بیانیه زهرا رهنورد به مناسبت سالگرد مرگ ندا آقا سلطان

ندا آقا سلطان
Image caption ندا آقا سلطان تبدیل به نماد جنبش اعتراضی ایران شد

زهرا رهنورد، همسر میر حسین موسوی، از رهبران مخالفان ایران، با صدور بیانیه ای در اولین سالگرد کشته شدن ندا آقا سلطان (یکشنبه ۳۰ خرداد) موقعیت امروزی جنبش سبز را مدیون پایداری زنان در این جنبش توصیف کرده است.

ندا آقا سلطان، روز ۳۰ خرداد سال گذشته در حالی که همراه با هزاران نفر دیگر در تظاهراتی آرام شرکت کرده بود، به ضرب گلوله کشته شد. عکس ها و فیلم هائی که از لحظات مرگ او در رسانه های سراسر جهان منتشر شد، این دختر ۲۷ ساله ایرانی را به نمادی از جنبش اعتراضی این کشور تبدیل کرد.

خانم رهنورد در این بیانیه سی ام خرداد را "سالگرد یکی از باشکوه ترین حضورهای ملی و مردمی در تاریخ" ایران توصیف می کند و از ندا آقا سلطان، شبنم سهرابی و ترانه موسوی به عنوان نمونه هایی از زنانی که در این روز جان خود را از دست دادند، نام می برد.

در قسمت دیگری از این بیانیه زهرا رهنورد فهرستی ارائه می دهد از زمینه های فعالیت زنان در جنبش سبز. او در این میان از حضور زنان در سطح خیابان ها و همینطور از حضور و مقاومت آنها در زندان ها می گوید.

خانم رهنورد در بیانیه خود ضمن تقدیر از ایستادگی زنان و همراهی آنها با همسران و فرزندانشان در جنبش اعتراضی، تاکید می کند که این جنبش باید آگاه باشد که رسیدن به "آزادی و دمکراسی" تنها در صورتی ممکن است که زنان به مطالباتشان برای رفع تبعیض و خشونت برسند.

زهرا رهنورد ضمن انتقاد از حاکمیت، در بیانیه خود می گوید "حاکمیت فعلی برای اینکه بحران های اقتصادی و بین المللی و فرهنگی و سیاسی را زیر نقاب قرار دهد، خشونت را همچنان طراحی و پی گیری می کند". او سپس توصیه می کند که حاکمیت باید روش هایی همراه با "آرامش"، "لطافت" و "عقلانیت" را برای حل مشکلات در پیش بگیرد.

Image caption خانم رهنورد در بیانیه خود از نقش زنان در جنبش سبز تقدیر کرد

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، هزاران نفر از کسانی که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعتراض داشتند، در خیابان های تهران و شهرهای دیگر ایران به راهپیمایی پرداختند. در جریان این اعتراض ها به نتیجه انتخابات که در آن محمود احمدی نژاد پیروز اعلام شده بود، تعدادی از معترضان در تهران کشته شدند.

ندا آقا سلطان دانشجوی فلسفه یکی از جان باختگان روز سی ام خرداد است.

تا کنون قاتل هیچیک از کشته شدگان شناسایی و دستگیر نشده است.

با وجود گذشت یک سال از انتخابات هنوز فهرستی قطعی و رسمی از کشته شدگان حوادث یک سال اخیر وجود ندارد.

تنها فهرست نیمه رسمی منتشر شده، فهرستی است که کمیته رسیدگی به وضعیت کشته شدگان و آسیب دیدگان حوادث بعد از انتخابات منتشر کرده است.

این کمیته در شهریور ماه فهرستی ۷۲ نفره از کشته شدگان را منتشر کرد و تاکید کرد که به دلیل تهدید نهادهای امنیتی، بسیاری از خانواده ها کشته شدن عزیزانشان را به این کمیته (و یا مرجع دیگری) اطلاع نداده اند و به همین دلیل این فهرست کامل نیست.

در مقابل، مقام های حکومتی و به ویژه نظامی و انتظامی ایران هر از چندی آماری از تعداد کشته شدگان اعلام می کردند.

آنها این تعداد را عموما حدود ۴۰ نفر برآورد کرده و تعداد زیادی از آنها را نیروهای بسیجی و مردم عادی معرفی می کردند که به دست معترضان کشته شده بودند.

مطالب مرتبط