نصب دوربین های مداربسته در مدارس ایران

دوربین مداربسته
Image caption نصب دوربین های مداربسته در مدارس ایران برای "حراست و حفاظت فیزیکی"

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش ایران از نهایی شدن مراحل صدور مجوز نصب دوربین های مداربسته در مدارس این کشور خبر داد.

مهدی نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش ایران، روز چهارشنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) ضمن اعلام این خبر گفت: "بر اساس تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش، نصب دوربین های مداربسته در کلاس هاس درس به ویژه مدارس دخترانه ممنوع و فقط در راهروها و حیاط مدرسه مجاز است."

آقای نوید ادهم همچنین درباره علت استفاده از دوربین های مداربسته در مدارس گفته که "حراست و حفاظت فیزیکی از محیط مدرسه" اصلی ترین دلیل برای صدور مجوز نصب چنین دوربین هایی بوده است.

به گفته دبیر شورای عالی آموزش و پرورش، برخی از کارشناسان مسائل آموزش و پرورش در ایران، نصب چنین دوربین هایی را دارای اثرات منفی بر "محیط طبیعی تعلیم و تربیت" ارزیابی کرده اند.

پیش تر، پلیس تهران نیز از حضور پلیس در مدارس به منظور اجرای طرح "انضباط اجتماعی" خبر داده بود.

سرتیپ عزیز الله رجب زاده، فرمانده سابق نیروی انتظامی تهران، مهر ماه ۱۳۸۸ (اکتبر ۲۰۰۹) در مراسم نواختن زنگ انضباط اجتماعی در دبیرستان البرز تهران گفته بود: "پلیس های مختلف از جمله پلیس مواد مخدر و پلیس اجتماعی حضور مستمر و ملموس در مدارس مختلف دارند."

نصب دوربین های مداربسته در نقاط مختلف شهر، داخل راهرو ها و آسانسورهای ساختمان های اداری و پر رفت و آمد، مراکز خرید و حتی ناوگان اتوبوسرانی شهرهای بزرگ دنیا، از سیاست های امنیتی است که بسیاری از شهرداری ها و نیروهای پلیس از آن استفاده می کنند.

اما برخی از گروه های طرفدار حقوق بشر نصب چنین دوربین هایی را که می توانند رفتار شهروندان را به طرز محسوسی کنترل کنند، مغایر با آزادی های مدنی و محدود کننده حریم شخصی افراد می دانند.

همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند مسائلی چون اعتیاد به مواد مخدر و ایجاد نظم اجتماعی را بیشتر باید از طریق راه حل های فرهنگی و آموزشی دنبال کرد و نیازی به حضور پلیس و اقدامات امنیتی در مدارس نیست.

مطالب مرتبط