انتقاد تند رئیس مجلس از معترضان مصوبه دانشگاه آزاد

معترضان مقابل مجلس
Image caption گروهی در اعتراض به مصوبه مجلس در باره دانشگاه آزاد، مقابل مجلس تجمع کرده و شعارهای علیه مجلس سر دادند

همزمان با تجمع گروهی در مقابل مجلس در اعتراض به مصوبه ای در باره دانشگاه آزاد، علی لاریجانی، رئیس مجلس از معترضان انتقاد کرده و گفت که "عده ای تلاش می کنند که با غلبه دهل صدای رسای انقلابی و ولایی مجلس را نشنوند."

آقای لاریجانی در پاسخ به واکنش هایی که علیه تصمیم مجلس صورت گرفته، گفت که انتقاد با "فحاشی و آلوده کردن فضا با توهمات" فرق دارد و خطاب به مخالفان مصوبه مجلس گفت: "چطور به خاطر یک موضوع که آن را راست نپنداشتند، آسمان و زمین را به هم بافتند با درشتی سخن ناحق به زبان راندند."

رئیس مجلس گفت که "فهم ابعاد موضوع آنقدر مشکل نبود که عده ای را بر آشفت تا تیغ سخن بر خانه ملت کشند و آرامش خلق تباه کنند تا خزینه مخدومان خویش آباد کنند."

دو روز پیش (سی ام خرداد) مجلس ایران کلیات طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد لغو می شود.

یک روز پیشتر از تصمیم مجلس، دادگاهی در تهران دستور توقف اجرای اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر کرده بود. بر اساس رای این دادگاه، دانشگاه آزاد می توانست بر اساس اساسنامه فعلی به کار خود ادامه دهد اما امروز نامه ای منتشر شده است که غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه نوشته و تصمیم دادگاه را "خلاف موازین شرعی" دانسته است. بنابر گزارشها، آقای لاریجانی نیز خواستار رسیدگی مجدد به پرونده دانشگاه آزاد شده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، چندی پیش با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، اختیارات دولت را در اداره این دانشگاه غیر دولتی افزایش داده و اعضای جدیدی برای عضویت در هیات امنا معرفی کرده بود.

طرح نمایندگان مجلس بر این اساس تنظیم شده که دانشگاه آزاد بر اساس مصوبه ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده است و برای اصلاح اساسنامه آن نمی توان فقط با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار را انجام داد.

طرح مجلس، تاکید دارد که برای اصلاح اساسنامه ابتدا دانشگاه آزاد باید پیشنهاد اصلاح را ارائه دهد و این پیشنهاد به تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

این مصوبه مجلس با انتقادات تندی از سوی حامیان دولت همراه بود و امروز سه شنبه اول تیر (22 ژوئن) عده ای مقابل مجلس تجمع کرده و شعارهای علیه نمایندگان و دانشگاه آزاد سر دادند.

وبسایت پارلمان نیوز وابسته به فراکسیون خط امام مجلس، نوشته که معترضان وقف دانشگاه آزاد شعارهای تندی علیه نمایندگان داده و "آنها را تهدید کردند که اگر مجلس از این تصمیم خود کوتاه نیاید مجلس را به توپ خواهند بست."

این گروه از مخالفان از نمایندگان خواستند تا در مصوبه قبلی خود تجدید نظر کنند اما آقای لاریجانی خطاب به معترضان گفت که این "تحرکات تاثیری بر اراده مجلس نخواهد داشت مگر به سیاق حق سخن بگویند و نقد کنند."

Image caption با تصمیم مجلس، دانشگاه آزاد با همان اساسنامه قبلی به کارش ادامه خواهد داد

طرفداران مصوبه مجلس نیز از تصمیم خود دفاع می کنند به طوری که علی عباسپور رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی را متهم کرد که در اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اشتباه کرده و با آنکه از سوی مجلس به آنها تذکر داده شد اما "آنها به کار خود پافشاری کردند."

البته دفاع رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس باعث شده تا کسانی مقابل مجلس تجمع کرده بودند، علیه وی شعارهای تندی بدهند و خواستار استعفای وی شوند.

آقای احمدی نژاد، از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴ انتقاد های تندی از عملکرد دانشگاه آزاد داشته است و سعی کرده این دانشگاه غیر انتفاعی را تحت کنترل دولت درآورد.

سال گذشته همزمان با تلاش های دولت آقای احمدی نژاد برای تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و بر اساس آن موقوفات دانشگاه آزاد باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.

پس از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد و این تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناقشه ای میان مدیران کنونی دانشگاه آزاد که از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی هستند و طرفداران دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شد.

در ماههای گذشته این اختلافات بعد از معرفی اعضای جدید هیات امنا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ورود دادسرای عمومی و انقلاب تهران به یکی از ساختمانهای دانشگاه آزاد، ابعاد تازه ای پیدا کرد و با ورود مجلس به این ماجرا دامنه بحث ها از دولت و دانشگاه آزاد فراتر رفته است.

مطالب مرتبط