نا آرامی در دانشگاه تهران

کوی دانشگاه
Image caption یک سال از حادثه حمله به کوی دانشگاه می گذرد؛ فیلمی که بعدها از این حمله منتشر شد، نشانگر صحنه های خشونت باری از این حمله بود

در نخستین سالگرد حمله به کوی دانشگاه تهران، گزارش ها از تهران از برگزاری تجمع اعتراضی در این دانشگاه و وقوع درگیری میان دانشجویان معترض و نیروهای حراست دانشگاه و بسیج حکایت دارد.

بر اساس خبر های منتشره، گروهی از دانشجویان از حوالی ظهر روز دوشنبه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) در محوطه دانشگاه تهران تجمع کردند و پلاکاردهایی درباره سالگرد حمله به کوی دانشگاه با خود حمل می کردند.

دانشجویان معترض امکان خروج از محوطه دانشگاه را نداشته اند و با تجمع در پشت میله های محوطه دانشگاه شعار "مرگ بر دیکتاتور" را سر داده اند.

برخی سایت های خبری تعداد دانشجویان معترض در دانشگاه فنی را نزدیک به ۵۰۰ نفر اعلام کرده اند.

بر اساس یکی از فیلم های منتشر شده در سایت "یوتیوب" ماموران زیادی در خارج از محوطه دانشگاه حضور داشتند و فردی در میان ماموران از دانشجویان معترض فیلمبرداری می کرد که این موضوع سبب خشم دانشجویان شد.

نزدیک به یک سال پیش و چند روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیروهای پلیس و لباس شخصی ها به کوی دانشگاه تهران حمله کردند.

برخوردهای صورت گرفته در این حادثه به حدی خشونت بار بود که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و برخی از مقامات این کشور از شنیدن خبر این حادثه به شدت ابراز تاسف کردند و خواهان برخورد با عاملان این حادثه شدند.

بعد ها فیلمی از تصاویر حمله نیروهای پلیس و لباس شخصی به کوی دانشگاه تهران از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، که صحنه های دلخراشی از برخورد با دانشجویان را نشان می داد.

هواداران دولت ایران این فیلم را ساختگی و دارای اهداف سیاسی دانستند.

دو روز پیش تر، در نخستین سالگرد انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران، با وجودیکه اکثر مناطق پرتردد شهر تهران پلیس مستقر شده بود اما اعتراضات پراکنده ای در مناطق مختلف برگزار شد. شاهدان عینی به بی بی سی گفتند که درگیری های پراکنده ای بین عده ای از معترضان و ماموران پلیس رخ داده است.

در حالیکه مقامات ایران از دستگیری ۹۱ نفر خبر داده اند، اما برخی منابع دیگر از جمله سایت کلمه که به میر حسین موسوی نزدیک است آمار دستگیر شدگان را "حدود چهار صد نفر" ذکر کرده است.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران در حالی برگزار شد ه است که خبرهایی هم از اعتراضاتی در شهر نجف آباد در اعتراض به حمله و تخریب دفاتر آیت الله صانعی و آیت الله منتظری در قم منتشر شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست