خانواده های سه آمریکایی خواهان آزادی آنها شدند

Image caption مادران سه آمریکایی در ماه مه به ایران سفر و با آن ها دیدار کردند

خانواده های سه آمریکایی که حدود ۱۱ ماه است در ایران زندانی هستند در واکنش به امکان برگزاری دادگاه آنها در آینده نزدیک طی بیانیه ای فرزندان خود را بیگناه دانسته اند.

خبرگزاری ها به تازگی به نقل از محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران که اخیرا به ژنو سوییس سفر کرده بود گزارش داده اند که او در ژنو گفت دادگاه سه آمریکایی به زودی برگزار خواهد شد.

شین باور، جاش فتال و سارا شورد سال گذشته در حوالی مرز ایران-عراق به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر شدند.

خانواده های آنها در بیانیه روز پنجشنبه خود این احتمال را مطرح کرده اند که ایران این سه نفر را برای تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا در زندان نگاه داشته است.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران چندی پیش گفته بود جاسوس بودن سه آمریکایی "مشخص" است.

دولت آمریکا و خانواده های این سه نفر می گویند آنها برای تفریح و راهپیمایی در مناطق کوهستانی به کردستان عراق سفر کرده بودند و اشتباها وارد ایران شدند.

خبرگزاری فارس ایران حدود چهار روز پیش به نقل از محمد جواد لاریجانی گزارش داد که مقام های ایران در مراحل نهایی جمع آوری اطلاعات درباره سه آمریکایی و انجام بازجویی ها هستند.

بر اساس گزارش ها محمد جواد لاریجانی امکان تبادل زندانی با آمریکا در رابطه با این سه شهروند ایالات متحده را رد کرد.

وزیر اطلاعات ایران در ماه مه امکان تبادل زندانی با آمریکا را مطرح کرد اما گفت در این باره صحبتی انجام نشده است.

درخواست خانواده ها

در بیانیه خانواده های سه آمریکایی از قوه قضاییه ایران خواسته شده است که آنها را یا محاکمه یا آزاد کند.

خانواده ها همچنین نوشته اند که سارا شورد (نامزد شین باور) هر شبانه روز ۲۳ ساعت در سلول انفرادی زندانیست و فقط حق دارد روزی دو مرتبه برای نیم ساعت با دو آمریکایی دیگر ملاقات داشته باشد.

آنها همچنین خواهان این شده اند که مقام های ایران اجازه بدهند وکیل سه آمریکایی با موکلان خود دیدار کند.

در این بیانیه از ایران خواسته شده که به سه آمریکایی اجازه دهد هفته ای یک بار از زندان به خانواده هایشان تماس تلفنی بگیرند و دیپلمات های سوییس (حافظ منافع آمریکا در ایران) بتوانند به طور مرتب با سه آمریکایی ملاقات داشته باشند.

این سه آمریکایی ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ در حوالی مرز کردستان ایران- عراق توسط مرزبان های ایران به جرم ورود غیرقانونی به این کشور بازداشت شدند.

نورا شورد، سیندی و لارا فتال مادران سه آمریکایی در اواسط ماه مه به ایران سفر کردند و با فرزندانشان دیدار کردند.

مادران آن ها طی دو روز اقامت در ایران حدود ده ساعت با فرزندانشان ملاقات کردند اما نتوانستند مقام های ایران را نسبت به آزاد کردن آنها متقاعد کنند.

مطالب مرتبط