توافق سران اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

رهبران اتحادیه اروپا
Image caption رهبران اتحادیه اروپا برای مذاکره در مورد مسائل اقتصادی در بروکسل گرد هم آمده اند

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز، پنجشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) بر سر اعمال مجموعه‌ای جدید از تحریم‌ها علیه ایران توافق کرده‌اند که صنعت نفت و گاز، اشخاص و شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران، شرکت‌های حمل و نقل هوایی و دریایی و مبادلات مالی با ایران را شامل می‌شود.

این اتحادیه اعلام کرده است که هدف این تحریم ها کالاهایی است که کاربرد دوگانه دارند و ممکن است در بخشی از برنامه اتمی ایران یا صنعت نفت و گاز این کشور به کار رود.

این تحریم ها هر گونه سرمایه گذاری جدید در صنعت نفت و گاز ایران یا همکاری فنی و انتقال تکنولوژی در این حوزه را ممنوع خواهد کرد.

همچنین شرکت های حمل و نقل دریایی و هوایی ایران از فعالیت در محدوده اتحادیه اروپا منع می شوند و محدودیت های تازه ای در مورد صدور ویزا و توقیف اموال شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران ایران در نظر گرفته خواهد شد.

این تحریم ها بیمه های تجاری و مبادلات مالی با ایران را هم شامل می شود.

رهبران کشورهای اروپایی همچنین خواهان توقیف اموال ۴۰ شرکت و سازمان شده اند که به گفته آنها در برنامه اتمی یا فعالیت های مربوط به تولید موشک های بالستیک ایران دخالت دارند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعمال این تحریم ها را بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: "اروپا باید نقش خود را در تلاش های بین المللی برای مقابله با برنامه اتمی ایران به طور کامل ایفا کند".

کارشناسان دولت های عضو اتحادیه اروپایی مشخص خواهند کرد که کدام شرکت ها و کالاها شامل تحریم می شوند و چگونه باید این تحریم ها را اعمال کرد.

پیش بینی می شود که فرآیند تهیه فهرست نهایی این شرکت ها و کالاها حدود یک ماه طول بکشد و پیش نویس نهایی در اجلاس بعدی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در پایان ماه ژوئیه تدوین شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته قطعنامه ای جدید علیه ایران تصویب کرد که اعمال تحریم های تازه ای را شامل می شد.

پس از آن دولت آمریکا هم تحریم هایی اضافی علیه ایران در نظر گرفت که در آن نام سرلشکر محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران)، سرتیپ محمدرضا نقدی (فرمانده سازمان بسیج مستضعفان) و احمد وحیدی (وزیر دفاع ایران) به فهرست افراد مورد تحریم اضافه شده بود.

ایران می گوید این تحریم ها اثری بر برنامه اتمی این کشور نخواهد داشت.

توافق بر سر تحریم های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران در حالی اعلام می شود که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای مذاکره با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران ابراز آمادگی کرده بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران امروز گفته است که کشورش برای ادامه مذاکره با غرب شرایطی خواهد گذاشت که تحریم کنندگان ایران را "پشیمان" کند.

مطالب مرتبط