حمله به دفاتر آیت الله صانعی و منتظری در قم

عکس از سایت دفتر آیت الله صانعی
Image caption دفتر آیت الله صانعی عکس هایی از تخریب دفتر وی را منتشر کرده است

از قم گزارش شده که عده ای با حمله به دفاتر آیت الله یوسف صانعی و آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع تقلید شیعه حمله کرده و اموال این دفاتر را تخریب کرده اند. دفتر آقای منتظری نیز پلمپ شده است.

حمله به دفتر آیت الله صانعی پس از حضور مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، برای ملاقات با وی در این محل آغاز شد و عده ای از افراد جلوی منزل آقای صانعی تجمع کرده و مانع خروج آقای کروبی شدند.

بنابر تصاویری که سایت آیت الله صانعی منتشر کرده، مهاجمان تمامی وسایل دفتر را شکسته اند و هیچ چیز سالمی دفتر دیده نمی شود. تصاویر منتشر شده نشان می دهد که حتی پنکه سقفی نیز تخریب شده است.

همزمان دفتر آیت الله منتظری گزارش کرده که "صبح روز دوشنبه 24 خرداد 15 نفر از نیروی های اطلاعات با حکم دادگاه ویژه روحانیت در محل دفتر آیت الله منتظری حضور یافته و نسبت به بازرسی و توقیف اموال تخریب شده و پلمپ دفتر [اقدام] نمودند."

در اطلاعیه دفتر آقای منتظری که از سوی احمد منتظری فرزند وی نوشته شده آمده است که "این تهاجمات در پی احضارها و تهدیدهای مکرر اینجانب احمد منتظری توسط اداره اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت قم" صورت گرفته که خواستار "بستن دفتر" و "ندادن شهریه" از سوی دفتر آیت الله منتظری به طلاب بودند.

فرزند آقای منتظری گفته است که نیروهای لباس شخصی در "حضور و سکوت نیروهای انتظامی و گارد ویژه" و هماهنگ با آنها اموال دفتر را تخریب کردند.

فرزند آقای منتظری نوشته که این نیروهای لباس شخصی "شیشه ها، صندلی ها و حتی تلویزیون دفتر را شکسته اند، پرده ها را کنده اند و با آویزان شدن از پنکه های سقفی و لگد کردن جارو برقی آنها را خراب کرده اند."

روز گذشته (23 خرداد) بعد از حضور آقای کروبی در منزل آیت الله صانعی گروهی جلوی منزل آقای صانعی تجمع کرده و مانع از خروج وی شدند. تصاویر ویدیوئی منتشر شده نشان می دهد که تجمع کنندگان خواستار تعطیلی دفاتر آیت الله صانعی و آیت الله منتظری هستند.

در این تصاویر یک نفر برای جمع سخنرانی می کند و در آن آیت الله صانعی را "مرجع آمریکایی و نانجیب" می خواند و حسن خمینی نوه آیت الله خمینی را "نانجیب و ناخلف" می نامد.

حسن خمینی فرزند احمد خمینی است که ظاهرا در قم تدریس می کند ولی سخنران تجمع روز یکشنبه، خطاب به نیروی های امنیتی و اطلاعاتی می گوید که باید جلوی کلاس های درس حسن خمینی را از اول مهر بگیرند و گرنه "ما کار خودمان را می کنیم."

آنطور که گزارش شده آقای کروبی قصد داشته بعد از دیدار با آیت الله صانعی با حسن خمینی دیدار کند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوی و حمایت خانواده آیت الله خمینی از معترضان، حامیان دولت به انتقاد از خانواده بنیانگذار جمهوری اسلامی پرداخته اند.

در تازه ترین اقدام در این زمینه، روز چهاردهم خرداد و در جریان برگزاری مراسم بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، عده ای در سخنرانی نوه او اخلال کردند و با شعار دادن علیه معترضین به نتایج انتخابات و وقایع پس از آن، مانع از ادامه این سخنرانی شدند.

مطالب مرتبط