'اظهارات رسانه ای رئیس جمهوری با عملکردش متفاوت است'

برخورد با حجاب
Image caption اظهارات اخیر رئیس جمهوری ایران در مخالفت با طرح های پلیس این کشور با "بدحجابی"، غیر منتظره توصیف شده است

اظهارات رئیس جمهوری ایران در مخالفت با برخوردهای انجام شده با "بدحجابی" و اینکه این اقدامات از سوی دولت ایران نبوده است، واکنش هایی را به دنبال داشت.

حسین ابراهیمی، نماینده اصولگرای مجلس ایران و رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد روز دوشنبه ۲۴ خرداد (۱۴ژوئن) در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد در مخالفت با برخوردهای صورت گرفته با "بدحجابی" را غیر منتظره توصیف کرد.

او با انتقاد از اینکه چرا اظهارات رسانه ای رئیس جمهوری با عملکردش متفاوت است، گفت: " اگر رئیس جمهوری مخالف این برخوردها هستند امر کنند تا دیگر انجام نشود."

آقای ابراهیمی با اشاره به اینکه آقای احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هست و خود او به عنوان رئیس جمهوری مصوبه این شورا مبنی بر برخورد با بدحجابی را به وزیر کشور ابلاغ کرده است گفت که ماموران نیروی انتظامی هم که در سطح جامعه با بدحجابی برخورد می کنند، ماموران وزارت کشور محسوب می شوند، "پس چطور دولت می گوید که این برخورد ها از سوی دولت نیست؟"

آقای احمدی نژاد، در یک برنامه تلویزیونی در شامگاه یکشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) روش های برخورد با آنچه که بدحجابی در ایران نامیده می شود را نادرست خوانده و گفته بود: "ما اینگونه برخورد ها را توهین می دانیم که زن و مردی در خیابان راه بروند و کسی بیاید بگوید نسبت شما چیست؟"

او روش های موجود در زمینه برخورد با "بدحجابی" را مورد قبول دولت ندانسته بود و گفته بود که تا آنجایی که بتواند با این موضوع برخورد و آن را کنترل خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد گفته بود: "بنده امیدوارم در این زمینه نیازی به تذکر جدی بنده نباشد. اگر مشکلاتی در جامعه به وجود می آید باید ریشه یابی و با روش عالمانه و انسانی حل شود، محال است فردی شخصیت کسی را تخریب کند و او حرفش را بپذیرد."

او در ادامه با اشاره به اینکه افرادی در ایران وجود دارند که به محض آمدن اسم زن ناراحت می شوند، گفته بود: "آنها باید خود را اصلاح کنند، وقتی نابسامانی های اخلاقی پیش می آید، همه مقصرند و مردها بیشتر از همه."

پیش تر و در دوره تبلیغات انتخاباتی نخستین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، چنین سخنانی از سوی او و برخی از نزدیکانش مطرح شده بود اما عملکرد دولت نهم و دهم حاکی از سخت گیری بیشتر در زمینه پوشش زنان بوده است و برخی اینگونه اظهارات آقای احمدی نژاد را اقدامی رسانه ای برای جلب اعتماد جامعه عنوان کرده اند.

پلیس ایران در ماه گذشته طرحی به نام "طرح جدید امنیت اخلاقی" را در ایران اجرا و در این راستا تعداد زیادی خودرو را توقیف و با افراد زیادی به عنوان "بدحجاب" و "مزاحم نوامیس" برخورد کرد.

از سوی دیگر، علی آقازاده، نماینده مجلس درباره اظهارات رئیس جمهوری ایران به خبرگزاری مهر گفت که نیروی انتظامی در انجام ماموریت های خود "قطعا" با دولت هماهنگ بوده است.

آقای آقازاده به برخوردهای "نامناسب" در ماموریت های پلیس اشاره کرد و گفت که مسئولان وزارت کشور و پلیس ایران هم از این برخوردها رضایت ندارند و تلاش می کنند تا "نیروهای آموزش دیده با برخورد های اخلاقی" در ماموریت ها استفاده شود.

اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد نیز ضمن تایید اظهارات آقای احمدی نژاد، از نحوه برخوردهای اخیر پلیس انتقاد کرد.

او گفت: "اینکه با انتشار عکس ماشین افراد می خواهند برخورد با مزاحمین نوامیس را نشان دهند خود اشاعه فساد است و باید به نحوی عمل کنیم که این اتفاق نیافتد."

آقای مشائی برخورد با مساله حجاب را از جنس "کار فرهنگی" نامید و تاکید کرد که در مسائل اخلاقیات دستور مراعات داریم.

طرح "عفاف و حجاب"، از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم اجرایی شد و وزارت کشور ستادی برای این کار تشکیل داده است.

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه از وضعیت پوشش زنان در ایران انتقاد کرده اند.

مطالب مرتبط