سارکوزی: آماده مذاکره فوری با ایران هستیم

نیکلا سارکوزی و دیمتری مدودف
Image caption آقای سارکوزی در سن پترزبورگ با آقای مدودف دیدار کرده است

رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با همتای روس خود گفت که کشورش آماده است بدون فوت وقت مذاکره با ایران را بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کند.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، نیکلا سارکوزی روز شنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در جریان ملاقات با دیمتری مدودف در سن پترزبورگ گفت که هدف شورای امنیت سازمان ملل از اعمال دور تازه تحریم های علیه ایران تنبیه این کشور نبوده، بلکه این بوده است که رهبران ایران را به بازگشت به گفت و گوهای اتمی متقاعد کند.

دفتر آقای سارکوزی می گوید که این گفت و گوها بر اساس توافق ایران با ترکیه و برزیل در مورد جزئیات پیشنهادی مبادله سوخت و پاسخ دولت های آمریکا، فرانسه و روسیه به آن خواهد بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در روز ۲۷ اردیبهشت با صدور بیانیه ای مشترک با رئیس جمهوری برزیل و نخست وزیر ترکیه پذیرفت که بخشی از اورانیوم غنی شده خود را به منظور تبدیل به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به ترکیه بفرستد، اما دولت های آمریکا، فرانسه و روسیه در نامه هایی جداگانه خطاب به ایران ملاحظاتی را در مورد این توافق مطرح کردند.

آقای احمدی نژاد در واکنش به قطعنامه تحریمی جدید شورای امنیت که ساعتی پس از ارائه نامه این سه کشور به آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین صادر شد، گفت که شرایط ایران برای مذاکره تغییر کرده است و این شرایط تازه طرف های غربی را از تصویب قطعنامه "پشیمان" خواهد کرد.

جزئیات شرایط تازه ایران هنوز اعلام نشده است، اما مقامات ایران گفته اند که پاسخ دعوت هفته گذشته کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران برای آغاز گفت و گوها رابه زودی خواهند داد.

اتحادیه اروپا و دولت آمریکا در پی تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت، دور تازه ای از تحریم های یک جانبه اضافی هم علیه ایران اعلام کردند که با انتقاد روسیه مواجه شد.

آقای مدودف در این مورد گفته بود که مقامات کشورش در جریان مذاکرات شورای امنیت برای تشدید تحریم های ایران، تحریم های یک جانبه را نپذیرفته بود.

مطالب مرتبط