ایران: بیانیه طرح شده در شورای حقوق بشر سازمان ملل 'مغرضانه' است

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست بیانیه نقض حقوق بشر در ایران را با عملیات نظامیان اسرائیلی مرتبط دانسته است

ایران بیانیه تعدادی از کشورهای جهان علیه برخورد خشونت آمیز با تظاهرات پس از انتخابات را مورد انتقاد قرار داده است.

روز پنجشنبه، 27 خرداد (17 ژوئن)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به بیانیه اخیر پنجاه و شش کشور در محکومیت "سرکوب" معترضان نسبت به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری را مردود دانست و گفت "مفاد این بیانیه غیر واقعی بوده و با اغراض سیاسی تهیه شده است."

روز سه شنبه این هفته، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در مقر اروپایی این سازمان در ژنو، نمایندگان پنجاه و شش کشور بیانیه ای را که در مورد نقض فاحش حقوق بشر در جمهوری اسلامی صادر کرده بودند انتشار دادند.

در این بیانیه اقدام حکومت جمهوری اسلامی در "سرکوب خشونت آمیز مخالفان، بازداشت ها و اعدام هایی که بدون طی مراحل قانونی صورت گرفته، همراه با ادامه تبعیض علیه زنان و اقلیت ها از جمله بهائیان و محدود کردن آزادی بیان و مذهب" محکوم شده است.

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال گذشته ایران، تظاهرات گسترده ای در اعتراض به آنچه که تقلب وسیع به نفع وی خوانده شده بود برگزار شد که برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی را در پی داشت.

با وجود اقدامات دولت در محدود کردن جریان اطلاع رسانی، گزارش های خبری و تصویری تظاهرات مردم و برخورد دولت با آنان، همچنین بازداشت و محاکمه و مجازات گروهی از معترضان، از طریق ارتباط اینترنتی در سطح جهانی انتشار یافت و باعث انتقادات نهادهای مدافع حقوق بشر شد.

Image caption در بیانیه ژنو خشونت حکومت ایران علیه شهروندان این کشور محکوم شده است

آقای مهمانپرست گفت که صدور بیانیه اجلاس شورای حقوق بشر در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران و تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور به منزله "استفاده ابزاری از ساز و کارهای بین المللی و رفتار دوگانه غرب در خصوص موضوع حقوق بشر" است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، تصمیمات مجامع جهانی علیه جمهوری اسلامی "اعتبار سازمان های بین المللی را هدف قرار داده و به همین دلیل، اقدامات آنها باعث نگرانی کشورهای مستقل شده و با مخالفت آنان روبرو گردیده است."

در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، نمایندگان مصر، پاکستان، نیجریه، کوبا و چین به انتشار این بیانیه اعتراض کردند و طرح آن را خلاف آئین نامه اجلاس دانستند.

در رای گیری شورای امنیت در مورد قطعنامه تحریم جمهوری اسلامی نیز، از پانزده کشور عضو شورا، دو کشور ترکیه و برزیل به قطعنامه رای منفی و کشور لبنان به آن رای ممتنع دادند.

رامین مهمانپرست همچنین بیانیه تعدادی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر در محکومیت اقدامات خشونت آمیز حکومت ایران علیه شهروندان این کشور را با ماجرای پیاده شدن کماندوهای اسرائیلی بر کشتی های حامل اقلام اساسی برای ساکنان نوار غزه مرتبط دانست.

در این عملیات نه نفر از سرنشینان کشتی که از شهروندان ترکیه بودند در اثر تیراندازی نظامیان اسرائیلی کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امضاکنندگان بیانیه ژنو را متهم کرد که "با طرح موضوع ایران در یک جلسه نامربوط کاری شورای حقوق بشر، تلاش کردند افکارعمومی در خصوص رژیم صهیونیستی را منحرف کرده و بدین ترتیب، فشار بین المللی بر این رژیم را کاهش دهند."

مطالب مرتبط