آمریکا وزیر دفاع و فرمانده سپاه ایران را تحریم کرد

وزیر خزانه داری آمریکا در کنار معاون خود و سخنگوی کاخ سفید
Image caption خبر تحریم های جدید علیه ایران در کاخ سفید اعلام شد

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نام شمار دیگری از افراد و شرکت های ایرانی را به فهرست بلند تحریم های یکجانبه خود افزوده است.

سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران و جواد کریمی ثابت مدیر شرکت انرژی نوین به دلیل ارتباط با برنامه اتمی ایران در فهرست تحریم ها قرار داده شده اند.

نام سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و محمد رضا نقدی فرمانده سازمان بسیج سپاه پاسداران نیز در این فهرست به چشم می خورد.

آمریکا بیمه ایران و نمایندگی این بیمه در بریتانیا را نیز تحریم کرده است.

نام پنج شرکت وابسته به خطوط کشتیرانی ایران که دو تا از آنها در هنگ کنگ فعالند نیز به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شده است.

این تحریم ها یک هفته پس از تصویب قطعنامه تازه ای از تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه اتمی اش اعمال می شود.

ایران این تحریم ها را بی فایده می داند و می گوید بر خط مشی اتمی این کشور تاثیری نمی گذارد.

تیموتی گایتنر وزیر دارایی آمریکا چهارشنبه (۱۶ ژوئن) در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: "اقدامات امروز ما با هدف منصرف کردن سایر دولت ها و نهادهای مالی خارجی از معامله با این موسسات که باعث کمک به فعالیت های غیرقانونی ایران می شود انجام می شود."

Image caption وزیر دفاع ایران یکی از بلندپایه ترین مقام های این کشور است که از سوی آمریکا تحریم می شود

آقای گایتنر به خبرنگاران گفت که "پست بانک" ایران - شانزدهمین بانک ایرانی که به فهرست سیاه افزوده می شود - برای "حمایت از فعالیت های اشاعه اتمی" ایران تاسیس شده است.

استوارت لیوی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، که از طراحان و مجریان تحریم های آمریکا علیه ایران به حساب می آید نیز در این کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال آدی راوال خبرنگار بی بی سی در واشنگتن دایر بر این که چگونه به مردم ایران اطمینان می دهد که تحریم های اعلام شده امروز و سابق، نه آنها بلکه دولت را هدف می گیرد گفت: "سوال خیلی خوبی است. حرف شما درست است. ما با مردم ایران مشکل یا اختلافی نداریم. کاملا برعکس، این دولت ایران و تصمیم های آن است که مشکل آفرین است."

او افزود: "و ما می کوشیم تحریم ها را بر تصمیم گیران متمرکز کنیم. این کار را به دو طریق می کنیم، یکی با تمرکز بر کسانی است که درگیر این فعالیت های غیرمجاز هستند.... و ثانیا فکر می کنم تمرکز ما بر سپاه پاسداران کاملا با این تطبیق دارد. سپاه پاسداران همانطور که می دانید نه تنها درگیر فعالیت های غیرمجاز است، بلکه فرصت ها را از مردم ایران می گیرد."

"به عقیده ما تمرکز بر سپاه پاسداران، همانطور که در سازمان ملل انجام دادیم و به طور یکجانبه یا با شرکای خود در اطراف جهان کرده ایم، دقیقا درحال ارسال پیام درست هستیم. دنبال کسانی هستیم که مشغول سرکوب سیاسی یا اقتصادی مردم ایران هستند."

تدابیر تازه دولت آمریکا نیروی هوایی و فرماندهی موشکی سپاه که مظنون به دست داشتن در برنامه اتمی ایران هستند را در بر می گیرد.

پنج شرکت مرتبط با خطوط کشتیرانی ایران نیز مشمول این تحریم ها هستند.

آقای گایتنر گفت که دولت اوباما در مجموع ۲۲ شرکت محصولات بنزین، انرژی و بیمه در داخل و خارج ایران "که تحت مالکیت یا مدیریت دولت ایران هستند" را شناسایی کرده است.

براساس تحریم های اتخاذ شده "تمامی معاملات میان هر یک از نام بردگان و شهروندان آمریکایی ممنوع است، و شرکت ها و افراد نام برده هر نوع دارایی در آمریکا داشته باشند مسدود خواهد شد."

دولت اوباما قول داده بود که پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد گام های یکجانبه بیشتری علیه ایران بردارد و از کشورهای دیگر خواسته است چنین کنند.

آقای گایتنر گفت: "لازم است کشورهای دیگر همگام با ما حرکت کنند. بنابراین در کنار تلاش هایمان برای ایجاد حمایت بین المللی از تحریم های تازه، در پشت صحنه مشغول ایجاد حمایت بین المللی در میان وزارتخانه های دارایی برای اقدامات اضافی بوده ایم تا جلوی سوءاستفاده ایران از نظام مالی بین المللی را بگیریم."

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم های تازه ای را علیه ایران پیشنهاد کرده بودند.

ایران نظامی بودن برنامه اتمی اش را رد می کند و تحریم ها را بی ارزش می داند.

مطالب مرتبط