اعتراض شدید جنتی به سخنان احمدی نژاد درباره حجاب

احمد جنتی
Image caption احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و از روحانیون تند روی ایران در نماز جمعه تهران خواهان ادامه برخورد های پلیس با "بدحجابی" شد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد، در مخالفت با نحوه برخورد با "بدحجابی" به شدت انتقاد کرده و گفته است که هیچکس حق ندارد جلوی اقدامات پلیس را در این زمینه بگیرد.

آقای جنتی در نماز جمعه ۲۸ خرداد (۱۸ژوئن) تهران از اظهارات اخیر رئیس جمهوری ایران مبنی بر "کار فرهنگی" در موضوع پوشش و حجاب انتقاد کرد و گفت که چطور فقط در زمینه برخورد با "بد حجابی" باید کار فرهنگی کرد.

او با اشاره به این که برای اجرا نکردن قوانین جاری در کشور، مجازات هایی تعیین شده، به مجازات های سنگین چون اعدام اشاره کرد و گفت: "پس با این حساب قاچاقچی و تروریست را چرا می کشید؟ کار فرهنگی کنید. چرا دزد را مجازات می کنید؟ کار فرهنگی کنید تا اصلاح شود."

یک روز پیشتر، مرتضی تمدن، استاندار تهران اظهارات آقای احمدی نژاد را ملاک اجرای طرح حجاب و عفاف دانسته و گفته بود که دولت می خواهد در این مورد در قالب فرهنگ سازی اقدام کند و تاکید کرده بود که قصد "بگیر و ببند" ندارد.

اظهارات جنجال برانگیز آقای احمدی نژاد مبنی بر مخالفتش با نحوه برخورد با مساله "بد حجابی" که در شامگاه یکشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) از تلویزیون ایران پخش شد، انتقادات بسیاری از اصولگرایان و مقامات ایران را به دنبال داشت.

او گفته بود که روش های موجود در زمینه برخورد با "بدحجابی" را قبول ندارد و تا آنجایی که بتواند با این موضوع برخورد و آن را کنترل خواهد کرد.

آقای جنتی، حجاب را قانون خدا دانست و درباره این اظهارت آقای احمدی نژاد گفت: "ای کاش او مساله حجاب را مطرح نکرده بود که مایه زحمت شود."

او گفت که با تخلف یک مامور که نباید جلوی اجرای قانون گرفته شود و مثال زد: "اگر یک مامور مالیات که متاسفانه خیلی هم کار خلاف می کنند، تخلف کرد، بگوییم دیگر مالیات نمی گیریم."

آقای جنتی به امامان جمعه توصیه کرد که دراین باره تذکر دهند و "به خاطر دستور اشخاص نباید دستور خدا را زیر پا بگذارند، هر که می خواهد هر دستوری بگذارد، دستور خدا مافوق دستورهاست."

او در ادامه از اقدامات انجام شده توسط پلیس ایران قدردانی کرد و تاکید کرد که کسی حق ندارد دست نیروی انتظامی را ببندد. نیروی انتظامی باید کار خودش را بکند.

پلیس ایران در ماه گذشته طرحی به نام "طرح جدید امنیت اخلاقی" را به اجرا گذاشته است و تعداد زیادی خودرو را توقیف و با افراد زیادی به عنوان "بدحجاب" و "مزاحم نوامیس" برخورد کرده است.

یک روز پیشتر احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز با انتقاد از اظهارات آقای احمدی نژاد، او را بی توجه به اجرای مسایل شرعی دانسته و گفته بود: "متاسفانه برخی از آقایان به جای آنکه به رضایت خدا بیاندیشند به دنبال رضایت برخی از مردم هستند."

او تاکید کرده بود که در مساله حجاب که حفظ و رعایت آن یک دستور شرعی است، رضایت مردم نباید ملاک باشد بلکه رضایت خداوند متعال شرط است.

انتقاد از آقای احمدی نژاد دامنه وسیعی پیدا کرده است و محمد نبی حبیبی، دبیر کل جزب موتلفه اسلامی در قم از اظهارات آقای احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت که اگر از اصلاح طلب ها، کسی چنین حرف هایی می زد، " ما او را رها نمی کردیم."

او گفت: "اگر بخواهیم این طور رفتار کنیم نباید کسی را که شرب خمر می کند را مجازات کنیم چرا که معلوم نیست برای او کار فرهنگی انجام شده است یا نه."

آقای حبیبی از اینکه برخی "آقایان داد مراجع را در می آورند" انتقاد کرد و در پاسخ به کسانی که سختگیری حجاب در ادارات را جبر می دانند گفت: "خوب جبر می شود، بشود، ما اگر مخالف این جبر بودیم که اصلا انقلاب نمی کردیم."

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه از وضعیت پوشش زنان در ایران انتقاد کرده و از دولت خواسته بودند که با این موضوع برخورد کند.

۲۲ خرداد به آرامی برگزار شد

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنانش به روزهای ۱۴ و ۲۲ خرداد اشاره کرد و گفت: "برای هر دو روز کسانی که نه خودشان را می شناسند، نه مردم را و نه جایگاه شان را بین مردم می دانند توطئه هایی را پیش بینی کرده بودند اما هر بار در عمل شکست خوردند."

او از نیروهای امنیتی و پلیس تقدیر کرد و گفت: "کشفیاتی نیز صورت گرفت که اگر این کشفیات انجام نمی شد و دشمنان می توانستند اقدامی کنند مشکل پیش می آمد."

۱۴ خرداد، در جریان مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، بنیاد گذار جمهوری اسلامی، عده ای مانع سخنرانی حسن خمینی، نوه آقای خمینی شدند و با شعار هایی او را به حمایت از مخالفان دولت ایران متهم کردند.

مطالب مرتبط