به روز شده:  16:54 گرينويچ - دوشنبه 14 ژوئن 2010 - 24 خرداد 1389

'کودکان کار' نیم قرن پس از تصویب اعلامیه حقوق کودکان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بیش از نیم قرن از تصویب اعلامیه حقوق کودکان می گذرد ولی براساس آخرین آمار سازمان جهانی کار، سالانه ۲۰۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در جهان محروم از اقتضائات دوران کودکی، مشغول به کار می شوند که به آنها "کودکان کار" می گویند.

در حال حاضر حدود ۱۱۵ میلیون‌ کودک وارد بازار تمام وقت کارشده اند که گاهی مدت زمان این کار متوالی و بدون انقطاع است.

درشهر های ایران، از پایتخت گرفته تا شهرستان ها، مشاهده کودکان کار امری عادی است، ولی یافتن آمار دقیق و موثقی راجع به آنها در ایران تقریبا غیر ممکن است.

سازمان جهانی کار می گوید که به آمار دقیق و جدید در ایران دسترسی ندارد و آمار موجود برآوردی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی انجام شده است.

گرچه در جای جای شهرهای بزرگ ایران کودکان کار به چشم می‌خورند، آمار جدید و قابل اتکایی درباره تعداد دقیق این کودکان وجود ندارد

بر اساس این آمار حدود پنج میلیون و هفتصد هزار کودک در ایران یا مشغول کار اجباری هستند و یا ناخواسته وارد کار بازار سیاه شده اند.

گفته شده است که از این تعداد، حدود ۲ میلیون کودک خود فروشی می کنند. علاوه بر این به طور تخمینی حدود یک میلیون و دویست هزار کودک به طور قاچاق دست به دست شده اند و یافتن ردی از آنها بسیار سخت است.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در این خصوص گفته است که دولت نمی خواهد آماری در این باره ارائه دهد و اساسا علاقه ای ندارد که اعلام کند که معضلی به نام کودکان کار یا کودکان خیابانی در ایران وجود دارد.

بر اساس ماده ۳۲ اعلامیه حقوق کودک، رعایت شرط سنی کودکان در هنگام استخدام الزامی است. همچنین رعایت ساعات کاری مشخص در طول روز توسط کارفرما هم اجباری است و کارفرمای خاطی باید مجازات شود.

خانم عبادی در این خصوص می گوید که دولت ایران در صحنه بین المللی ژست سیاسی می گیرد و می گوید که تابع مقررات بین المللی است اما در داخل کشور حاضر نیست این مقررات آن را رعایت کند.

او می گوید "من چند سال قبل طرحی به دولت داده بودم در زمینه کمک به کودکانی که به امید یافتن لقمه ای نان نیمکت مدرسه را رها می کنند و روانه خیابان می شوند. شعار ما این بود که کار کودکان تحصیل است".

بر اساس برآورد سازمان بین المللی کار، طی ۴ سال گدشته در مجموع به کار گرفتن کودکان ۵ تا ۱۴ ساله سه درصد کاهش یافته است و استفاده از کودکان برای انجام کارهای خطرناک ۳۱هم درصد کمتر شده است.

اما استفاده از کار کودکان در گروه سنی ۱۵ تا ۱۷ ساله ۲۰ درصد بیشتر شده است .

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.