وزیر اطلاعات ایران : افرادی قصد بمب گذاری در تهران را داشتند

حیدر مصلحی
Image caption وزیر اطلاعات گفت که دو تیم وابسته به مجاهدین خلق، همزمان با سالگرد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری، قصد بمب گذاری در تهران را داشته اند

وزیر اطلاعات ایران در گفتگو با واحد مرکزی خبر اعلام کرد که گروهی که قصد بمب گذاری در چند میدان شهر تهران را داشته اند، به وسیله ماموران وزارت اطلاعات ایران دستگیر شده اند.

حیدر مصلحی روز سه شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) گفت که سران مجاهدین خلق با به کارگیری برخی از "عوامل داخلی" که آموزش های لازم را دیده بوده اند و در ارتباط مستمر با "فتنه گران داخلی" بودند، قصد داشتند در روزهای سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در چند منطقه مهم و حساس شهر تهران بمب منفجر کنند.

به گفته آقای مصلحی، در زمان دستگیری این افراد مقادیری مواد ساخت بمب، از جمله گوگرد، اکلیل، سرنج، بنزین، کوکتل مولوتوف آماده همراه آنها کشف شده است.

او گفته است که یکی از سر تیم های دستگیر شده، در یک خوابگاه دانشجویی مستقر بوده است و از امکانات آنجا استفاده می کرده تا رد یابی او ممکن نباشد؛ اما در حین دستگیری او از داخل خوابگاه کوکتل مولوتوف آماده کشف شده است.

آقای مصلحی همچنین گفته است که این گروه از سوی کشورهای انگلیس، سوئد و فرانسه حمایت می شدند و "نحوه ارتباط آنها از طریق تلفن و ایمیل بوده است و موارد آموزش ساخت بمب را با چت انجام می داده اند."

وزیر اطلاعات ایران گفت که مجاهدین خلق در روش های جدید خود از افرادی استفاده می کنند که از آنان با نام "عناصر سفید" نام می برند.

آقای مصلحی در مورد این افراد گفت: "عناصر سفید افرادی هستند که تحت کنترل نباشند؛ یعنی با استفاده از افرادی که سابقه عضویت در گروهک نداشته و دارای کاراکتر های حقیقی و حقوقی مانند فعال حقوق بشری، فعال علمی و... [هستند]، در داخل و خارج فعالیت می کنند."

در اولین سالگرد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران، در اکثر مناطق پرتردد شهر تهران پلیس مستقر شده بود و شاهدان عینی فضا را به شدت امنیتی توصیف کردند.

شاهدان عینی در گفت و گو با بی بی سی فارسی از وقوع درگیری های پراکنده ای بین عده ای از معترضان و پلیس و دستگیری های گسترده خبر دادند.

پیش تر استاندار تهران به خبرگزاری فارس گفته بود که در بین افرادی که در روز ۲۲ خرداد، نخستین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده اند، تعدادی هم از اعضای سازمان مجاهدین خلق بوده اند.

مطالب مرتبط