پیش نویس مصوبه تحریم ایران در کنگره آماده شد

سناتور داد
Image caption سناتور داد می گوید مصوبه مقام های ایرانی 'ناقض حقوق بشر' را تحریم خواهد کرد

مقام های ارشد کنگره آمریکا پیش نویس مصوبه تحریم ایران را تدوین کرده اند. این مصوبه صنایع نفت و گاز، بانک های ایران و شرکت های تامین کننده بنزین این کشور را هدف قرار خواهد داد.

سناتور کریستوفر داد، رئیس کمیته امور بانکی سنا و هاورد برمن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، دوشنبه ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن) پیش نویس قانون تشدید تحریم ها علیه ایران را آماده کردند.

این دو عضو دموکرات کنگره ریاست کمیته ای متشکل از اعضای ارشد مجالس سنا و نمایندگان را برعهده دارند که از هشتم اردیبهشت (۲۸ آوریل) برای ادغام طرح های تصویب شده تحریم ایران، رسما آغاز بکار کرد.

سناتور داد و هاورد برمن دوشنبه با صدور بیانیه ای گفتند که پیش نویس مصوبه تحریم ایران را به سایر اعضای کمیته مذکور ارائه کرده اند.

استنی هویر، رئیس اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان، قصد دارد این پیش نویس را این هفته در مجلس نمایندگان به رای نهایی بگذارد.

او تاریخ دقیق رای گیری را اعلام نکرده است. مجلس سنا نیز روز رای گیری را اعلام نکرده است.

این دو رکن کنگره پس از تصویب نهایی طرح تشدید و گسترش تحریم ها علیه ایران، آن را برای امضا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ارائه خواهند کرد.

این پیش نویس مراودات مالی بانک های آمریکایی با بانک های خارجی مرتبط با سپاه پاسداران ایران یا شرکت های این نهاد را ممنوع می کند.

Image caption محمود احمدی نژاد تحریم ایران را بی فایده می داند

سناتور داد و هاورد برمن در بیانیه خود نوشتند: "این قانون، در واقع، به بانک های خارجی مرتبط با بانک های ایرانی که در فهرست سیاه (تحریم های آمریکا) قرار دارند این گزینه را می دهد: از فعالیت های خود دست بردارید یا دسترسی حیاتی به نظام مالی آمریکا را از دست بدهید."

آن طور که دو عضو ارشد کنگره اعلام کردند، آنها مجازات های مالی جدی و محدودیت های مسافرتی علیه مقام های ایرانی "ناقض حقوق بشر" در نظر گرفته اند.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و تحریم های آمریکا را بی فایده می داند.

این مصوبه شرکت هایی که تجهیزات شنود مکالمات تلفنی یا سانسور اینترنت به ایران می فروشند را تحریم خواهد کرد.

مصوبه یادشده همچنین شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را از فعالیت در آمریکا منع خواهد کرد و محدودیت های مالی گسترده علیه آن ها در نظر خواهد گرفت.

کنگره در نظر دارد شرکت هایی که با صنعت پتروشیمی و پالایشگاه های ایران رابطه دارند و از آن حمایت های مالی یا فنی کلان می کنند را هدف تحریم ها قرار دهد.

این شرکت ها به ویژه اجازه اخذ وام از بانک صادرات-واردات آمریکا یا دریافت قراردادهای کلان از دولت فدرال را از دست خواهند داد.

کاخ سفید از رهبران کنگره خواسته بود متن نهایی مصوبه را طوری تدوین کنند که در آن به دولت باراک اوباما اجازه داده شود برخی شرکت های سرمایه گذار در ایران که کشورهای آن ها در مورد تحت فشار قرار دادن ایران با آمریکا همکاری می کنند را از تحریم های احتمالی مستثنی کنند.

ده عضو کنگره از جمله سناتور دموکرات چاک شومر از ایالت نیویورک و سناتور جمهوریخواه جان مک کین از ایالت آریزونا این درخواست را رد کرده اند.

مطالب مرتبط