وزارت امور خارجه ایران سفیر بریتانیا را احضار کرد

سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران و محمود احمدی نژاد
Image caption روابط ایران و بریتانیا پس از انتخابات بجث برانگیز خرداد ۸۸ به تیرگی گراییده است

سفیر بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شد. ایران احضار سفیر بریتانیا را مرتبط با دستگیری کسانی می داند که گفته می شود از اعضای سازمان مجاهدین خلق بوده و در تلاش برای بمب گذاری در آن کشور بوده اند.

از سوی دیگر سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه این خبر را که بعضی از اعضایش در تهران دستگیر شده اند را رد کرد.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران روز سه شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) اعلام کرده بود که سران مجاهدین خلق با به کارگیری برخی از "عوامل داخلی" که آموزش های لازم را دیده بوده اند و در ارتباط مستمر با "فتنه گران داخلی" بودند، قصد داشتند در روزهای سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در چند منطقه مهم و حساس شهر تهران بمب منفجر کنند.

آقای مصلحی نگفت که چند نفر و چه زمانی دستگیر شده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در جریان احضار سفیر بریتانیا، ایران به آنچه "پشتیبانی و حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران" عنوان شده به شدت انتقاد کرده است.

این در حالی است که سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) با ارسال ایمیلی به رسانه ها، دستگیری اعضای خود را در ایران تکذیب و ادعای مقامات ایرانی را "واهی" خوانده است.

دولت ایران گفته بود که افراد دستگیر شده در عراق آموزش دیده بودند.

اما سازمان مجاهدین خلق در نامه ای به رسانه ها این خبر را "ادعاهای کاملا کذبی" خواند که بخشی از عملیات دروغ پراکنی ایران است.

این گروه مخالف جمهوری اسلامی گفت که دولت ایران با این ادعای کذب که بازداشتی ها از عراق به ایران رفته بودند، زمینه را برای حمله به اردوگاه اشرف" در عراق فراهم می کند.

اردوگاه اشرف محل زندگی چند هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین است.

'حمایت بریتانیا، سوئد و فرانسه'

حیدر مصلحی گفته بود که یکی از سر تیم های دستگیر شده، در یک خوابگاه دانشجویی مستقر بوده است و از امکانات آنجا استفاده می کرده تا رد یابی او ممکن نباشد؛ اما در حین دستگیری او از داخل خوابگاه کوکتل مولوتوف آماده کشف شده است.

آقای مصلحی همچنین گفته است که این گروه از سوی کشورهای بریتانیا، سوئد و فرانسه حمایت می شدند و "نحوه ارتباط آنها از طریق تلفن و ایمیل بوده است و موارد آموزش ساخت بمب را با چت انجام می داده اند."

وزیر اطلاعات ایران گفت که مجاهدین خلق در روش های جدید خود از افرادی استفاده می کنند که از آنان با نام "عناصر سفید" نام می برند.

آقای مصلحی در مورد این افراد گفت: "عناصر سفید افرادی هستند که تحت کنترل نباشند؛ یعنی با استفاده از افرادی که سابقه عضویت در گروهک نداشته و دارای کاراکتر های حقیقی و حقوقی مانند فعال حقوق بشری، فعال علمی و... [هستند]، در داخل و خارج فعالیت می کنند."

افراد دستگیر شده در حالی به تلاش برای بمب گذاری در پایتخت متهم شده اند که در روز ۲۲ خرداد (اولین سالگرد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران) در اکثر مناطق پرتردد شهر تهران پلیس مستقر شده بود و شاهدان عینی فضا را به شدت امنیتی توصیف کردند.

وزارت امور خارجه بریتانیا هنوز درباره احضار سفیر خود در ایران اظهار نطر نکرده است.