به روز شده:  10:28 گرينويچ - دوشنبه 14 ژوئن 2010 - 24 خرداد 1389

آلبوم عکس: تجمع اعتراضی ایرانیان در واشنگتن در سالگرد انتخابات

روز شنبه ۱۲ ژوئن و در اولین سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد و حوادث پس از آن صدها نفر از ایرانیان ساکن پایتخت ایالات متحده آمریکا در مقابل دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن تجمع کرده و یاد و خاطره کلیه کشته شدگان این حوادث را گرامی داشتند. البته برای عده ای جای سئوال بود که چرا این تظاهرات بصورت جداگانه و در دو نوبت صبح و بعد از ظهر توسط گروههای مختلف سیاسی سازمان دهی شده بود، که پاسخ آن تفاوت دیدگاه و عدم توافق این گروهها بر بعضی از موارد مورد اختلاف عنوان شد.
ابتدا مشروطه خواهان و طرفداران نظام پادشاهی از مقابل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی به سمت کاخ سفید حرکت کرده و در طول مسیر با همراه داشتن پرچم های منقش به شیر و خورشید نشان شعارهای علیه جمهوری اسلامی می دادند. قطعنامه پایانی این گروه در مقابل کاخ سفید قرائت شد.

ساعتی بعد، گروهی دیگر با همراه داشتن نمادهای سبز و با سازماندهی کمیته همبستگی با خواسته های دموکراتیک مردم ایران با همکاری جوانان ایرانی – آمریکایی با سردادن شعارهائی علیه جمهوری اسلامی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندوم جهت تعیین حق حاکمیت مردم شدند.

این گروه از مقابل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن به سمت دفتر نمایندگی سازمان ملل در این شهر حرکت کرده و از آنجا راهی فریدام پلازا در نزدیکی کنگره آمریکا شدند.

در مقابل کاخ سفید، رضا دقتی عکاس سرشناس ایرانی عکسهائی از ندا آقا سلطان را که بصورت ماسک های متحدالشکل آماده شده بود در اختیار تظاهرکنندگان قرار داد.

این برنامه با سخنرانی جو استورک (از دیدبان حقوق بشر)، رودی بختیار، رکسانا صابری و علی افشاری ادامه یافت و در پایان هاتف که از لس آنجلس به واشنگتن آمده بود، به همراه گروه موسیقی، ترانه هایی را برای شرکت کنندگان در این مراسم اجرا کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.