زنان؛ اکثریت شرکت کنندگان کنکور در ایران

کنکور سراسری
Image caption امسال هم همچون سال های گذشته تعداد زنان داوطلب شرکت در کنکور سراسری در ایران بیشتر از مردان است

یکی از مسئولین برگزاری آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه های ایران اعلام کرد که ۶۰ درصد داوطلبان ورود به دانشگاه در این کشور را زنان تشکیل می دهند.

حسین توکلی، معاون سازمان سنجش که برگزار کننده آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در ایران است، روز دوشنبه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) درباره آمار شرکت کنندگان در کنکور امسال (۱۳۸۹ خورشیدی) به خبرگزاری مهر گفت که ۶۰ درصد شرکت کنندگان را زنان تشکیل می دهند.

او گفت که یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۸۱۳ نفر فرم تقاضانامه شرکت در کنکور سراسری را تکمیل کرده اند که از این میان ۷۷۳ هزار و ۶۵۳ نفر زن و ۵۱۳ هزار و ۱۶۰ نفر مرد هستند.

به گفته آقای توکلی، در مقایسه با آمار سال گذشته درصد زنان داوطلب شرکت در کنکور سراسری نسبت به مردان دو درصد کاهش یافته است.

دختران در حالی همچنان اکثریت داوطلبات ورود به دانشگاه در ایران را به خود اختصاص داده اندکه پیشتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای جلوگیری از روند رو به افزایش دانشجویان دختر، سهمیه بندی جنسیتی را در پذیرش دانشجو اعمال کرده است.

موضوع سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه های ایران و کنکور از موضوعات بحث بر انگیز در ایران بوده است.

یک سال پیش تر، کامران باقری لنکرانی، وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره تفکیک جنسیتی در پذیرش دانشجوی پزشکی گفته بود که در برخی از رشته ها مثل مامایی فقط دانشجویان دختر پذیرش می شوند.

او درباره بقیه رشته های پزشکی گفته بود: "در بقیه رشته ها برای هر جنس ۴۰ درصد ظرفیت تعیین شده است یعنی حداقل ۴۰ درصد از پسران و دختران در آن رشته پذیرش می شوند، اما برای ۲۰ درصد باقیمانده ظرفیت پذیرش رقابتی انجام می شود."

سال گذشته، محمد مهدی زاهدی، وزیر وقت علوم و تحقیقات و فناوری نیز از استفاده از واژه پذیرش جنسیتی در کنکور سال ۸۸ انتقاد کرده بود و گفته بود: "پذیرش جنسیتی فقط در تعداد محدودی رشته ها انجام می گیرد و نام آن نیز تناسب سازی است نه پذیرش جنسیتی."

برخی از داوطلبان از مشخص نبودن جزئیات سهمیه بندی جنسیتی انتقاد می کنند و مخالفان، این طرح را سبب محدود کردن تحصیل دختران در رشته های دانشگاهی مورد علاقه شان دانسته اند.

آزمون ورودی به دانشگاه ها در روزهای ۱۰، ۱۱ و ۱۲ تیر ماه به صورت سراسری در ایران برگزار می شود.

مطالب مرتبط