مجلس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در باره دانشگاه آزاد را لغو کرد

دانشگاه آزاد
Image caption با تصمیم مجلس، دانشگاه آزاد با همان اساسنامه قبلی به کارش ادامه خواهد داد

مجلس ایران کلیات طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد لغو می شود.

این اقدام مجلس یک روز بعد از آن صورت گرفت که دادگاهی در تهران دستور توقف اجرای اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر کرده بود. بر اساس رای این دادگاه، دانشگاه آزاد بر اساس اساسنامه فعلی به کار خود ادامه خواهد داد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، چندی پیش با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، اختیارات دولت را در اداره این دانشگاه غیر دولتی افزایش داده و اعضای جدیدی برای عضویت در هیات امنا معرفی کرده بود.

طرح نمایندگان مجلس بر این اساس تنظیم شده که دانشگاه آزاد بر اساس مصوبه ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده است و برای اصلاح اساسنامه آن نمی توان فقط با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار را انجام داد.

طرح مجلس، تاکید دارد که برای اصلاح اساسنامه ابتدا دانشگاه آزاد باید پیشنهاد اصلاح را ارائه دهد و این پیشنهاد به تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

بنابر به مصوبه مجلس، هر گونه تعییر در اساسنامه اولیه دانشگاهها با پیشنهاد هیات موسس و تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد و کلیه مصوبات وضع شده مغایر با این آن لغو می شود.

در هنگام بررسی طرح تعیین تکلیف و وقف مراکز آموزش عالی در مجلس، برخی نمایندگان نظیر الیاس نادران و علیرضا زاکانی از حامیان دولت با تصویب این طرح مخالف بودند. از نظر این گروه از نمایندگان، مجلس نباید در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد آن شده، دخالت کند.

الیاس نادران نماینده تهران از جمله مخالفان این طرح گفت که به مصلحت مجلس نیست که وارد منازعات دانشگاه آزاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی شود.

در هنگام بررسی این طرح در مجلس، محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس با استناد به سخنان مخالفان و اصل 110 قانون اساسی، اخطار قانون اساسی داد و گفت که ورود مجلس به بحث اساسنامه دانشگاه آزاد "یک امر ولایی و غیر مجاز" است.

با ربط دادن بحث شورای عالی انقلاب فرهنگی و اختیارات رهبری، علی لاریجانی رئیس مجلس گفت که "اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد ربطی به رهبری ندارد و مقام معظم رهبری مشخصا در این زمینه نظری نداشته اند اما ضابطه ای بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس است که رهبری آن را تعیین کرده اند. بر اساس این ضابطه، جایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد شده اند، ما (مجلس) نباید وارد شویم."

با این سخنان آقای لاریجانی اخطار قانون اساسی را وارد دانست و آن را به رای گذاشت اما نمایندگان با 95 رای موافق و 85 رای مخالف و ده رای ممتنع به این اخطار رای ندادند.

آقای احمدی نژاد، از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴ انتقاد های تندی از عملکرد دانشگاه آزاد داشته است و سعی داشته این دانشگاه غیر انتفاعی را تحت کنترل دولت درآورد.

سال گذشته همزمان با تلاش های دولت آقای احمدی نژاد برای تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و بر اساس آن موقوفات دانشگاه آزاد باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.

پس از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد و این تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناقشه ای میان مدیران کنونی دانشگاه آزاد که از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی هستند و طرفداران دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شد.

در ماههای گذشته این اختلافات بعد از معرفی اعضای جدید هیات امنا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ورود دادسرای عمومی و انقلاب تهران به یکی از ساختمانهای دانشگاه آزاد، ابعاد تازه ای پیدا کرد و با ورود مجلس به این ماجرا دامنه بحث ها از دولت و دانشگاه آزاد فراتر رفته است.

مطالب مرتبط