احمد منتظری خواهان واکنش علما به وقایع اخیر قم شد

Image caption احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری از علمای ایران خواست خطر وقایع اخیر برای وجاهت حوزه و مرجعیت را به گوش مسئولان حوزه برسانند

احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری از علمای ایران خواست سکوت خود را در قبال حمله این هفته به بیت پدر فقیدش و آیت الله یوسف صانعی بشکنند.

آقای منتظری گفته که چنین برخوردهایی حتی در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران، صورت نگرفته بود.

احمد منتظری در نامه خود ابتدا جزییات حمله گروهی از لباس شخصی ها به بیت آیت الله منتظری را توضیح داده. او نوشته که این حمله از ساعت سه بعد از ظهر یکشنبه 23 خرداد آغاز شد ولی در ساعت چهار صبح دوشنبه، مهاجمان توانستند در را با دیلم بشکنند و وارد دفتر شوند.

آقای منتظری می گوید در تمام لحظاتی که مهاجمان مشغول تخریب وسایل و سر دادن شعارهایی علیه آیت الله منتظری بودند، ماموران انتظامی تنها تماشاچی بودند.

آقای منتظری می افزاید که سپس در ساعت شش صبح ماموران دادگاه ویژه روحانیت از راه رسیدند و ضمن شکستن گاوصندوق و ضبط وجوهات شرعی طلاب، آثار جرم مهاجمان از جمله لوازم شکسته و شعارهای روی دیوار را پاک کردند.

آقای منتظری در ادامه از علما پرسیده است: "چگونه می توان این گونه تجاوزات آشکار و حملات وحشیانه به دفاتر بیوت مراجع و غارت اموال آنها را به نام اسلام و حمایت از ولایت فقیه و با حمایت نهادهای حکومتی توجیه کرد؟"

پسر آیت الله منتظری در پایان حق شکایت به مراجع حقوقی بین المللی را برای خود محفوظ دانسته ولی از علمای ایران خواسته است که آنها ابتدا پیش قدم شوند و "خطر این اعمال زشت را برای وجاهت حوزه و مرجعیت و نیز قبح آن را به نحو موثر به اطلاع مسئولان حکومتی تصمیم گیرنده برسانید."

ادامه محکومیت حمله به بیت علما

در همین حال موج محکومیت حمله به بیت آیت الله منتظری و آیت الله صانعی از سوی شخصیت ها و احزاب و تشکل های اصلاح طلب ادامه دارد.

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی نیز در بیانیه ای این حملات را بخشی از یک "سناریوی تلخ" دانسته که از سال پیش با حمله به حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز شد و با یورش به بیت آیت الله دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان، در شیراز ادامه یافت.

خانم رهنورد نوشته است: "در اینجا انصافا باید اذعان داریم که ما زنان نسبت به آیت الله العظمی صانعی دینی بزرگ بر دوش داریم چرا که ایشان به عنوان یک فقیه مورد اعتماد امام و ملت، خود سالیان درازی است که رئوس مشکلات زنان را در روند رفع تبعیض و خشونت زدایی فهرست کرده و برای تمامی آنها راه حل های علمی و فقهی بیان داشته اند."

همچنین جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز این حملات را "بیانگر استیصال ستاد کودتا علیه جنبش سبز" و معترضان دانسته است.

جبهه مشارکت نیروهای بسیج را عامل این "حمله سازماندهی شده معرفی کرده است.

در بیانیه این حزب اصلاح طلب آمده است: "این عده معدود پا به رکاب همانهایی هستند که در غائله چهاردهم خرداد (ممانعت از سخنرانی حسن خمینی) آن افتضاح را در حرم امام بوجود آوردند. آنها اگر تضمین امنیتی برایشان وجود نداشت، این مقدار جسارت و گستاخی نمی یافتند. جبهه نرفتگانی که از مقابله و رویارویی با دشمن مسلح حیثیتی نیافته اند اکنون در حمایت نیروهای انتظامی و امنیتی عربده می کشند و رگ گردن راست می کنند و در جایی که جز پرسش "رای من کو" سلاحی در دست رقیب نیست، مستانه رجز می خوانند و مبارز می طلبند."

همچنین مجمع روحانیون مبارز نیز حمله به مهدی کروبی و بیت آیت الله صانعی در قم را محکوم کرد.