به اصل 113 قانون اساسی بود که رئیس جمهور را بعد از رهبر دومین مقام عالی کشور می داند که مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارد.

آقای احمدی نژاد سعی کرده بود با استناد به آن عدم اجرای برخی قوانین را توجیه کند اما دبیر شورای نگهبان می نویسد که "دایره این اصل تنها مربوط به مواردی است که اصلی از اصول قانون اساسی به کلی زمین مانده باشد مثل اصل هشتم قانون اساسی در باره امر به معروف و نهی از منکر."

به عقیده آقای جنتی، معنی اصل 113 قانون اساسی این نیست که رئیس جمهور بتواند "در مصادیق و جزئیات وظایف و اختیارات مسئولین مختلف نظام دخالت کند."

دبیر شورای نگهبان به آقای احمدی نژاد یاد آوری کرده در صورت نیاز می تواند از شورای نگهبان تقاضای تفسیر اصول قانون اساسی را بکند.

مصوبات مجلس بعد از تائید شورای نگهبان قانون می شود و دولت باید این قوانین را اجرا کند. شورای نگهبان وظیفه دارد مصوبات مجلس را را قانون اساسی و شرع تطبیق دهد و درصورتی که این مصوبات خلاف شرع و قانون اساسی نبود آنها را تائید کند. این در حالی است که آقای احمدی نژاد در نامه خود تاکید داشت که قوانین مصوب مجلس که به تائید شورای نگهبان رسیده خلاف قانون اساسی بوده است.

آقای جنتی از طرفداران سرسخت دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود با این حال وی چند روز پیش در اقدامی کم سابقه از انتصاب ها در دولت دهم انتقاد کرد و گفت: "برخی افراد مسئولیت هایی گرفته اند که صلاحیت آن را ندارند و از این فرصت ها سوء استفاده می کنند."

دبیر شورای نگهبان گفت، علت انتقاد نکردن از دولت آقای احمدی نژاد در یک سال گذشته، ناآرامی های پس از انتخابات خرداد ۸۸ بوده است، اما این بدان معنی نیست که انتقادی وجود ندارد.

احمدی نژاد و جنتی

آقای احمدی نژاد در نامه خود به آقای جنتی از عملکرد مجلس انتقاد کرده است

او گفت که "به دلیل مصلحت اندیشی ناشی از احتمال سوء استفاده فنته گران، از علنی کردن برخی انتقادها و گلایه ها پرهیز کردیم و این تذکرات را علنی نمی گفتیم. اما تا کی باید در این خصوص سکوت کرد؟"

دامنه اختلاف ها

نامه رئیس جمهوری به شورای نگهبان، نقطه اوج دور تازه ای از اختلافات بین دولت و مجلس بود که در نهایت به دخالت آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران انجامید.

از زمان تشکیل دولت دهم، بحث درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها، واردات بنزین، برنامه پنجم توسعه، لایحه بودجه سال ۸۹ و اجرای برخی مصوبات مجلس یا تغییر لوایح پیشنهادی دولت باعث بروز اختلاف بین دو قوه ایران شده است.

نامه آقای احمدی نژاد به شورای نگهبان در حقیقت واکنشی بود به انتقاد های علی لاریجانی رییس مجلس از دولت که روز یکشنبه، شانزدهم خرداد ( ۶ ژوئن) در صحن علنی مجلس مطرح شد. آقای لاریجانی دولت را به تخلف از قانون متهم و تهدید کرده بود که اگر دولت تخلفات را انکار کند، این موارد را علنی خواهد کرد.

نامه آقای احمدی نژاد با واکنش تند نمایندگان مجلس روبرو شد.

آیت الله خامنه ای هم یک روز بعد از انتشار نامه رییس جمهوری، در دیداری بانمایندگان مجلس از هر دو قوه مقننه و مجریه خواست تا همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

آقای خامنه ای در این دیدار گفت: "نباید در دولت هیچگونه انگیزه نافرمانی از مجلس به وجود آید و در مجلس نیز نباید مطلقا انگیزه معطل کردن دولت وجود داشته باشد."

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.