بررسی روزنامه های صبح تهران - یکشنبه سی ام خرداد

تیترهای اول

"توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" عنوان اصلی مردم سالاری است، "توقف اجرای اساسنامه در دانشگاه آزاد با حکم دادگاه" تیتر اول ابتکار، تهرانامروز از "ورود قوه قضاییه به پرونده دانشگاه آزاد" خبر داده، "نفس راحت جاسبی" عنوان اصلی آرمان است و ایران روزنامه دولت نوشته "حربه‌های فراقانونی جاسبی در برابرتحولات دانشگاه آزاد".

کیهان به عنوان "آسیب شناسی فتنه 88 در كنگره آمریكا" نوشته حمایت كردیم ولی موفق نبودیم، خراسان از "طرح نظارت بر رفتار و عملکرد قضات" خبر داده که این هفته در مجلس بررسی می شود و ابرار در تیتر اول خود نوشته "بررسی عملکرد برنامه چهارم در کمیسیون تلفیق".

حمایت از زبان معاون قوه قضاییه نوشته "شهید بهشتی الگوی قانون مداری است"، رسالت از همین مقام نقل کرده "حجاب قانون است نباید اعمال سلیقه شود" و جام جم نوشته "جایزه جهانی فردوسی روی میز یونسکو".

"تجارت و سیاست بدون استرات‍ژی تعریف شده" عنوان اصلی سیاست روز است، دنیای اقتصاد از "اوضاع اجاره بها در فصل نقل و انتقال" خبر داده و جهان صنعت در صدر اخبار خود نوشته "سوآپ نفت خانم متوقف شد".

"اعتراف مطبوعات اسرائیلی به شکست طرح محاصره غزه" گزارش اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

گزیده مقالات

دانشگاه آزاد و رای دادگاه

کیهان نوشته رای دادگاهی که اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو می کند در حالی صادر شده که شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارجاع موضوع دانشگاه آزاد از سوی رهبر به تصویب اساسنامه پرداخته و دادگاه مذكور صلاحیت دخالت در این امر را ندارد به ویژه این كه اساسا وقف اموال عمومی برای انحصار آن در خدمت تیمی خاص كه هیچ مالكیتی بر آن اموال ندارد، كلاهبرداری علنی است و جای تعقیب قضایی دارد.

به نوشته این روزنامه در همین حال گزارش برخی خبرگزاری ها حاكی از دستور تیم حاكم بر دانشگاه آزاد برای طومارنویسی به نام دانشجویان و اساتید این دانشگاه در جهت تعلیق یا تاخیر در اجرای مصوبه دانشگاه آزاد است.

کیهان در عین حال در انتهای گزارش خود از عبدالله جاسبی به عنوان رئیس دایمی دانشگاه آزاد نام برده و نوشته که او اخیرا ادعا كرده بود هیچ تعلقی به ریاست دانشگاه ندارد، حال تصورش را بكنید اگر تعلقی در میان بود چه اتفاقی رخ می داد!

ایران روزنامه دولت است که خبر داده چهار تشکل دانشجویی علیه رییس دانشگاه آزاد نوشته اند و از طومار نویسی به دستور تیم حاکم بر دانشگاه آزاد خبری در روزنامه ها نیست.

روسیه و منافع ملی اش

بهرام امیراحمدیان در سرمقاله آرمان نوشته روسیه دراین قطعنامه‌ها سعی می‌کند کمترین ضرر را برای ایران داشته باشد و تا آنجا که بتواند تلاش می‌کند ازغلظت وحدت این قطعنامه‌ها نسبت به ایران بکاهد، چرا که روسیه منافعی را برای خودش دارد. امااگردرنظربگیریم که ایران فقط یک درصد در روابط تجاری واقتصادی روسیه سهم دارد نباید بیش از این انتظار داشته باشیم.

به نوشته این مقاله این که روسیه سامانه‌های S-300 را تحویل نداده است، آن هم بحثی است که تحت تاثیر مناسبات روسیه با غرب نیز می‌تواند باشد به انضمام این که در نظر گرفتن فضای تحریم چهارم نیز بسیار مهم است. از این منظر با وجود این که ایران و روسیه در سال 2005 این قرارداد را امضا کردند و ایران نیز اعتبارهای لازم را برای آن پرداخت کرده ولی روسیه تاکنون آن را به تاخیر انداخته است، بسیار معنادار است.

این کارشناس مسائل روسیه در مقاله آرمان تاکید کرده مناسبات با روسیه بستگی به نگاه ما به روسیه و نگاه روسیه به ما دارد. ما باید نوع روابط خود را حساب شده تر کنیم .هر کشوری می‌تواند مثل روسیه دو گانه عمل کند. ما باید در دیپلماسی خود کاملا دقیق عمل کنیم. ایران این پتانسیل را دارد ولی باید بیشتر به کار بگیرد.

نقد سخنان رییس جمهور

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ضمن تائید آن چه رییس جمهور قبل از صدور قطعنامه شورای امنیت در تهدید به قطع مذاکره با اروپا و آمریکا گفته بود انتقاد کرده که چرا رییس دولت بعد از دور قطعنامه جدید نظر خود را تغییر داده و به فاصله كمتر از 10 روز گفته ما آماده مذاکره هستیم و بارها گفته ایم که می خواهیم گفتگو کنیم.

سخنی که به نظر این روزنامه دولتمردان جمهوری اسلامی باید سخنان خود را بگونه‌ای تنظیم نمایند كه همواره خالی از تناقض و ایرادها و اشكالات باشد. دولتمردان كشورهای استكباری در سخنان و اعمالشان گرفتار تضاد و تناقض و دخالت در امور ملت‌ها هستند. این، همان چیزی است كه دولتمردان ما باید از آن پرهیز نمایند.

روزنامه جمهوری اسلامی از گفته رییس جمهور درباره این که دولت باید نجات مردم آمریکا را هم در دستور کار خود قرار داده نیز انتقاد کرده و نوشته نجات ملت آمریكا از حكومت زورگوی آن كشور از 32 سال قبل تاكنون از خواسته‌های مردم ایران است و چیز تازه‌ای نیست، لكن این از ماموریت‌های جهانی دولتمردان ایران نیست.

بی‌نیازی از بازار؟

غزال بابایی در سرمقاله جهان صنعت نوشته در حالی که ترکیه همسایه ایران بدون داشتن حتی یک بشکه نفت و یک مترمکعب گاز درصدد است به تاثیرگذارترین بازیگر عرصه انرژی در آینده تبدیل شود و از این ‌رو سیاست‌های جدی و مهمی را برای عملی کردن این هدف در دستورکار خود قرار داده است، ایران با دارا بودن دومین ذخایر نفتی و دومین ذخایر گازی جهان و همچنین موقعیت استراتژیک و ویژه‌ای که می‌تواند خزر را به خلیج‌فارس متصل کند، آنچه را در حوزه انتقال و سوآپ در دست داشته نیز باید از کف رفته بیانگارد.

به نوشته این مقاله بهتر بود وزارت نفت که این روزها با دوستان ترکمنستانی به منظور امضای قرارداد الحاقیه خرید گاز و رساندن حجم واردات از این کشور به 14 میلیارد مترمکعب در سال نشست و برخاست‌هایی متعدد داشته و خبر از توافقاتی برای رساندن حجم واردات به 20 میلیارد مترمکعب در سال می‌دهد، توضیح دهد در این مسیر، بده‌بستان‌ها چگونه شکل گرفته است که افزایش واردات گاز محقق می‌شود و همزمان سوآپ نفت متوقف می‌ماند یا ممکن است متوقف بماند.

سرمقاله جهان صنعت در پایان نوشته کاش وزارت نفت این بار سریع و صریح توضیح دهد سیاست‌های عملی‌اش برای سوآپ نفت چیست. آیا افزایش قیمت به معنای بی‌نیازی ایران به این بازار است؟

اجاره بها

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته افزایش اجاره‌بها در یک سال منتهی به اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، با توجه به کاهش قیمت مسکن در دو سال گذشته و ثبات این بازار در سال‌جاری، تعجب برخی را برانگیخته و شاید موجب دامن زدن به این تصور شده که این افزایش‌ها نشان از وجود حباب در این بازار دارد.

به نوشته محمد صادق الحسینی در این مقاله دولت‌ها نسبت به افزایش قیمت مسکن حساس هستند؛ اما مولفه دیگری که دولت باید در تصمیم خود نسبت به آن حساس باشد، عرضه مسکن در آینده است. یعنی در کنار حساس بودن نسبت به قیمت‌های فعلی باید شرایط را به گونه‌ای رقم زد که عرضه مسکن در آینده به اندازه تقاضای بازار از رشد برخوردار شود؛ چرا که در غیر این صورت، رکود فعلی زمینه‌ساز جهش قیمت مسکن در آینده خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در سرمقاله دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده که اولا افزایش فعلی در اجاره‌بها لزوما حباب گونه نیست و ثانیا این افزایش اجاره‌بها می‌تواند با افزایش عرضه مسکن در آینده همراه شود که نه تنها موجب تحرک بازار مسکن را فراهم می‌آورد، بلکه افزایش قیمت‌های مسکن در آینده را نیز تعدیل می‌نماید.

پنج سال بعد از افتتاح

پریسا پناه‌خواهی در گزارشی در سیاست روز نوشته آزادراه زنجان – تبریز یكی از هزاران پروژه پر حاشیه و پر سر و صدای وزارت راه است كه سریال دنباله‌داری را به خود اختصاص داده‌است. با وجود گذشت 6 سال از اولین افتتاح رسمی این پروژه، هنوز ارگان‌های مختلف و ذی‌النفع، مواضع مختلف و متفاوتی را در خصوص این آزادراه اتخاذ می‌كنند و هنوز تكلیف این پروژه مشخص نیست.

به گزارش این روزنامه آزادراه زنجان - تبریز اولین آزادراه کوهستانی کشور به طول 285 کیلومتر است که در سه فاز به اجرا در آمده است و یكی از محورهای كریدور ترانزیت ملی و بین المللی و همچنین بخشی از راه ابریشم محسوب می‌شود که عملیات احداث آن از سال 1375 آغاز شده، اما به دلیل مشكلات مختلف كه ریشه در عدم تامین اعتبار و بدهی شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل به پیمانكار آن دارد، هنوز تكمیل و تحویل سازمان راهداری نشده است.

به نوشته سیاست روز آزادراه زنجان- تبریز از سال 1383 چند بار افتتاح شده و زیر بار ترافیك رفته است. هربار مسئولین وزارت راه وعده جدیدی برای تكمیل و افتتاح این پروژه می‌دهند اما هنوز مناقشه بر سر بهره برداری از آن بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد.

فاجعه زیست محیطی در کنار تهران

ایران روزنامه دولت خبر داده دفن سنتی و غیر‌بهداشتی زباله‌های پایتخت در منطقه كهریزك در طول سال‌های گذشته، موجب ایجاد دریاچه شیرابه 12 هكتاری از این زباله‌ها و تجمیع 10 میلیون متر مكعب گاز متان در منطقه كهریزك شده است.

به گزارش خبرنگار این روزنامه توجه نداشتن به شیوه‌های صحیح دفن و امحای زباله در مركز دفن زباله كهریزك و عملكرد مبهم و غیر‌اصولی سازمان بازیافت شهرداری تهران بدون توجه به حفظ ایمنی و سلامت مردم این منطقه بویژه در سال‌های اخیر بهداشت عمومی و سلامت محیط را با تهدید جدی مواجه كرده است، به‌طوری كه طبق آمار و مستندات موجود، بروز یك فاجعه انسانی در كهریزك دور از ذهن نیست.

گزارش ایران نشان می دهد در بخش‌های مختلف مركز دفن زباله كهریزك شاهد ایجاد حوضچه‌های شیرابه زباله هستیم كه از به هم پیوستن این حوضچه‌ها یك دریاچه شیرابه 12 هكتاری به‌وجود آمده است كه بوی نامطبوع آن در تمامی شهر منتشر شده و زندگی را بر اهالی و مردم این منطقه سخت و دشوار كرده است. دین وضعیت بیشتر ساكنان را با انواع و اقسام بیماری‌های پوستی و تنفسی دست به گریبان كرده است.