الیاس نادران: ‌چرا جزئیات ‌پرونده ‌کوی ‌دانشگاه ‌اعلام ‌نمی‌شود؟

کوی دانشگاه تهران
Image caption مخالفان دولت ایران مدعی اند در جریان حمله گارد ویژه نیروی انتظامی و نیروهای موسوم به لباس شخصی به خوابگاه دانشجویان دست کم ۵ نفر کشته شدند

یک نماینده مجلس ایران می گوید که اگر مسئولان این کشور در رابطه با جزئیات حمله به کوی دانشگاه تهران (۲۴خرداد ۱۳۸۸) اطلاع رسانی نکنند، او اطلاعات خود را در اختیار رسانه ها قرار خواهد داد.

به گزارش وبسایت جهان، الیاس نادران، نماینده مجلس ایران در گفتگویی اختصاصی با این وبسایت گفته که "اهمال و سستی مسئولین در بیان جزئیات این پرونده و افشای عملکرد متخلفینی که احکام قضائی نیز دریافت کرده اند، باعث شده برخی تصور کنند نظام و دستگاه قضائی و کمیته پیگیری حوادث در این رابطه کم کاری کرده است."

آقای نادران در این گفتگو از روند اطلاع رسانی درباره پرونده واقعه کوی دانشگاه تهران انتقاد کرده و گفته است که "نمی دانم آقایان چه بهانه ای برای عدم اطلاع رسانی در این پرونده دارند."

در شامگاه ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ و تنها یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات بحث برانگیز ۲۲ خرداد، نیروهای امنیتی و انتظامی تهران به کوی دانشگاه تهران، واقع در منطقه امیر آباد شمالی تهران، حمله کردند و در تصاویری که چند ماه پس از آن توسط بی بی سی فارسی منتشر شد، برخوردهای خشن نیروهای پلیس و لباس شخصی با دانشجویان خوابگاه دانشجویی مشاهده شد.

یک روز پس از آن و در میان راهپیمایان روز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ (۱۵ ژوئن) دست نوشته هایی دیده شد که در آن به واقعه شب گذشته (۲۴ خرداد) کوی دانشگاه اشاره شده بود و عباراتی نظیر "کوی دانشگاه تهران به خاک و خون کشیده شد،" مشاهده می شد.

اگرچه برگزاری تجمع های دیگر توسط معترضان و کشته شدن شماری از شهروندان، رویداد ۲۴ خرداد دانشگاه تهران را به حاشیه راند، اما در روزهای نخستین پس از این واقعه بسیاری از مسئولان سیاسی ایران به آن واکنش نشان دادند.

تشکیل کمیته "حقیقت یاب" در مجلس ایران و تلاش برای تهیه گزارشی به نمایندگان مجلس، از جمله تلاش هایی بود که در واکنش به واقعه کوی دانشگاه صورت گرفت اما عدم انتشار جزئیات این گزارش طی ماه های گذشته مورد انتقاد مخالفان دولت محمود احمدی نژاد و برخی از اصولگرایان منتقد دولت قرار گرفته است.

آقای نادران که یکی از اعضای هیأت پیگیری حوادث پس از انتخابات و تهیه گزارش از وقایع بازداشتگاه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه تهران است، همزمان با نخستین سالگرد وقوع این واقعه گفت: "واقعا جای تأسف و گلایه دارد که ابعاد این پرونده هنوز برای مردم باز نشده است."

در همین حال کاظم جلالی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران و عضو هیات پیگیری حوادث پس از انتخابات گفته است که گزارش این هیأت در رابطه با جزئیات حمله به کوی دانشگاه آماده شده اما تدوین نشده است.

آقای جلالی که چهارشنبه (26 خرداد) با وبسایت فرارو (نزدیک به جناح اصولگرا) گفت و گو کرده است با اشاره به تدوین نهایی و ارایه گزارش مربوط به بازداشتگاه کهریزک در مجلس ایران، گفته است که گزارشی مشابه نیز درباره حمله به کوی دانشگاه تهیه شده اما هنوز تدوین و ارایه نشده است.

گزارش نمایندگان مجلس ایران در مورد حمله به کوی دانشگاه در ۲۴ خرداد ۱۳۸۸، تاکنون منتشر نشده است. واکنش ها به این وقایع در ماه های گذشته نشان می دهد اختلاف نظرهای جدی میان نمایندگان مجلس، مسئولان دانشگاه و نیروی انتظامی در این رابطه وجود دارد.

مخالفان دولت ایران معتقدند که یکی از علل انتشاز نیافتن گزارش هیأت ویژه تحقیق مجلس آن است که در این گزارش به نقش سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران) و احمد رادان (فرمانده سابق پلیس تهران) در شکل گیری حوادث بازداشتگاه کهریزک اشاره شده است.

معترضان به نتایج انتخابات پس از روی دادن واقعه کوی دانشگاه مدعی شدند که در جریان حمله گارد ویژه نیروی انتظامی و نیروهای موسوم به لباس شخصی به خوابگاه دانشجویان در شب ۲۴ خرداد ماه ۱۳۸۸ (۱۴ ژوئن ۲۰۰۹) دست کم پنج دانشجو کشته شدند.

مطالب مرتبط