به روز شده:  15:29 گرينويچ - 20 ژوئن 2010 - 30 خرداد 1389

رفسنجانی: می ترسم کناره گیری از سیاست، قهر تعبیر شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان گفته که مایل است بازنشسته شود اما به دلیل این که ممکن است این کار قهر تلقی شود، از این کار خودداری کرده است.

آقای رفسنجانی در گفتگویی با ماهنامه مدیریت ارتباطات برای نخستین بار کناره گیری از قدرت را مطرح کرده اما گفته که "می ترسم که عوارض بد سیاسی داشته باشده و به نوعی قهر تلقی شود که نمی خواهم انجام دهم."

وی البته تاکید می کند که " بازنشسته هم بشویم همین است؛ ما که نمی توانیم بیکار بگردیم."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفتگو در باره فعالیت ها روزانه اش می گوید که کارهایش این روزها چندان "شلوغ و پرحجم" نیست و دلیل آن نیز "مقداری اجبار" بوده و مقداری نیز خود خواسته است.

او در پاسخ به این پرسش که "اجبار زمانه یا حکومت" باعث چنین وضعیتی شده، می گوید که این وضعیت "به خاطر شرایط سیاسی کشور است."

مصاحبه آقای هاشمی رفسنجانی اگر چه با موضوع ارتباطات و نقش ماهواره، رسانه ها و اینترنت شروع شده اما مهمترین بخش آن به حوادث انتخابات و دیدارهای وی با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و نامه معروف وی دو روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری اختصاص دارد.

در یک سال گذشته شایع بود که دیدارهای آقای هاشمی رفسنجانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری با آقای خامنه ای کم شده، اما آقای هاشمی رفسنجانی می گوید که "نه، قبلا هفته ای یک ملاقات رایج و حتمی داشتیم. بعدا که کارها کمتر شد دو هفته یک ملاقات داریم که معمولا دو ساعت طول می کشد و گاهی تا شام است."

رئیس مجلس خبرگان می گوید که گاهی هم که "مسئله ای پیش بیاید تلفنی یا حضوری صحبت می کنیم."

اکبر هاشمی رفسنجانی

آقای رفسنجانی با آنکه از بازنشستگی حرف زده اما گفته که نمی تواند بیکار بگردد

در بخشی از این گفتگو، آقای هاشمی رفسنجانی در باره نامه معروفش توضیح می دهد که دو روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهورس سال گذشته منتشر شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز 19 خرداد سال 1388 در اعتراض به آنچه "اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه" محمود احمدی نژاد در جریان مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی خواند، نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نوشت و در آن تلویحا از سکوت آقای خامنه ای در این ماجرا گلایه کرد.

آقای رفسنجانی در این گفتگو توضیح می دهد که نامه را پیش از انتشار برای آقای خامنه ای فرستاده بود اما چون جوابی نگرفته بود و فرصت تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رو به پایان بود، تصمیم به انتشار نامه گرفته است.

او می گوید که بعد از آن به دیدار آیت الله خامنه ای رفته و آقای خامنه ای با دیدنش به وی گفته که "داشتم نامه شما را از روی کامپیوتر می خواندم."

نظر آیت الله خامنه ای نسبت به نامه آنطور که آقای هاشمی رفسنجانی تعریف کرده، منفی نبوده و گفته که "هیچ ملاحظه ای روی نامه ندارم ولی اگر جای شما بودم بعد از انتخابات منتشر می کردم."

آقای هاشمی رفسنجانی توضیح می دهد که آن موقع در پاسخ به نظر آقای خامنه ای در باره انتشار نامه بعد از انتخابات گفته که " اگر (آقای احمدی نژاد) شکست بخورد که درست نیست که با ایشان درگیر شوم چون اخلاقا کار درستی نیست. اگر هم پیروز شود که اصلا درست نیست با منتخب مردم درگیر شوم و جشن انتخابات را در کام مردم تلخ کنم."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در نامه از سکوت آقای خامنه گله کرده بود می گوید که آقای خامنه ای به او گفته که "به حق از من انتظار دارید که جواب بدهم. صلاح ندیدم که پیش از انتخابات جواب بدهم. چون روی حضور مردم تاثیر می گذارد ولی بعد از انتخابات جواب می دهم."

حدود یک ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در روز 26 تیر ماه آقای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران که تعداد زیادی از معترضان نیز در آن حضور پیدا کرده بودند، پیشنهاداتی را برای خروج از بحران مطرح کرد و چندین بار دیگر نیز به مناسبت های مختلف نظرش را تکرار کرد.

آقای هاشمی رفسنجانی گفت که نخست باید اعتماد را به عنوان هدفی مقدس به مردم بازگرداند و کل اجزای حکومت ایران باید در چارچوب قانون عمل کنند.

او افزود که باید فضایی فراهم شود که همه افراد بتوانند حرفشان را منطقی و بدون دعوا و مشاجره بیان کنند. آقای هاشمی از رادیو و تلویزیون دولتی ایران خواست که چنین فرصتی به مردم بدهد.

بعد از حملات آقای احمدی نژاد به آقای هاشمی رفسنجانی در جریان مناظره ها، او خواستار فرصتی از تلویزیون برای دفاع از خود شده بود که مدیران تلویزیون اعلام کردند چنین فرصتی قبل از انتخابات امکان پذیر نیست.

آقای هاشمی رفسنجانی، پیشنهاد کرده بود که افرادی که در جریان ناآرامی ها بازداشت شدند، باید آزاد شوند و "نباید به خاطر زندانی بودن عده ای، دشمنان ما را استهزا کنند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.