مدودف از تحریم‌های یک جانبه علیه ایران انتقاد کرد

دیمیتری مدودف
Image caption آقای مدودف گفت که روسیه هنگام مذاکره درباره قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران با تحریم های یکجانبه موافقت نکرده است.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه از اعمال تحریم های یک جانبه از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.

آقای مدودف روز پنجشنبه ۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن) در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت ژورنال گفت که روسیه و آمریکا باید با "اقدامات مشترک" تلاش کنند ایران را به مذاکره بر سر برنامه اتمی خود ترغیب کنند.

یک هفته پس از تصویب قطعنامه تحریم های ایران در شورای امنیت که با رای مثبت روسیه همراه بود، اتحادیه اروپا بر سر اعمال مجموعه‌ای جدید از تحریم‌ها علیه ایران توافق کرد که صنعت نفت و گاز، اشخاص و شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران، شرکت‌های حمل و نقل هوایی و دریایی و مبادلات مالی با ایران را شامل می‌شود.

همزمان دولت آمریکا نام شمار دیگری از افراد و شرکت های ایرانی را به فهرست بلند تحریم های یکجانبه خود افزوده است.

آقای مدودف در واکنش به این تحریم های یکجانبه گفت که آمریکا با اعمال این تحریم ها چیزی از دست نمی دهد چون برخلاف روسیه و چین روابط اقتصادی با ایران ندارد.

او گفت که روسیه هنگام مذاکره با کشورهای عضو دائم شورای امنیت و آلمان بر سر قطعنامه تحریمی این شورا علیه ایران با چنین اقدامات یکجانبه ای موافقت نکرده است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین از تاثیر این تحریم ها بر مردم ایران ابراز نگرانی کرد.

پیشتر وزارت خارجه روسیه هم با انتشار بیانیه ای از اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا ابراز نارضایتی کرده و آن را "غیر قابل قبول" خوانده بود.

رفتار "اسکیزوفرنیک"

در واکنش به این بیانیه دیروز رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت روسیه با رفتار "اسکیزوفرنیک" خود از یک سو ایران را تهدیدی امنیتی تلقی می کند و از سوی دیگر به دنبال روابط تجاری با این کشور است.

آقای گیتس در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا نسبت به ارتباطات تجاری مسکو با تهران ابراز نگرانی کرد و آن را "رهیافتی اسکیزوفرنیک" خواند.

رابرت گیتس گفت روسیه از یک طرف ایران را تهدیدی جدی می انگارد و از طرف دیگر نمی خواهد از فرصت های تجاری در این کشور بگذرد.

همزمان خبرگزاری دولتی ایتارتاس در روسیه به نقل از نماینده بخش مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اعمال تحریم ها بر ایران تاثیری بر روند ساخت نیروگاه اتمی بوشهر نخواهد گذاشت.

او همچنین گفت که ساخت نیروگاه اتمی بوشهر باید در ماه اوت به پایان برسد.

مطالب مرتبط