اروپا خواهان تشدید تحریم ها و ادامه گفتگو با ایران است

کاترین اشتون
Image caption کاترین اشتون خواستار ملاقات سریع با سعید جلیلی شده است

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه با اعمال تحریم های بیشتری علیه ایران موافقت کرده و همزمان مسئول سیاست خارجی این اتحادیه خواهان ادامه گفتگو با تهران شده است.

گایدو وسترول وزیر خارجه آلمان در نشست لوکزامبورگ گفت تحریم های جدید شامل مواردی بیش از تحریم های اخیر شورای امنیت علیه ایران خواهد بود.

وی گفت این تحریم ها در حوزه تجارت بخصوص کالاهایی که قابلیت استفاده دوگانه و بکارگیری در برنامه اتمی ایران دارد خواهد بود.

علاوه بر این محدودیت های بیشتری در زمینه نقل و انتقالات مالی و بیمه های باری دریایی و هوایی ایران اعمال می شود.

وزیر خارجه آلمان گفت برخی کشورهای اروپایی می پرسند این تحریم ها بر روی تجارت آنها با ایران چه اثری می گذارد، اما باید پرسید بمب اتمی در دست ایران چه اثری بر روی اروپا می گذارد.

پیش از او نیز ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، در نخستین ملاقات با همتایان اروپائیش گفت اتحادیه اروپا باید رهبری قدرتمندی در مقابله با برنامه اتمی ایران از خود نشان دهد و گام های بیشتری در این زمینه بردارد.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اروپا، طی نامه ای به سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خواستار مذاکره با تهران شده است.

در این نامه که توسط خبرگزاری فرانسه منتشر شده خانم اشتون گفته حاضر است "هر چه سریعتر" با آقای جلیلی ملاقات کند.

در متنی که توسط برخی خبرگزاری ها از نشست وزرای خارجه در لوکزامبورگ منتشر شده اتحادیه اروپا سرمایه گذاری و انتقال فناوری، تجهیزات و خدمات به صنایع نفت و گاز ایران را محدود می کند.

برخی کشورهای اروپایی همچون سوئد نسبت به تاثیر تحریم ها ابراز تردید کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته دور چهارم تحریم های ایران را تصویب کرد.

قطعنامه جدید به دولتها اجازه می دهد کشتی هایی که احتمال می رود حاوی کالاهایی برای برنامه اتمی ایران باشد را متوقف و بازرسی کنند.

علاوه بر این افراد و شرکت های بیشتری در فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با برنامه هسته ای ایران قرار گرفته است.

مطالب مرتبط