انتساب حمله به دفتر مراجع در قم به هواداران دولت

عکس از سایت دفتر آیت الله صانعی
Image caption چند روز پیش تر ، دفتر آیت الله صانعی عکس هایی از تخریب دفتر او را منتشر کرد، این حمله واکنش های بسیاری را در پی داشت

دو نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران در اظهارات جداگانه ای حمله به دفاتر مراجع تقلید منتقد در قم را به هوادارن دولت نسبت دادند و خواهان شناسایی و دستگیری عوامل این حمله ها شدند.

قدرت الله علیخانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز جمعه ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) در گفت و گو با پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس (پارلمان نیوز) به انعکاس گسترده و بازتاب منفی ای که این حادثه برای جمهوری اسلامی به عنوان حکومت دینی داشته است اشاره کرد.

او گفت که آیت الله صانعی از منتقدان دولت بوده است و "از اینکه دولتی که مدعی است بیشترین انتقادها را پذیرفته، پاسخ منتقدانش را اینگونه می دهد" ابراز تاسف کرد.

کمتر از یک هفته پیش، عده ای به دفاتر آیت الله یوسف صانعی و آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه حمله کرده و اموال این دفاتر را تخریب کردند. چند ساعت پس از این حمله، ماموران دولتی دفتر آقای منتظری را پلمپ کردند.

آیت الله منتظری حدود شش ماه پیش درگذشت اما دفتر او طبق سنت مراجع درگذشته شیعه، برای پاسخگویی به سئوالات شرعی، حفظ و انتشار آثار و مدیریت وجوهات شرعی دایر بود.

آقای علیخانی از اینکه "حریم ها و حرمت ها" شکسته شده ابراز تاسف کرد و گفت که افرادی با نادانی خود به کشور لطمه می زنند و چهره ای خشن از نظام در مجامع بین المللی معرفی می کنند."

او ادامه این "حرکات خودسرانه" را فاجعه نامید و تاکید کرد که دستگاه های قضایی و امنیتی موظف هستند هر چه سریع تر برای شناسایی عوامل این حمله ها، که اکثرا افراد "شناخته شده" هستند، اقدام کنند.

حسین هاشمیان، دیگر نماینده فراکسیون اقلیت مجلس نیز روز جمعه ۲۸ خرداد (۱۸ژوئن) به پارلمان نیوز گفت که در قم تعدادی از افراد "نماینده جریان حاکم" هستند و آن ها این کارها را با هماهنگی حکومت انجام می دهند و اگر مقامات حکومت مخالف این اقدامات بودند می توانستند مانع شوند.

آقای هاشمیان جلوگیری از سخنرانی حسن خمینی در روز ۱۴ خرداد را هم به این گروه نسبت داد و گفت: "سناریوی ۱۴ خرداد هم زیر سر خودشان بود و با هماهنگی خودشان صورت گرفت."

او تاکید کرد که اگر این اقدام با هماهنگی و رضایت حکومت انجام نشده بود، نیروهای امنیتی، انتظامی و گارد ویژه می توانستند این افراد را دستگیر کنند و یا مانع اقدامات آنها شوند.

آقای هاشمیان از عملکرد رادیو و تلویزیون ایران نیز انتقاد کرد و گفت: "امروز صدا و سیما به یکی از ابزارهای فتنه تبدیل شده که با اعمال بدترین مدیریت و با عملکردی ضعیف به مشکلات کشور دامن می زند."

یک روز پیش از اظهارات این دو نماینده مجلس، احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری با انتشار نامه ای از روحانیان شیعه در ایران خواست سکوت خود را در قبال حمله این هفته به دفاتر پدرش و آیت الله یوسف صانعی بشکنند.

روز چهاردهم خرداد و در جریان برگزاری مراسم بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی نیز عده ای در سخنرانی نوه او اخلال کردند و با شعار دادن علیه منتقدان دولت، مانع از سخنرانی او شدند.

این حادثه و حمله های چند روز بعد از آن در قم بازتاب های بسیاری داشت، اما از پیگیری و بررسی این حوادث به وسیله مقامات رسمی و دولتی ایران خبری منتشر نشد.

مطالب مرتبط